Dnia 27.10.2016 w Filii nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci  pt. ”Kolory jesieni w utworach dla dzieci”, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej.  

Na początku spotkania Danuta Panas dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej przywitała gości i uczestników. Następnie uczniowie klasy III E Szkoły Podstawowej nr 4 recytowali wiersze o tematyce jesiennej.  Na konkurs wpłynęło 219 prac ze szkół podstawowych, ośrodków kultury Miasta i Gminy Łęczna.                                                                                                                                                                                                                                                                                            Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu. Przyznano nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia pozaregulaminowe:

KATEGORIA 6-7

I miejsce: Martyna Kaźmierczyk SP.NR 4 Łęczna i Gabriela Janocińska   CK Łęczna                                                      

II miejsce: Noel Adamczyk   SP nr 4 Łęczna

III miejsce: Aleksandra Trąbka SP nr 4 Łęczna i Arleta Hulewska SP nr 4 Łęczna

Wyróżnienia:   Ania Burdach SP nr 4 Łęczna ,   Jagoda Fedurek CK Łęczna Milena Ziętek   SP nr 4 Łęczna , Iwo Rylski SP nr 4 Łęczna, Julian Koziej SP nr 4 Łęczna,   Julia Wójcik SP nr 4 Łęczna, Amelia Wójcik CK Łęczna , Nikola Hawryluk SP nr 2 Łęczna, , Natalia Pędzisz SP nr 2 Łęczna

Kategoria 8-9 lat

I miejsce: Blanka Smolińska   SP nr 4 Łęczna

II Miejsce: Barbara Słowik CK Łęczna

III miejsce: Aleksandra Piotrowska SP nr 2 Łęczna

Wyróżnienia: Kacper Nowacki SP. Nr 4 Łęczna, Dominika Caban CK Łęczna, Wiktoria Szczęsna CK Łęczna, Wiktoria Hawryluk SP nr 2 Łęczna, Dawid Wołyńczuk, SP nr 4 Łęczna, Ewelina Michalak SP nr 4 Łęczna, Natalia Cielebąk CK Łeczna, Agata Ciesielska SP nr 2 Łęczna, Kalina Fedurek CK Łęczna, Jakub Nowak SP nr 4 Łęczna.

Prace pozaregulaminowe wyróżnienia:

Lena Głowienka L 4 CK Łęczna, Julia Morawska CK ODK Łęczna, Katarzyna Kołodziejska CK ODK Łęczna.

Gratulujemy!                                                                                                                                          

Nagrody zostały wręczone dzieciom przez Małgorzatę Makarę, przewodniczącą Komisji Kultury oraz Krzysztofa Matczuka, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.    

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Specjalne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama” za pomoc w realizacji konkursu.

dsc 0729 mdsc 0720 m copy copydsc 0725 mdsc 0733 mdsc 0735 mdsc 0738 mdsc 0742 mdsc 0748 mdsc 0749 mdsc 0752 mdsc 0754 mdsc 0763 mdsc 0714 mdsc 0715 mdsc 0767 mdsc 0768 mdsc 0770 mdsc 0773 m

W dniu 19.10.2016 w Filii nr 3 ul. Jaśminowa 4 odbyły się warsztaty pt. „Kubuś Puchatek w Stumilowym Lesie” dla klas II Szkoły Podstawowej nr 4. Dzieci przyszły do biblioteki z wychowawczyniami Ewą Żelechowską i Marią Okoń. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom treści lektury „Kubuś Puchatek”. Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się o historii powstania książki A. A. Milne. Następnie wspólnie rozwiązywali krzyżówkę. Bardzo podobały im się zagadki dotyczące Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Charakterystyka każdego z bohaterów pozwoliła dzieciom zrozumieć problematykę utworu. „Kubuś Puchatek” to opowieść o wielkiej przyjaźni między mieszkańcami Stumilowego Lasu. Dzieci odkryły jakimi cechami powinien odznaczać się oddany i prawdziwy przyjaciel: dobry, grzeczny, mądry, radosny, pomocny. Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem było doskonałą okazją, aby zachęcić dzieci do czytania i odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami.

img 1928 mimg 1932 mimg 1937 mimg 1912 mimg 1922 mimg 1927 m

„Miłość w literaturze dawniej i dziś” to temat kolejnego spotkania, które odbyło się w środę 12.10.16 r. w klubie seniora w Osiedlowym Domu Kultury. Koordynator spotkania Anna Jusińska bibliotekarka z Fili Nr 1 zaprezentowała paniom kilka książek o tematyce romantycznej: „Kwiecień w Paryżu”, „Esesman i żydówka”, „Sekretne lato”, „Madonna wśród lilii”. Seniorki z dużym zainteresowaniem brały udział w dyskusji oraz chętnie dzieliły się wrażeniami z książek, które przeczytały.

dsc 2630 mdsc 2632 mdsc 2639 mdsc 2643 mdsc 2648 m

W dniu 08.10. 2016 r. gościliśmy w Bibliotece Głównej dzieci i młodzież z terenu Łęcznej i okolic. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących efektywnego czytania prowadzonych przez psycholog z Instytutu Efektywnej Nauki z Lublina.

efektywne czytanie m

W dniu 06.10.2016 r. w Czytelni przy ul. Bożnicznej 21 odbyło się spotkanie „ Z literaturą na wesoło” dla seniorów z Klubu e-Senior.

Uczestnicy spotkania pracowali z tekstem literackim, rozwiązywali krzyżówki literackie, układali wyrazy bawiąc się w skojarzenia, odgadywali przysłowia. Seniorzy wykazali się dużą kreatywnością, koncentracją i spostrzegawczością. Praca w grupach wyzwalała w nich współzawodnictwo, pozwalała dzielić się pomysłami. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, było dużo śmiechu i radości. Zabawom literackim towarzyszyły piosenki.
Spotkanie przygotowała Joanna Wronisz, która od kilku lat m.in. prowadzi szkolenia komputerowe dla seniorów z Klubu e-Senior.

dsc 0678 mdsc 0679 mdsc 0681 mdsc 0689 mdsc 0691 mdsc 0698 m

W dniu 03.10.2016 w Filii nr 3 przy ulicy Jaśminowej 4 odbyły się warsztaty pt. „Nasza złota jesień”. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z wychowawczynią Dorotą Bednarską.                  

Celem warsztatów było rozbudzenie zainteresowań otaczającą nas przyrodą oraz poznanie wierszy o tematyce jesiennej.

Na początku zajęć dzieci trzymając kasztan w dłoni mówiły kilka słów o sobie.                                               

Podczas warsztatów rozmawialiśmy o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin.  

Następnie dzieci wysłuchały wierszy o jesieni: „ Pani Jesień” Zofii Dąbrowskiej, „Jesienią” Marii Konopnickiej, „Orszak Pani Jesieni” Ewy Zawadzkiej oraz opowiadanie pt. „Typowo jesienne zajęcie”.

Pracując w grupach uczniowie kolorowali barwami jesiennymi liście, które po wycięciu przyklejali na drzewie. Powstało piękne wspólne jesienne drzewo.

Z wielką radością dzieci odgadywały zagadki o tematyce jesiennej oraz bawiły się w kalambury.

Na zakończenie warsztatów zwiedziły bibliotekę, która im się bardzo podobała.

img 1891 mimg 1896 mimg 1897 mimg 1908 mimg 1900 mimg 1904 mimg 1911 mimg 1890 m

Dnia 30.10.2015 w Filii nr 3 odbyły się warsztaty dla trzech klas drugich Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej pt. „Znane i nieznane wiersze i wierszyki Wandy Chotomskiej”. Na początku zajęć dzieci zapoznały się z biografią autorki. Z ciekawością słuchały o jej dzieciństwie. Podczas warsztatów zostały zaprezentowany utwory poetki. Najbardziej podobały się wiersze pt. „Kurcze blade” oraz „ Dziesięć bałwanków”. Dzieci z ciekawością oglądały książki Wandy Chotomskiej, które znajdują się w bibliotece. Na koniec zajęć opowiadały najbardziej dla nich ciekawe fragmenty książki „Pięciopsiaczki” . Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników. Ogółem w zajęciach uczestniczyło 65 dzieci.

Dnia 29.10.2015 w Filii nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci  pt. ”Mój bajkowy świat pełen jesiennych barw”.  

Po przywitaniu gości i uczestników przez Dyrektor MGBP Danuta Panas, uczniowie klasy II E Szkoły Podstawowej nr 4  recytowali wiersze o tematyce jesiennej.  Następnie Jadwiga Ćwirko odczytała  protokół komisji.   

Nagrody zostały wręczone dzieciom przez  Małgorzatę Makarę przewodniczącą Komisji Kultury  oraz Dyrektor MGBP. 

Na konkurs wpłynęło173 prac ze szkół podstawowych, ośrodków kultury Miasta i Gminy Łęczna.

Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia pozaregulaminowe:

I kategoria  6-7 lat     

I miejsce   Martyna Kaźmierczyk  CK Łęczna

II miejsce  Ola Zielińska SP nr 2 Łęczna

III miejsce  Antoni Grygiel SP nr 2 Łęczna  i Ewelina Michalak  SP nr 4 Łęczna

Wyróżnienia:

Maja Saczewan SP nr 2 Łęczna         

Nikola Gąbka SP nr 2 Łęczna   

Maja Mazur  CK Łęczna 

Weronika Charchol   SP nr 4 Łęczna 

Karina  Oleszek SP nr 4 Łęczna

Agata Ciesielska SP nr 4 Łęczna  

Kornelia Jawiarczyk   CK Łęczna     

Wiktor Bondos    SP nr 4 Łęczna

II kategoria 8-9 lat   

I miejsce    Oliwia Bartnicka  CK Łęczna  

II miejsce   Zofia Trybulska   CK Łęczna     

III miejsce  Oskar Grodek  SP nr 4 Łęczna               

Wyróżnienia:  

Milena Lipska  SP nr 4 Łęczna  

Pola Walatek SP nr 4 Łęczna        

Zuzanna Kowalczyk    SP nr 4 Łęczna   

Kamil Rybka  SP nr 4 Łęczna  

Julia Okoń   SP nr 4 Łęczna 

Martyna Ozga CK Łęczna

Wyróżnienia pozaregulaminowe:  

Nadia Susz  CK ODK Łęczna  

Nikodem Wyka SP nr 4 Łęczna  

Lena Mazurek  SP nr 4 Łęczna   

Milena Świrk  SP nr 4 Łęczna   

Julita Celejewska  SP nr 4 Łęczna      

Gratulujemy! 
Serdecznie zapraszamy.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Specjalne podziękowania dla Urzędu Miejskiego w Łęcznej, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama” za pomoc w realizacji konkursu.


Fedorowicz_720c0.jpg Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej serdecznie zaprasza na spotkanie z Jackiem Fedorowiczem.

3 (wtorek) listopada 2015 r. godz. 12:00 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej ul. Bożniczna 21

Jacek Fedorowicz – znany z wielu kultowych filmów i programów aktor, satyryk, dziennikarz, twórca audycji radiowych i telewizyjnych, autor tekstów, rysownik- karykaturzysta.
Był jednym z założycieli (m. in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) studenckiego teatru Bim-Bom. W telewizji współtworzył z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe. Jako współautor radiowego magazynu 60 minut na godzinę wykreował słynną postać Kolegi Kierownika. Szczególnie pamiętany z „drugoobiegowego” satyrycznego Dziennika Telewizyjnego.
Spotkanie zorganizowane zostanie w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

Dnia 16 października 2015 roku w Filii nr 2 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Leszka Mokijewskiego „Baśniowe sesje i inne historie…”. Jest to X wystawa z cyklu „Pasje naszych czytelników”. Autor wystawy jest czytelnikiem biblioteki, mieszka i pracuje w Łęcznej. Od lat interesuje się fotografią. Na wystawie przedstawione zostały zdjęcia, których tematyka nawiązuje do znanych baśni. Inspiracją dla artysty były piękne dziewczyny, których wizerunek wkomponowany został w baśniową scenerię. Połączenie tych elementów pobudza wyobraźnię widza i stwarza niepowtarzalny klimat wnętrza biblioteki. Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki przy ulicy Obrońców Pokoju 1.   

mojprzyjacielmis2015_b6eab.jpg
MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. ZBIGNIEWA HERBERTA W ŁĘCZNEJ
ogłasza konkurs recytatorski "MÓJ PRZYJACIEL MIŚ"
 
 

Regulamin Konkursu Plastycznego dla dzieci
„Mój bajkowy świat pełen jesiennych barw"
1. Organizatorem konkursu jest Filia nr 3 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im Zbigniewa Herberta w Łęcznej ul. Jaśminowa 4.
2. Konkurs rozpoczyna się 21.09.2015 r. i trwać będzie do 23.10.2015 r.
3. Rozstrzygniecie konkursu odbędzie się 28.10.2015 r. w Filii nr 3 MGBP ul. Jaśminowa 4.
4. Temat prac konkursowych brzmi: „Mój bajkowy świat pełen jesiennych barw".
5. W konkursie mogą brać udział dzieci z klas 0 – III ze Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Łęczna.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w formacie A4, techniką dowolną.
2. Prace przekazane na konkurs muszą być pracami wykonanymi samodzielnie.
3. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.
5. Oceny prac dokona komisja powołana przez Organizatora Konkursu.
6. Każda praca powinna być opatrzona danymi: imię i nazwisko, wiek autora pracy, nazwa i dokładny adres placówki, telefon kontaktowy, imię i nazwisko opiekuna.
Wyniki konkursu i nagrody:
1. Kryteria oceny prac: samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, walory artystyczne.
2. Komisja powołana przez Organizatora Konkursu wyłoni spośród przekazanych prac laureatów konkursu.
3. Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej naszej biblioteki www.mgbp.leczna.pl,  www.leczna.pl .
4. Autorzy nagrodzonych prac otrzymają dyplomy i nagrody.
5. Prace nie spełniające wymogów regulaminowych, nie będę brały udziału w konkursie.
Uwagi:
1. Przekazując prace na konkurs, uczestnik zgadza się na umieszczenie pracy na stronie internetowej Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
2. Biorąc udział w konkursie, uczestnik akceptuje jego regulamin.
4. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.
5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29. 09.1997 r o ochronie danych osobowych (DZ. U. nr 133 z 1997 r z późniejszymi zmianami).

W dniu 29.10.2014 w Filii nr 3 odbyło się rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego pt. "Barwy jesieni w wierszach dla dzieci".
Na konkurs wpłynęło 150 prac ze szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków kultury powiatu łęczyńskiego.
Jury konkursu w ocenie prac kierowało się zgodnością tematyczną z hasłem i regulaminem konkursu, przyznając nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria 5-6 lat
Wyróżnienia:
Karina Stasiak CK Łęczna Hubert Walczak PP Puchaczów Mariola Borys GOK Puchaczów Lena Furtak CK Łęczna Lena Rybka CK Łęczna Kornelia Regec ODK Łęczna Konrad Siedlecki PP nr 2 w Łęczna Aleksandra Krzychowiec GOK Puchaczów Martyna Głogowska SP nr 4 Łęczna Wiktoria Drewniak PP nr 2 Łęczna Natasza Pawlak ODK Łęczna
II kategoria 7-9 lat
I miejsce Gabriela Prażmowska ODK Łęczna
II miejsce Przemysław Nowicki SP nr 2 Łęczna
III miejsce Aleksandra Pawlak GOK Puchaczów
Wyróżnienia:
Karolina Kocowska SP nr 2 Łęczna Kamila Krasuska SP nr 2 Łęczna Julia Kierepka CK Łęczna Julia Kłębokowska SP nr 2 Łęczna Oliwier Gąska SP nr 4 Łęczna Agata Kozdroń ODK Łęczna Marta Grzegorczyk SP nr 4 Łęczna Maja Jóźwiak SP nr 4 Łęczna Kacper Rychel SP nr 4 Łęczna Matylda Wójcik SP nr 4 Łęczna
Gratulujemy! Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.

DSC 0021 mDSC 0025 mDSC 0026 mDSC 0028 mDSC 0029 mDSC 0032 mDSC 0023 mDSC 0036 mDSC 0037 m

Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
W dniu 21 października 2014 roku dyskutowałyśmy o książkach.

Angeliki Kuźniak „Marlene" oraz Janusza Wiśniewskiego „Grand".

Angelika Kuźniak , którą miałyśmy okazję gościć w naszej bibliotece w maju, jest autorką reportaży.

„Marlene" to reportaż o Marlenie Dietrich, która zostawiła po śmierci 25 ton rzeczy, w tym notes z zapisem „Pologne, Poland" a wśród kilku nazwisk Zbigniew Cybulski.

Gdy zimą 1964 , a potem w 1966 roku Marlena Dietrich przyjechała z koncertami do Polski, było to dla brudnoszarego PRL–u zetknięcie się ze zjawiskiem tak luksusowym, że nie miało znaczenia, iż gwiazda jest po sześćdziesiątce, pod suknię zakłada specjalistyczny kostium wyszczuplający i pozwala się fotografować tylko z jednej strony. Przyjmowano ją entuzjastycznie jako tę, która zwróciła się przeciw faszyzmowi.

Angelika Kuźniak napisała historie żywą, bogatą i zakulisową. Posługiwała się wielorakimi źródłami wiedzy. Wrażenia fotografów i konferansjerów, wspomnienia przyjaciół , wpisy z ostatnich , nigdy nie publikowanych dzienników Dietrich oraz artykuły prasowe układają się w barwne obrazy, dla których tłem jest powojenna historia Europy. Dzięki temu dostajemy dobrze narysowany portret niezwykłej kobiety.

W opinii Klubowiczek jest to bardzo dobrze napisana książka.

Janusz Leon Wiśniewski to naukowiec i pisarz, autor m.in. bestsellerowej powieści "S@motność w sieci".

„Grand" to powieść, której akcja rozgrywa się w sopockim luksusowym hotelu, gdzie gościł m.in. Hitler, Marlena Dietrich a także Władimir Putin.

To opowieść o przypadkowych osobach, których połączył luksusowy hotel z historią. Nostalgiczne wspomnienia głównych bohaterów, ich rozterki, metamorfozy są bodźcem do refleksji nad własnym postępowaniem.

Wszyscy bohaterowie zostali uwikłani w miłość i to właśnie ona dokona w nich wielkiej przemiany.

Następne spotkanie odbędzie się 18 listopada 2014 r. o godz. 12.00 w siedzibie Biblioteki. Omawiać będziemy książkę Lidii Ostałowskiej "Bolało jeszcze bardziej".

 DSC 0016 mDSC 0012 mDSC 0014 mDSC 0020 m

Dnia 22.10.2014 dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z wychowawczynią Ewą Żelechowską odwiedziły Filię nr 3.
Dzieci zwiedziły placówkę, dowiedziały się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dowiedziały się również jak wygląda praca w bibliotece i jakie książki znajdują się na półkach.
Bibliotekarka przeczytała wiersz J. Huszcza pt.: „Skarga książki", a następnie rozmawiała z dziećmi na temat poszanowania książek i właściwego się z nimi obchodzenia.
Dzieci dowiedziały się również z książeczki pt. „Jak skrzat jagódka zakładał bibliotekę" Ewy Stadtmuller jak funkcjonuje biblioteka i co trzeba zrobić by się do niej zapisać.
Na zakończenie odgadywały zagadki związane z ulubionymi bohaterami książek oraz dotyczące jesieni.
Na pamiątkę wizyty w bibliotece otrzymały kolorowe zakładki do książek.

zdjecie mzdjecie4 mzdjecie3 mzdjecie2 m

I. Cele konkursu:
1. Włączenie się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia
2. Stworzenie przez dzieci prac plastycznych inspirowanych tematyką konkursu
3. Rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz wrażliwości estetycznej dzieci

II . Organizator konkursu: Oddział dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej, ul. Bożniczna 21

III. Warunki uczestnictwa:
1. Konkurs jest skierowany do dzieci w wieku od 5 – 8 lat (szkół i przedszkoli z terenu miasta Łęczna)
2. Każdy uczestnik może złożyć jedną pracę plastyczną wykonaną indywidualnie dowolną techniką plastyczną (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, itp.),
3. Praca powinna być w formacie nie mniejszym niż A4 i nie większym niż A3, oprawiona w passe-partout

4. Każda praca powinna zawierać na odwrocie następujące informacje:
a. imię i nazwisko autora, wiek,
b. nazwę placówki, adres, nr telefonu, imię i nazwisko nauczyciela lub opiekuna, pod kierunkiem którego dziecko przygotowało pracę.

5. Prace konkursowe będą oceniane w 2 kategoriach wiekowych:
a. 5 – 6 latki
b. 7 – 8 latki

IV. Termin i miejsce składania prac:
Prace należy złożyć do 20 listopada 2014 r. w Oddziale dla Dzieci M-GBP przy ul. Bożnicznej 21

V. Kryteria oceny prac:

1. Zgodność z tematem,
2. Samodzielność pracy dziecka,
3. Ogólny wyraz artystyczny.

VI. Pozostałe zasady konkursu:
1. Każda grupa przedszkolna lub klasa może złożyć na konkurs maksimum 5 prac plastycznych
2. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone publicznie
3. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do wykorzystania prac do zorganizowania wystawy pokonkursowej
4. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: 26 listopada 2014 roku
5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażaniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29. 09.1997 r o ochronie danych osobowych (DZ. U. nr 133 z 1997 r z późniejszymi zmianami).
                                                                                                                                                                                                                                    ZAPRASZAMY

plakat mis

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych „Pod Różą" zaprasza na spotkanie w dniu 21 października 2014 r. na godz. 12.00 w M-GB w Łęcznej ul. Bożniczna 21.

Tematem spotkania będą książki:
Angeliki Kuźniak Marlene" ,
Janusza Wiśniewskiego „Grand".

W dniu 08.10.2014r. w Filii nr 3, ul. Jaśminowa 4 przeprowadzone zostały warsztaty dla dzieci z klasy III integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 4. Celem warsztatów było rozbudzenie zainteresowań przyrodą oraz poznanie wierszy o jesieni. Na początku zajęć dzieci tworzyły skojarzenia do słowa - jesień. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, przemianach zachodzących w przyrodzie wśród zwierząt i roślin oraz odpowiadały na pytania, dlaczego lubią tę porę roku i co ona nam daje. Następnie czytały wiersze o tematyce jesiennej. Bardzo im się podobała jesienna zgaduj-zgadula. Znały odpowiedzi na wszystkie zagadki. Najwięcej radości sprawiła im gra w kalambury. Na zakończenie warsztatów czekał na dzieci słodki poczęstunek.

jesien3 mjesien2 mF3- jesien m

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej ogłasza zapisy na bezpłatne szkolenia z obsługi komputera i Internetu dla seniorów.
Termin rozpoczęcia, częstotliwość oraz godziny ustalone zostaną wspólnie z uczestnikami zajęć.
Szkolenia prowadzone będą przez Bibliotekę Główną oraz jej filie.


Biblioteka Główna przy ul. Bożnicznej 21, (Osiedle Stare Miasto) Tel. (81) 752 02 04 e- mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Filia nr 1 przy ul. Górniczej 12, (Osiedle Samsonowicza) Tel. (81) 462 31 83 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1, (Osiedle Niepodległości) Tel. (81) 462 93 13 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 3 przy ul. Jaśminowej 4, (Osiedle Bobrowniki) Tel. (81) 462 75 05 e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapisy prowadzone będą do 31 października 2014r.


Szkolenia komputerowe prowadzone są od 2011 roku. Do tej pory ze szkoleń skorzystało 117 osób. Na szkoleniach zainteresowani uczą się m.in. obsługi komputera, wyszukiwania informacji na stronach www, zapoznają się z takimi pojęciami, jak: portale społecznościowe, forum, grupa dyskusyjna, multimedia. Na kursie można się również dowiedzieć, jak korzystać z poczty elektronicznej, do czego służą komunikatory internetowe, jak przeprowadzać rozmowy głosowe, jak planować wakacje i podróże, nabywać nową wiedzę i umiejętności, a także spędzać wolny czas.

W Bibliotece Głównej działa Klub e – Senior. Celem głównym klubu jest e-aktywizacja i zwiększenie powszechności korzystania z komputera, Internetu i nowoczesnych technologii w codziennym życiu. Poza tym spotkania w Klubie e –Senior pozwalają lepiej poznać się, zaprzyjaźnić z biblioteką i nawiązać nowe znajomości.


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zgłaszania się pod wskazane adresy.

J0195384 m

                                                        DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY

 

                                             alt

W dniu 02 października 2012 r. z inicjatywy Barbary Wójcik, bibliotekarki Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, zainaugurował działalność Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej. Jest to drugi klub w naszej bibliotece. Pierwszy DKK – dla dorosłych – działa od 07 kwietnia 2009 roku.

W spotkaniu uczestniczyło 5 uczennic z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej oraz Magdalena Wójcikiewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – koordynator wojewódzki DKK.

Pierwsze spotkanie członków miało charakter organizacyjny. Uczestnicy zapoznani zostali z ideą DKK, wybrane zostały również książki, które klubowiczki chciałyby przeczytać i wspólnie podyskutować o nich na kolejnych spotkaniach klubu.

Jak się okazało, wszystkich członków klubu łączy jedna cecha, a mianowicie zamiłowanie do czytania książek, niektóre osoby to prawdziwe mole książkowe, czytające tygodniowo kilka książek.

Formuła spotkań DKK zgodnie z ideą programu jest otwarta. Wszystkich tych, którzy chcieliby porozmawiać i podzielić się wrażeniami o przeczytanej książce – serdecznie zapraszamy do naszego Klubu. Podczas spotkań klubowych uczestnicy wymieniają swoje poglądy związane z omawianymi książkami, konfrontują gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a o przeczytanych książkach rozmawia się w swobodny, niczym nieskrepowany sposób.

Pragniemy stworzyć miły i przyjacielski klimat.

 

alt alt

 

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami na terenie województwa lubelskiego opiekuje się koordynator wojewódzki Magdalena Wójcikiewicz.

alt alt

W dniu 18 października odbyło się dwudzieste czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło dziewięć klubowiczek.

 Tematem naszych rozmów była książka Cukiernia pod Amorem cz.1 Zajezierscy Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk to pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Napisała kilkanaście książek dla młodzieży.

 Cukiernia pod Amorem to seria książek dla dorosłych. Pierwsza część Zajezierscy, to opowieść o tytułowym rodzie Zajezierskich.

Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet i ich mężczyzn w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno, jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach oraz o wytrwałym dążeniu do wyznaczonych celów. Pisarka świetnie posługuje się językiem. Jest on prosty i lekki, ale równocześnie doskonale udaje jej się stylizować na dziewiętnastowieczny, wplatając umiejętnie archaizmy, a także wyrażenia w obcych językach.

Cukiernia pod Amorem to z pewnością książka dla kobiet i o kobietach. Przyjemna, lekka, miła i przede wszystkim bardzo wciągająca.

Wszystkim paniom klubowiczkom książka bardzo się podobała. Lektura zainspirowała do rozmów o życiu w dziewiętnastym wieku, jedne chciałyby jak najbardziej żyć w takich realiach, a inne zdecydowanie nie.

 

Na następne spotkanie zapraszamy 15 listopada na godz. 12.00.

Omawiać będziemy książki: Marty Fox Zuzanna nie istnieje oraz Van Cauwelaert D. Obsesje.

      

 

Dnia 20 października 2009 r. odbyło się spotkanie DKK, na które przybyło 8 pań.
Tematem naszych rozmów były książki: „Brzytwa” Wojciecha Chmielewskiego oraz „Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi.

„Brzytwa” jest zbiorem opowiadań mających za tło współczesne realia.
Dotyczą one problemów ludzi i zgiełku współczesnego świata. Bohaterowie mówią językiem potocznym, czasami brzydkimi wulgaryzmami. Zwróciłyśmy uwagę na tytułowe opowiadanie ze względu na umieszczenie akcji w Lublinie. Stwierdziłyśmy, iż z tych opowiadań niewiele da się zapamiętać, przy tym wyłania się z nich smutek i przygnębienie.

„Gulasz z turula” to eseje nominowane do Nagrody Literackiej Nike. Opowiadają one o współczesnym społeczeństwie węgierskim, które nie może wyzwolić się z tęsknot do wielkości. Tytułowy turul to skrzyżowanie gęsi z orłem, jest personifikacją węgierskich marzeń i kompleksów. Nostalgia za czasami wielkości to fundament tożsamości węgierskiej.
Zgodnie stwierdziłyśmy, ze niewiele wiemy o swoich „bratankach”, a lektura książki zachęca nas do poznania historii Węgier.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 listopada 2009 r. o godz. 12.00.
Rozmawiać będziemy o utworach Zbigniewa Herberta.