W dniu 17 października 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”.
Na początku podzieliłyśmy się wrażeniami ze spotkania autorskiego z Lucyną Olejniczak, które odbyło się w Milejowie i na które został zaproszony nasz klub.
Tematem zasadniczym spotkania były książki Piotra Nesterowicza Cudowna i Każdy został człowiekiem.
Piotr Nesterowicz, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu . Za książkę Cudowna był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2015 i nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego za najlepszą książkę roku 2014.
Cudowna to reportaż o ukazaniu się Matki Boskiej czternastoletniej Jadwidze w 1965 roku w Zabłudowie.
Ówczesne władze walczyły z ludową religijnością na różne sposoby. Wkrótce sami mieszkańcy zwątpili w objawienie dziewczynki, mieli jej za złe, że zabłudowski cud jest za mało cudowny.
Piotr Nesterowicz dzięki zachowanym raportom SB relacjonuje historie „cudu zabłudowskiego” minuta po minucie. Rozmawia również z ponad sześćdziesięcioletnią Jadwigą. Kobieta do dzisiaj powtarza zdanie, które usłyszała od Maryi, gdy miała czternaście lat.
W opinii koleżanek książka wzbudza bardzo dużo emocji.
„Ze wsi, z miasteczek wagonami jadą
Zbudować hutę, wyczarować miasto,
Wykopać z ziemi nowe Eldorado[...]
Adam Ważyk, Poemat dla dorosłych (1955)
Drugą omawianą przez nas książka Każdy został człowiekiem to reportaż o Polsce lat 50., nie jest on jednak ani reprezentatywny, ani obiektywny. Są to pamiętniki młodych ludzi nadesłane na konkurs firmowany przez Związek Młodzieży Socjalistycznej. Wspomnienia zostały ocenzurowane i to wielokrotnie. Autor zastosował zabieg reporterski tzw. „mozaikę”. Powiązał losy postaci, które w rzeczywistości wcale się nie znały, „wzbogacił” przeżycia wybranych przez siebie bohaterów o wspomnienia innych autorów pamiętników, dołączył rozmowy i dokumenty. Każdy został człowiekiem to zapis doświadczeń młodych ludzi urodzonych na wsi, których na początku lat pięćdziesiątych porwał urok nowej Polski. Wszyscy bohaterowie książki doświadczyli powojennej biedy panującej na wsi, głodu, braku butów nie mówiąc o podróży do stolicy.
Każdy został człowiekiem to pierwsza publikacja na temat tworzenia się świadomego klasowo pokolenia „okresu błędów i wypaczeń”, pokolenia, które mozolnie budowało od podstaw nowe powojenne państwo.
Po lekturze książki Klubowiczki sięgnęły do własnych wspomnień związanych z migracją ze wsi do miast. Bo jest to reportaż o nas samych, o naszym chłopskim dziedzictwie , które często dopiero oswajamy.
Na następne spotkanie zapraszamy wyjątkowo 22 listopada na godz. 12.00. Omawiać będziemy: L. Leyson Chłopiec z listy Schindlera, Piekarski Syn dwóch matek, N. Goerke Tam.

min 1 copymin 2 copymin3min 4 copy