Nasza biblioteka znalazła się w gronie bibliotek zakwalifikowanych do ogólnopolskiej akcji PorozmawiajMy Proszę ! zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ulicy Bożnicznej 21 w miesiącu wrześniu i październiku 2019 roku przeprowadzono sześć zajęć edukacyjnych z młodzieżą.
Akcja oparta była na przesłanej od Organizatorów książce pt. „Układanka Polska” autorstwa Mai Kramer i Karoliny Laube- Kramer. Bibliotekarka Teresa Kozłowska przeprowadziła zajęcia pt. „STOP HEJT” z szóstymi klasami Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej.
W dobie Internetu zjawisko hejtu staje się niestety coraz bardziej powszechne, a jego ofiarami bardzo często padają dzieci i młodzież. Trzeba zatem uczulać młodych na tego typu zagrożenia oraz wpajać podstawowe wartości moralne takie jak wzajemny szacunek, zrozumienie, dobro. To na nas dorosłych spoczywa obowiązek dawania im przykładu i rozmawiania z nimi jak należy właściwie postępować nie raniąc innych.
Podczas zajęć bibliotekarka rozmawiała z młodzieżą o tym czym jest hejt, kto jest jego adresatem, a kto odbiorcą, gdzie najczęściej można się z nim spotkać. Jednak głównym tematem zajęć było wspólne odnajdywanie i zapoznawanie się ze sposobami reakcji na hejt i wszelkie przejawy mowy nienawiści. W tym celu, oprócz rozmów, uczniowie wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia takie jak: układanie zasad antyhejtowych z rozsypanki, rozwiązywanie rebusów z hasłami antyhejtowymi, zapisywanie samych miłych i przyjemnych wiadomości do siebie nawzajem i wrzucanie ich do kopert koleżanek i kolegów, bądź też pisanie im tego samego na kartkach przyklejonych do pleców. Po wcześniejszym zapoznaniu się z akcją Fundacji Klamra zamienialiśmy hasła hejterskie na mowę miłości. Oglądaliśmy również teledyski pt . „Przytul hejtera” i „To co ważne” oraz film księdza Adama Szustaka pt. „Nie hejtuj”. Dwie klasy wykonały także plakaty antyhejtowe . Uczniowie otrzymali również serduszka naklejki z hasłem „szanuję nie hejtuję” oraz zrobione specjalnie na te zajęcia zakładki do książek. Na koniec podpisywali postanowienia zobowiązujące ich do powstrzymywania się od hejtu. Mamy nadzieję , że wszyscy dotrzymają złożonej obietnicy.
W zajęciach wykorzystano materiały ze stron Internetowych z wolnego dostępu.