W dniu 04 października 2018 roku Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” działający w Filii nr 2 gościł pisarza Tomasza Jastruna. Spotkanie sfinansowane przez Instytut Książki przy wsparciu merytorycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie prowadziła Krystyna Skoczylas – opiekun DKK „Pod Różą”.
Tomasz Jastrun, pseud. Witold Charłamp, Smecz, Te Jot to poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, długoletni współpracownik paryskiej „Kultury”.
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat Nagrody fundacji Roberta Gravesa, Nagrody Fundacji Kościelskich, nagrody Kulturalnej NSZZ „Solidarność” za twórczość z okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego oraz nagrody literackiej paryskiej „Kultury”. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Syn dwojga poetów – Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. „Żyję z pisania i dla pisania. Dawanie świadectwa światu poprzez słowo w różnych formach literackich i dziennikarskich, to moja pasja” – stwierdza pisarz.
Na spotkaniu Tomasz Jastrun mówił o Zbigniewie Herbercie – patronie naszej biblioteki. Rok 2018 jest Rokiem Zbigniewa Herberta.
Pisarz opowiadał o osobistych relacjach z poetą i przyjaźni Herbertów z jego rodzicami. Starał się odbrązowić postać genialnego twórcy. Czytał wiersze poety Guziki, Przesłanie Pana Cogito, Kamyk, ten ostatni wiersz bardzo lubi i ceni. Przywoływał różne wydarzenia z życia Zbigniewa Herberta, mówił o jego rozległej i gruntownej wiedzy z historii sztuki.
W dalszej części spotkania, Tomasz Jastrun mówił o własnej twórczości, zwłaszcza poetyckiej. Przeczytał kilka swoich wierszy z ostatniego tomiku „Naprzeciw siebie”, a także odniósł się do osobistych doświadczeń związanych z depresją, które opublikował w „Osobistym przewodniku po depresji”.
Pisarz chętnie odpowiadał na zadawane pytania dotyczące zarówno Zbigniewa Herberta jak i swojej osoby. Na zakończenie spotkania autor otrzymał upominki od Urzędu Miejskiego.
Był czas na rozmowy, wpisy do książek, dedykacje, pozowanie do zdjęć.
W spotkaniu uczestniczyli klubowicze z Dyskusyjnych Klubów Książki z bibliotek z Ludwina, Milejowa, Łęcznej, koordynator wojewódzki z WBP Lublin, młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wraz z opiekunem oraz czytelnicy.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze w czytelni Biblioteki Głównej.