W dniu 17 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą” działającego w Filii nr 2.Tematem spotkania były przeczytane ostatnio książki.
Pierwsza omawianą lekturą była książka Michelle Gable „Do zobaczenia w Paryżu” to historia o miłości, tajemnicy, sztuce, literaturze i Paryżu
Nastrojowa opowieść o trzech niezwykłych kobietach. Pru po śmierci narzeczonego w Wietnamie zatrudnia się w Anglii jako opiekunka ekscentrycznej staruszki. Narzeczony Annie wyrusza właśnie do Afganistanu, a ona sama chce wreszcie poznać tożsamość własnego ojca. Jest jeszcze księżna Malborough – femme fatale swojej epoki. Jedno jest pewne – każdej z nich pisana jest wielka, choć nie zawsze szczęśliwa miłość.
Książka oparta na historii Gladys Spencer-Churchill, księżnej Marlborough.
W opinii Klubowiczki monotonny rytm opowieści, wręcz flegmatyczny czyni z niej nudną lekturę, trudną do przebrnięcia.
Kolejna książka to „Bracia Burges” Elizabeth Strout.
Jim i Bob nie mogą uwolnić się od wspomnień dziwnego wypadku, w którym zginął ich ojciec. Obaj byli wtedy dziećmi. Kiedy tylko mogli, uciekli z rodzinnego Shirley Falls w Maine do Nowego Jorku. Jim, błyskotliwy prawnik korporacji, zawsze starał się pomniejszać dokonania obdarzonego wielkim sercem brata. Z kolei Bob, pracujący w instytucji udzielającej pomocy prawnej, wielbi Jima i stara się nie zwracać na to uwagi. Ten utrwalony stan rzeczy zostaje naruszony, kiedy ich siostra, która została w Shirley Falls, pilnie wzywa ich do domu. Jej nastoletni jedynak Zach wpakował się w kłopoty i Susan desperacko potrzebuje pomocy. Bracia Burgess wracają więc w rodzinne strony, a od dawna skrywane napięcia, które ich ukształtowały i kładły się cieniem na wzajemnych relacjach, zaczynają się ujawniać w nieoczekiwany sposób. Na zawsze zmieni to stosunki między rodzeństwem.
W opinii Klubowiczki to bardzo ciekawa książka podejmująca temat relacji rodzinnych z wątkami migracji.

Następną omawianą książką była „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach” Anny Brzezińskiej.
Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni… Wkrótce na świat przychodzi „potworek” – Regina nie umie myśleć inaczej o swojej córce karlicy. A jednak to właśnie Dosia trafia na królewski dwór. To jej oczami – postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach, opiekunki, świadka wydarzeń, uczt, ślubów, spisków i gwałtów – podglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny.

Córki Wawelu… zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią.
Ostania omawiana książka autorstwa Moniki Rebizant- Siwiłło „Zatańcz ze mną” to kontynuacja dwóch poprzednich tomów „sagi roztoczańskiej”
Wszyscy wiemy, że życie potrafi zaskakiwać i stawia przed nami wciąż nowe wyzwania. Aby zrobić krok do przodu, często trzeba najpierw wykonać kilka kroków do tyłu. Należy także pogodzić się z przeszłością i przestać ją rozpamiętywać. Majka doskonale o tym wie, lecz pomimo upływu czasu żyje tym, co dla Michała bezpowrotnie przeminęło.
Oboje nie są już tacy sami, lecz w sercu Majki wspomnienie pierwszej miłości nadal zajmuje ważne miejsce. Jest szczęśliwa, ma dom, dobrze prosperującą firmę, a przede wszystkim Gabrysię, lecz pomimo usilnych prób nie potrafi zapomnieć o przeszłości. Michał Rawicz wciąż gra w jej sercu i myślach pierwsze skrzypce.
A może nie jest jeszcze za późno? Trzeba działać, bo tylko ludzie odważni sięgają gwiazd.
Na następne spotkanie zapraszam 21 lutego na godz. 12.00.
Omawiać będziemy książkę Mariusza Szczygła „Projekt: prawda”

 min dsc 0847min dsc 0848min dsc 0849min dsc 0850min dsc 0851min dsc 0854