Aktualności

12 kwietnia w Bibliotece Głównej odbyło się otwarcie wystawy prac Pana Stanisława Majewskiego, lokalnego artysty, którego życiową pasją jest wykonywanie witraży. W spotkaniu uczestniczyli Seniorzy z działającego przy Bibliotece klubu „Aktywny Senior”. W trakcie wernisażu, artysta opowiadał m. in. o tym, skąd wzięło się jego zainteresowanie witrażami, kiedy powstał pierwszy witraż oraz ile czasu poświęca swojemu hobby.

Dla przybyłych Seniorów, artysta przewidział miłą niespodziankę. Po zakończonym spotkaniu odbyło się losowanie nagród. Szczęśliwcy mogli zabrać ze sobą na pamiątkę przygotowane przez Pana Stanisława na tę okazję witraże.

Prace Pana Stanisława Majewskiego można oglądać w Bibliotece Głównej, przy ul. Bożnicznej 21 w godzinach pracy biblioteki.Tym razem, w dniu 12 kwietnia do Filii nr 2 przyszły przedszkolaki z grupy "Biedronki” z Przedszkola Publicznego nr 4.
Dzieci miały okazję zobaczyć najstarszą książkę, która znajduje się w zbiorach Biblioteki oraz książki o różnym formacie i szacie graficznej. Chętnie brały udział w scence „Bibliotekarz- Czytelnik” oraz w zabawie „Podaj książkę”. Kolejna zabawa w znikającą książkę wymagała dużej uwagi i skupienia ale przedszkolaki również świetnie sobie poradziły.


W dniu 12 kwietnia bibliotekarka odwiedziła przedszkolaków w Łęczna - Przedszkole i Żłobek Casper.
Pani Basia, za pomocą teatrzyku Kamishibai, zaprezentowała bajkę Beaty Gabrat pt. ”Magiczna gąsienica”.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły przygody uroczej gąsienicy, która bardzo pragnęła latać. Pewnego dnia gąsienica, w naturalny i jednocześnie „magiczny" sposób, zamieniła się w kolorowego motyla i w ten sposób spełniła swoje marzenia.
Na zakończenie zajęć, w ramach akcji "Koszyk z książkami", dzieci wybrały sobie książki i wypożyczyły do domu.
W dniu 9 kwietnia Filię nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1 odwiedziły dzieci z grupy „Kotki” z Przedszkola Publicznego nr 4, które wzięły udział w zajęciach pn. „Zabawy z książką”. Przedszkolaki dowiedziały się czym zajmuje się Bibliotekarka, co oprócz wypożyczania książek można robić w bibliotece, a także jak należy szanować książki. Następnie odgadywały, które przeczytane przez Bibliotekarkę zdania dotyczące biblioteki i postaci z bajek są prawdziwe, a które nie.

Przedszkolaki chętnie brały udział w zajęciach. Najwięcej entuzjazmu wzbudziła zabawa w Bibliotekarza. Dzieci odgrywały scenki, zamieniając się rolami, raz wypożyczały książkę będąc bibliotekarzem, a potem czytelnikiem. Świetnie sobie w tych rolach radziły.


Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21, po raz pierwszy, włączył się w obchody międzynarodowej akcji „Noc z Andersenem”.
Nazwa tego wydarzenia przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia dla upamiętnienia urodzin Hansa Christiana Andersena.
W dniu 5 kwietnia w Bibliotece było gwarno i bardzo wesoło, wszystko za sprawą imprezy pn. „Zaczarowany świat baśni”.
Na początku spotkania dyrektor Monika Mazurkiewicz powitała wszystkich uczestników „Nocy z Andersenem” życząc im dobrej zabawy.
Motywem przewodnim imprezy były postaci z twórczości Hansa Christiana Andersena, który jest uważany za jednego z największych bajkopisarzy w dziejach literatury.
Uczestnicy wspólnie rozwiązywali krzyżówkę z hasłem „Andersen” oraz mieli okazję spotkać się z Andersenem, w którego postać wcielił się Piotr Trzaskowski.
Dzieci miały okazję obejrzeć bajkę "Brzydkie kaczątko" z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai, brały udział w zabawach: z rekwizytami i czy to prawda czy fałsz oraz szukały tytułów baśni w czytanym przez bibliotekarkę opowiadaniu.
Był też czas na zabawy ruchowo-muzyczne jak również zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy mieli za zadanie wykonać baśniowego łabędzia.
Na zakończenie imprezy wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pozowali do zdjęć w przygotowanej foto-budce
Cieszymy się, że dzieci uwielbiają takie inicjatywy i bardzo chętnie biorą w nich udział.
Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.
Dziękujemy Pani Agnieszce Kowalskiej z Animowanki za pomoc w realizacji tego wyjątkowego wydarzenia.