W dniu 09 marca 2010 r. uczestnicy DKK spotkali się, aby porozmawiać o prozie Wiesława Myśliwskiego.
Wiesław Myśliwski to pisarz kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku.
Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike: 1997 r. za „Widnokrąg” oraz 2007 r. za „Traktat o łuskaniu fasoli”.
„Traktat o łuskaniu fasoli” napisany jest piękną polszczyzną. Ten monolog starego człowieka i jego przedziwnego rozmówcy można traktować wielorako. Jako spowiedź u schyłku życia, podsumowanie w obliczu śmierci. Bohater opisuje je bardzo spokojnie, refleksyjnie, bez gwałtownych zwrotów w akcji, (chociaż jego życie nie było pozbawione dramatycznych wydarzeń). Pomimo tego, że akcja toczy się wolno, to od emocji w powieści aż bulgocze. Każdy może wyłuskać coś dla siebie. Jest w tej powieści mnóstwo perełek – myśli, sentencji, które mogą pojawić się tylko w umyśle człowieka starego, który wiele przeżył i patrzy z zupełnie innej perspektywy na sprawy tego świata.
Lektura godna polecenia wszystkim czytelnikom.
„Kamień na kamieniu” to kolejna powieść, którą omawialiśmy. Oparta na długim monologu narratora – Szymona Pietruszki. Myśliwski osadza akcję powieści w czasie zmian w relacjach miasto – wieś. Przemieszanie środowisk w wyniku odpływu chłopów do miast skutkuje tym, że zanikają tradycje czy obyczaje wiejskie, inna staje się mentalność chłopska. U Myśliwskiego odnajdujemy powiązanie człowieka z naturą wpisane w rytm przyrody. Zmiany ustrojowe po II wojnie światowej powodują rozluźnienie tych odwiecznych stosunków. Naturę wypiera miasto.
„Widnokrąg” to kolejna wybitna powieść Wiesława Myśliwskiego. Jest zapisem poszerzania granic osobistego widnokręgu człowieka, jego kolejnymi życiowymi doświadczeniami. Są to różne doświadczenia: pierwszej rozpaczy, pierwszej miłości; odkrycia dwoistości prawdy o ludziach. Pisarz w mistrzowski sposób przeniósł tę meandryczną narrację do powieści.


Kolejne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 1100 z Beatą Tadlą, dziennikarką TVN24, a zarazem autorka książki „Pokolenie` 89 czyli dzieci PRL – u w wolnej Polsce”.