Nasza biblioteka znalazła się w gronie bibliotek zakwalifikowanych do ogólnopolskiej akcji PorozmawiajMy Proszę ! zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ulicy Bożnicznej 21 w miesiącu wrześniu i październiku 2019 roku przeprowadzono sześć zajęć edukacyjnych z młodzieżą.
Akcja oparta była na przesłanej od Organizatorów książce pt. „Układanka Polska” autorstwa Mai Kramer i Karoliny Laube- Kramer. Bibliotekarka Teresa Kozłowska przeprowadziła zajęcia pt. „STOP HEJT” z szóstymi klasami Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej.
W dobie Internetu zjawisko hejtu staje się niestety coraz bardziej powszechne, a jego ofiarami bardzo często padają dzieci i młodzież. Trzeba zatem uczulać młodych na tego typu zagrożenia oraz wpajać podstawowe wartości moralne takie jak wzajemny szacunek, zrozumienie, dobro. To na nas dorosłych spoczywa obowiązek dawania im przykładu i rozmawiania z nimi jak należy właściwie postępować nie raniąc innych.
Podczas zajęć bibliotekarka rozmawiała z młodzieżą o tym czym jest hejt, kto jest jego adresatem, a kto odbiorcą, gdzie najczęściej można się z nim spotkać. Jednak głównym tematem zajęć było wspólne odnajdywanie i zapoznawanie się ze sposobami reakcji na hejt i wszelkie przejawy mowy nienawiści. W tym celu, oprócz rozmów, uczniowie wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia takie jak: układanie zasad antyhejtowych z rozsypanki, rozwiązywanie rebusów z hasłami antyhejtowymi, zapisywanie samych miłych i przyjemnych wiadomości do siebie nawzajem i wrzucanie ich do kopert koleżanek i kolegów, bądź też pisanie im tego samego na kartkach przyklejonych do pleców. Po wcześniejszym zapoznaniu się z akcją Fundacji Klamra zamienialiśmy hasła hejterskie na mowę miłości. Oglądaliśmy również teledyski pt . „Przytul hejtera” i „To co ważne” oraz film księdza Adama Szustaka pt. „Nie hejtuj”. Dwie klasy wykonały także plakaty antyhejtowe . Uczniowie otrzymali również serduszka naklejki z hasłem „szanuję nie hejtuję” oraz zrobione specjalnie na te zajęcia zakładki do książek. Na koniec podpisywali postanowienia zobowiązujące ich do powstrzymywania się od hejtu. Mamy nadzieję , że wszyscy dotrzymają złożonej obietnicy.
W zajęciach wykorzystano materiały ze stron Internetowych z wolnego dostępu.

tn dsc 0152 copy

tn dsc 0119tn dsc 0135tn dsc 0150tn dsc 0155tn dsc 0168tn dsc 0172tn dsc 0176tn dsc 0179tn dsc 0203tn dsc 0317tn dsc 0342tn dsc 0356tn dsc 0390tn dsc 0437tn dsc 0455tn dsc 0463tn dsc 0469tn dsc 0473tn dsc 0490tn dsc 0497tn dsc 0507tn dsc 0522tn dsc 0525