tn_obraz.jpg

 

25 września 2019 r. gościliśmy w Filii nr 2 grupę „Tygryski” z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 3 w Łęcznej wraz wychowawczyniami panią Ewą i Anią. 
Mali goście obejrzeli przedstawienie „ O Panach Palcach” w formie teatrzyku papierowego -Kamishibai, które przedstawiły Ewa Kalita wspólnie z Ewą Grzesiak .
Po obejrzeniu teatrzyku z pewnością żadne z dzieci nie zapomni, że „Ten gruby, krótki, to jest pan Kciuk. Zawsze poważny, można rzec- mruk. Kiedy kciuk w górę wskaże kierunek, to jakbyś mówił: Świetnie. Szacunek oraz, że „Pan Wskazujący, tuż obok kciuka, zawsze do drzwi kosteczką puka…”. Podczas oglądania przedszkolaki mogły poćwiczyć liczenie i nazywanie paluszków. Pomysłodawcą tej formy współpracy i przedstawienia była wychowawczyni grupy „Tygryski” Ewa Kalita. Tajemniczy teatrzyk był dla dzieci niespodzianką, którą przyjęły z ciekawością i zainteresowaniem.


KAMISHIBAI” (jap. 紙芝居) to wywodzący się z Japonii teatr ilustracji/obrazu. Dosłownie słowo „kamishibai” oznacza sztukę teatralną przedstawianą na papierze (jap.”kami” – papier, „shibai” – sztuka). Jest to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai (jap. 舞台 – scena). Parawan składa się z ramki, miejsca do umieszczania planszy oraz z dwóch ruchomych okiennic.

tn 2tn 3tn 7tn 10tn 11tn 13tn 14tn 16tn 17