Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą" odbyło się wyjątkowo 12 czerwca o godzinie 18.00. Nasz klub wziął udział w akcji III Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej, by rozmawiać o „Tajnym państwie" Jana Karskiego.
Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim Witold (ur. W 1914 r w Łodzi, zm. 13 lipca 2000 w Waszyngtonie)– obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych, prawnik i dyplomata, historyk, od 1939 w konspiracji, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holocaustu.
Z okazji stulecia urodzin Jana Karskiego Sejm RP ustanowił rok 2014 rokiem Jana Karskiego.
„Tajne państwo" Jana Karskiego to jedno z najbardziej przejmujących i dających do myślenia wspomnień dotyczących przeżyć wojennych. Napisana miedzy marcem a sierpniem roku 1944. Po raz pierwszy wydana jeszcze podczas II wojny światowej. W Polsce opublikowana dopiero w 1999 roku i ponownie , w nowym tłumaczeniu, w 2014. W obecnym wydaniu przywrócono wszystkie prawdziwe nazwiska, nazewnictwo topograficzne i fragmenty usunięte wcześniej. Dodano opracowany przez Andrzeja Kunerta klucz oraz aneks wyjaśniający te niejasności.
Książka, posiadająca cechy powieści jest przede wszystkim dokumentem zdającym relacje z wydarzeń w okupowanej przez Niemców Polsce oraz rozmiaru Holocaustu.
Jan Karski opisał w niej swoje wojenne i okupacyjne losy, od czasu mobilizacji przed niemiecko- sowiecką inwazją w 1939 roku i działalność w państwie podziemnym, przez aresztowania i tortury na gestapo, obóz koncentracyjny po spotkania z najważniejszymi politykami ówczesnego świata z prezydentem USA Rooseveltem na czele.
Uczestnicy spotkania podzielili się refleksjami na temat: jakie cechy charakteru były ważne w postepowaniu Jana Karskiego, jakie cele mu przyświecały, jakie wyznawał zasady, jak się zachowywał w czasie wojny. Jedna z Koleżanek opowiedziała rodzinną historię o wojnie.

DSC 0901 mDSC 0902 mDSC 0267 mDSC 0268 m