pierwsze.jpg

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 - rokiem m.in. Ignacego Łukasiewicza.
Z tej okazji 11.10.2022 r. w Filii nr 3 gościliśmy uczniów klasy I e, ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z panią Ewą Żelechowską. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej Ignacemu Łukasiewiczowi, wielkiemu polskiemu odkrywcy i wynalazcy nafty i lampy naftowej. Podczas spotkania dzieci poznały najstarsze sposoby zapalania ognia, dawne metody oświetlania pomieszczeń oraz dowiedzieli się jak Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową?.
Nasi goście wysłuchali również fragmentu książki J. Sikory pt.: „Ignacy Łukasiewicz”, mówiącego o odkryciu nafty i o tym jak I. Łukasiewicz „zlecił mistrzowi Bratkowskiemu sporządzenie lamp olejnych do oświetlenia lwowskich ulic”.
W trakcie spotkania dzieci mogły dowiedzieć się czym było „łuczywo”, gdzie woskowe świece rozjaśniały ponure wieczory oraz zobaczyć lampę naftową. Pani Ewa opowiedziała dzieciom jak wyglądało życie ludzi, gdy nie było elektryczności i jakie znaczenie miał wynalazek Ignacego Łukaszewicza. Uczniowie dowiedzieli się o pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce założonej przez słynnego wynalazcę.
W dalszej części dzieci z panią zagrały w kalambury, w których zgadywały wyrazy kojarzące się z hasłem ogień. Następnie prowadząca przygotowała kolorowankę z różnymi rodzajami źródeł ognia i lamp.
Na zakończenie uczniowie poznali ciekawe książki dotyczące słynnych wynalazców i odkrywców.