W dniu 20.02.2020 r. odbyło się w Bibliotece Głównej spotkanie dla seniorów z cyklu „Z książką na każdy temat” – „Książka z tulipanem”. Na spotkanie zaproszona została Danuta Binkiewicz- Kołodziej –poetka, podróżniczka i pasjonatka, która zaprezentowała seniorom prezentację o tulipanach. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała o pochodzeniu tego kwiatka, o jego pięknie i uprawie. Wiele miejsca poświęciła opowieściom o fenomenie popularności tulipana i jego ogromnym znaczenie dla ich posiadaczy, zwłaszcza w XVII wieku.

„Zdarzało się, że zamieniano nieraz tulipany za nieruchomości, ziemię czy bydło” – to cytat z prezentacji zaczerpnięty z książki W. Kopalińskiego pt. Opowieści o rzeczach powszednich”, będący dowodem na to, jak dużą wartość miał ten kwiat i, że nie każdego było na niego stać. W trakcie prezentacji seniorzy zapoznali się z różnymi odmianami tulipanów, dowiedzieli się kto decyduje o imieniu nowej odmiany i jakie nazwy popularnych i znanych osób noszą te kwiaty. Na koniec prezentacji Pani Danuta zaprezentowała książki z tulipanem w nazwie. Seniorzy mogli również obejrzeć zakładki do książek, a były to zakładka wisiorek i zakładka malowana metodą Ebru.

W drugiej części seniorzy zadawali pytania autorce prezentacji, dotyczące uprawy tulipanów, a także ogrodu, który ona posiada i kwiatów, które uprawia.

W trakcie spotkania seniorzy korzystali również z książek znajdujących się w zbiorach czytelni m.in. „Uprawa kwiatów w domu” S. Heuer,, „Ogród od wiosny do jesieni” S. Bradley „Mój piękny ogród” J. Wolff, „Kwiaty” Z. Wdowiński.tn dsc 0102

tn 2 copytn dsc 0089tn dsc 0090tn dsc 0092tn dsc 0093tn dsc 0096tn dsc 0100tn dsc 0101