min dsc 0213W dniu 20 lutego 2019 roku spotkaliśmy się, by dyskutować o książce Andrzeja Stasiuka pt. „Kroniki beskidzkie i światowe”.

Andrzej j Stasiuk to uznany i doceniony pisarz, publicysta i wydawca. Laureat Nagrody Literackiej Nike.
„ Kroniki beskidzkie i światowe” powstawały w latach 2013 – 2018 i są zbiorem 76 felietonów publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Autor opisuje swoje podróże ze szczególnym umiłowaniem Kazachstanu i Mongolii. To najbardziej poetyckie opowieści, egzotyczne i ocierające się o mistykę. Pisze o własnym krajobrazie za oknem, widok na Mareszkę, czasem rozmowa ze swoimi owcami.
Zebrane w jednym tomie są przenikliwym spojrzeniem – z dystansu, z Beskidu albo stepu gdzieś w Azji – na teraźniejszość, na zmiany, jakie zachodzą w świecie. A zarazem próbą uchwycenia chwili, szczegółu, drobnego zdarzenia, zanim zniknie ono pod powodzią kolejnych.
Urzekł nas język, melodia i urok zdań, jak to „Palę pierwsze tego roku ognisko. Dokładam buka, to olchy, to wierzby i powtarzam lekcje zapachów. Tym razem wydaje mi się, że to mokra wierzba pachnie najpiękniej: gorzko, korzennie i trochę jak rozpylony metal”.
Na następne spotkanie klubu zapraszam 20 marca 2019 roku. Omawiać będziemy książki:
Agnety Pleijel „Zapach mężczyzny” i Doriss Lessing „Piąte dziecko”.

min dsc 0208min dsc 0211min dsc 0214min dsc 0216