min dsc 0811

W dniu 19.09.2017 r. w Czytelni Biblioteki Głównej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „ Pod Różą”.
Omówione zostały książki: Matthew Tyrmand – „Jestem Tyrmand syn Leopolda”,” Anna Kamińska-„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” oraz Michael Booth „Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych”.
Pierwszy z omawianych utworów jest opowieścią o byciu dzieckiem znanego rodzica. Matthew, syn Tyrmanda nie ukrywa, że tak naprawdę długo nie miał świadomości, jak ważną dla polskiej kultury postacią był jego ojciec. Nie udaje również, że pamięć o ojcu w jakiś szczególny sposób celebrował. Przechowywał tylko fragmenty zdarzeń z dzieciństwa. I tak naprawdę książka stanowi opowieść o nim samym a nie o ojcu. Matthew mówi o sobie nie przez pryzmat bycia synem Leopolda Tyrmanda lecz człowieka, który idzie przez życie opierając się na własnych doświadczeniach i przeżyciach. Dużo w książce jest elementów amerykańskich. Autor opowiada o amerykańskim systemie nauczania, zdobywaniu kariery zawodowej, a także o poglądach politycznych, które z amerykańskiej perspektywy są znacznie inne i bardziej odległe niż na przykład w Europie.
Książka Anny Kamińskiej -„Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” to relacja z życia Simony, która miała urodzić się chłopcem i przynieść rodzinie chwałę i splendor nazwisku. Tak się jednak nie stało. Od wczesnego dzieciństwa Simona nie spełniała oczekiwań swojej znanej rodziny. Początkowo starała się dopasować do artystycznego środowiska , w którym się urodziła, jednak świat ten bardzo ją uwierał. Kiedy dorosła odważyła się pójść własna drogą.
Była prawdziwym obrońcą i przyjacielem zwierząt. Kochała i broniła Puszczę Białowieską i aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody.
Kamińska opisuje z jaką determinacją Simona starała się żyć według własnych pasji i zamiłowań, tak aby zachować wierność sobie i swoim wartościom.
„Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych” Michael Booth to książka opisująca życie ludzi w krajach skandynawskich. Nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Na spotkaniu klubowiczki zgodnie stwierdziły, że książka jest ciekawa i warta przeczytania.


Następne spotkanie odbędzie się 17 października o godz. 13.00. Omawiane będą książka Piotra Nesterowicza –„Każdy został człowiekiem” oraz „Cudowna”.

min dsc 0814min dsc 0816min dsc 0813