W dniu 15 listopada 2016 r. spotkałyśmy się by dyskutować o książce Marii Nurowskiej „Sergiusz Czesław Jadwiga”
Maria Nurowska - autorka powieści i dramatów, jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek. Czytelników przyciąga umiejętnym łączeniem konwencji melodramatu i powieści psychologicznej. Bohaterowie jej książek często zostają skonfrontowani z trudną rzeczywistością historyczną
Tak też jest w przypadku tej książki. Pisarka opiera się na nieznanych dotąd faktach, dokumentach i relacjach różnych osób odkrywa sekrety życia osobistego i wersje wydarzeń nieujawnione dotąd historycznie, a dotyczące dwóch wielkich postaci polskiej literatury – Sergiusza Piaseckiego i Czesława Miłosza oraz tajemniczej muzy ich twórczości Jadwigi.
Narratorką powieści jest młoda studentka polonistyki przebywająca na wakacjach u dziadka w Anglii gdzie poznaje Sergiusza Piaseckiego. Schorowanego, będącego u schyłku swego życia. Poznaje jego życie i twórczość, człowieka wyrzuconego poza nawias historii za przestępcze życie i przekonania polityczne.
Autor „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy” powieści pisanej w najsurowszym wileńskim więzieniu, która stała się w przedwojennej Europie nowym objawieniem literackim i w 1936 roku zgłoszona do Nagrody Nobla.
Bardzo odważna powieść o cenie jaką przyszło zapłacić wielkiemu pisarzowi za swoją twórczość, jego wszystkie utwory zostały poddane ostrej cenzurze i zakazowi wydawania. Sporo wiedzy o słynnych pisarzach, Wańkowiczu, Iwaszkiewiczu.
Czesław Miłosz druga postać po latach spędzonych na emigracji, doczeka się największych splendorów, pod koniec życia wróci do Polski. Łącząca ich tajemnicza Jadwiga i jej tragiczne losy znajdują odzwierciedlenie w utworach obu pisarzy. Ciekawa książka o pisarzach, którym przyszło żyć w czasach naznaczonych okrucieństwem wojny i systemie politycznym sprzecznym z ich moralnymi zasadami.
Lektura książki wzbudziła bardzo żywą dyskusję wśród klubowiczek, zachęciła do poznania twórczości Sergiusza Piaseckiego.
Na następne spotkanie zapraszam 13 grudnia 2016 r.
Omawiać będziemy książkę Grażyny Plebanek „Pani Furia”.