Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
W dniu 21 października 2014 roku dyskutowałyśmy o książkach.

Angeliki Kuźniak „Marlene" oraz Janusza Wiśniewskiego „Grand".

Angelika Kuźniak , którą miałyśmy okazję gościć w naszej bibliotece w maju, jest autorką reportaży.

„Marlene" to reportaż o Marlenie Dietrich, która zostawiła po śmierci 25 ton rzeczy, w tym notes z zapisem „Pologne, Poland" a wśród kilku nazwisk Zbigniew Cybulski.

Gdy zimą 1964 , a potem w 1966 roku Marlena Dietrich przyjechała z koncertami do Polski, było to dla brudnoszarego PRL–u zetknięcie się ze zjawiskiem tak luksusowym, że nie miało znaczenia, iż gwiazda jest po sześćdziesiątce, pod suknię zakłada specjalistyczny kostium wyszczuplający i pozwala się fotografować tylko z jednej strony. Przyjmowano ją entuzjastycznie jako tę, która zwróciła się przeciw faszyzmowi.

Angelika Kuźniak napisała historie żywą, bogatą i zakulisową. Posługiwała się wielorakimi źródłami wiedzy. Wrażenia fotografów i konferansjerów, wspomnienia przyjaciół , wpisy z ostatnich , nigdy nie publikowanych dzienników Dietrich oraz artykuły prasowe układają się w barwne obrazy, dla których tłem jest powojenna historia Europy. Dzięki temu dostajemy dobrze narysowany portret niezwykłej kobiety.

W opinii Klubowiczek jest to bardzo dobrze napisana książka.

Janusz Leon Wiśniewski to naukowiec i pisarz, autor m.in. bestsellerowej powieści "S@motność w sieci".

„Grand" to powieść, której akcja rozgrywa się w sopockim luksusowym hotelu, gdzie gościł m.in. Hitler, Marlena Dietrich a także Władimir Putin.

To opowieść o przypadkowych osobach, których połączył luksusowy hotel z historią. Nostalgiczne wspomnienia głównych bohaterów, ich rozterki, metamorfozy są bodźcem do refleksji nad własnym postępowaniem.

Wszyscy bohaterowie zostali uwikłani w miłość i to właśnie ona dokona w nich wielkiej przemiany.

Następne spotkanie odbędzie się 18 listopada 2014 r. o godz. 12.00 w siedzibie Biblioteki. Omawiać będziemy książkę Lidii Ostałowskiej "Bolało jeszcze bardziej".

 DSC 0016 mDSC 0012 mDSC 0014 mDSC 0020 m