W dniu 15 stycznia 2013 r. odbyło się pierwsze w Nowym Roku, a czterdzieste od początku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim osiem osób.
Tematem spotkania była literatura japońska. Kilka słów na temat współczesnej literatury japońskiej przedstawiła Krystyna Skoczylas – moderator spotkania.
Przeczytane przez Klubowiczki książki to powieści Yasunari Kawabaty, Haruki Murakamiego oraz Hitomi Kanehary.
Utwory „Śpiące piękności" i „Tysiąc żurawi" należą do najważniejszych utworów Yasunari Kawabaty, jednego z najciekawszych pisarzy w literaturze japońskiej XX wieku, laureata literackiej Nagrody Nobla (1968 r.). Akcja „Śpiących piękności" osadzona jest w niezwykłym domu schadzek, w którym starcy przyjmowani są przez głęboko uśpione dziewczyny. Ten oryginalny pomysł twórczy wprowadza czytelnika w świat samotności ludzi starych. W powieści „Tysiąc żurawi" z kolei oprócz interesującej fabuły znajdziemy liczne opisy obyczajowości japońskiej, tak egzotycznej i ciekawej dla europejskiego czytelnika.
Z kolei u Haruki Murakamiego popularnego współczesnego pisarza, eseisty i tłumacza literatury amerykańskiej trudno doszukać się egzotyki kraju Kwitnącej Wiśni
„Wszystkie boże dzieci tańczą" to sześć opowiadań połączonych jednym motywem: trzęsieniem ziemi w Kobe. W książce przeplata się rzeczywistość z fikcją, realność i marzenia.
Każdy z bohaterów poszukuje siebie, chce odnaleźć drogę w życiu, zrozumieć swoje lęki i marzenia. Murakami podsuwa czytelnikowi wizje bohaterów jako prawdę, ich sny jako rzeczywistość.
"Dlaczego ludzie muszą być tak samotni? Jaki to ma sens? Na tym świecie żyją miliony ludzi; każdy z nich tęskni, szuka spełnienia u innych, a jednak się izoluje. Dlaczego? Czy Ziemia powstała tylko po to, by pielęgnować ludzką samotność?" To chyba najlepsze streszczenie książki „Sputnik Sweetheart".
Samotność jest obok miłości najczęstszym tematem literackim. „Sputnik Sweetheart" to wzruszające studium miłości, seksualności i przyjaźni.
„ Po zmierzchu" to opis jednej nocy. Każdy z bohaterów spędził ją inaczej. Dziewczyna czytała książkę w całodobowej restauracji, chłopak, idąc na całonocną próbę zespołu, przysiadł się do jej stolika, prostytutka została pobita, inna dziewczyna spała, ktoś poszukiwał tłumacza chińskiego... Ot mamy noc i różnych ludzi. Bardzo różnych.
Murakami w tej cieniutkiej książeczce pokazuje nam jak bardzo wszyscy jesteśmy różni. Nawet dwie siostry, wychowane w jednej rodzinie, przez tych samych rodziców, są niczym ogień i woda. Każdy jest inny, a w tej odmienności podobny.
Debiut literacki młodej japońskiej pisarki Hitomi Kanehary burzy wszelkie mity o Japończykach, którym, jak się okazuje, bliżej do sfrustrowanych mieszkańców Zachodu niż do pogodzonych ze sobą i światem mistrzów zen. Jest to historia kilku młodych tokijczyków, którzy w pogoni za oryginalnością przekraczają wszelkie granice obowiązujące w społeczeństwie. Tyle tu sadyzmu, seksu i perwersji, ze miejscami lektura jest „trudna do strawienia".
Na następne spotkanie zapraszamy 19 lutego 2013 r. na godz. 12.00. Tematem naszych rozmów będzie literatura czeska.