W dniu 27 marca 2019 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 zagościły strachy!
Czy to możliwe? Oczywiście, że możliwe!
Wszystko za sprawą tematyki warsztatów, na które przybyli uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Skowrońską.
Tematem spotkania były strachy i potwory czyli wszystko to, co budzi w nas strach. Inspiracją zajęć było opowiadanie Macieja Jagodzińskiego pt. „Duch na strychu”, którego bohaterka – pod nieobecność rodziców – opiekowała się młodszą siostrą i psem w czasie okropnej burzy.
Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki o tym, czego się boimy. Każdy z uczestników warsztatów mówił o swoim strachu. Następnie dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasło brzmiało „STRACHY NA LACHY”.
Bibliotekarka wyjaśniła, co znaczy powiedzenie „strachy na lachy”, czyli że nie ma się czego bać. W kolejnej części spotkania dzieci pisały o swoich odczuciach, które towarzyszą im podczas bania się czegoś oraz rysowały swój strach. Mówiły także o tym, że to czego kiedyś się bały (odkurzacz, ciemności), teraz wydaje się im śmieszne. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że nie muszą się wstydzić swojego strachu ani wyśmiewać się z tego powodu z innych. Strach w rezultacie to nasz dobry przyjaciel, ponieważ powstrzymuje nas przed robieniem niebezpiecznych rzeczy – nie gramy na jezdni, nie wchodzimy do głębokiej wody….
To jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i dlatego zawsze warto o tym rozmawiać.
Podczas warsztatów dzieci wysłuchały również wierszy Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” oraz Małgorzaty Strzałkowskiej „Przytul stracha”.
Na zakończenie uczniowie mogli zabrać „swój strach” do domu lub zniszczyć go w niszczarce i w ten sposób pozbyć się go na zawsze.
Mamy nadzieję, że warsztaty pozwoliły dzieciom oswoić swój strach!