min dsc 0218

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Polska również włącza się w obchody tego wyjątkowego święta. W 2012 roku wystartowała kampania Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Jak podają jej autorzy: "ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę".
Rok później wystartowała kolejna kampania - Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Bibliotece Głównej została zorganizowana wystawa na którą składają się materiały i książki dotyczące powstania, pochodzenia, rozwoju i poprawności języka polskiego.

 min dsc 0219min dsc 0220min dsc 0221