„Bo Kobieta to wiosna
Bo na swych spojrzeń krosnach
Sen
I sens
rozwiesza rozpina i umaja, ukwieca
i tym wszystkim tak pięknie wygina
Tak jak wiosna
Powieje, otuli, pogłaszcze,
że zawładnie od zatraceń się
do i nawet się zaprzepaszczeń
Naturalnie
naturalnie aż tak
że się zdaje, że tak będzie zawsze.”
Andrzej Poniedzielski, Wiosna.


W związku z ustanowieniem roku 2018 Rokiem Praw Kobiet Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” działający w Filii nr 2 włączył się w akcję „Mam prawo, więc czytam”. W dniu 18 kwietnia 2018 roku spotkałyśmy się, aby porozmawiać o kobietach w ogóle, o kobietach w literaturze i tworzących literaturę.
Kobietą mało znaną dla ogółu jest z pewnością Janina Lewandowska z domu Dowbor- Muśnicka, polska śpiewaczka, pilot szybowcowy i samolotowy, podporucznik lotnictwa Wojska Polskiego – jedyna kobieta ofiara zbrodni w Katyniu. Radiotelegrafistka , spadochroniarz, córka dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Dowbora-Muśnickiego. Tragiczne losy Janiny Lewandowskiej i historia odnalezionej i przechowywanej przez 65 lat czaszki uzmysłowiła nam, jaka niezwykłą osobą była nasza bohaterka.
Kolejna kobieta to Karolina Lanckorońska z Brzezia herbu Zadora – polska historyk i historyk sztuki, działaczka Polonii we Włoszech, hrabianka. Żyła w latach 1898 – 2002. Miała okazję spotkać i poznać wiele znamienitych osób. W swojej książce „Szkice wspomnień”, w której zebrano rozproszone w czasopismach szkice prof. Karoliny Lanckorońskiej, wspomina galerię ludzi niezwykłych (ks. kard. Adama Sapiehę, Andrzeja Potockiego, Różę Raczyńską, Jacka Malczewskiego, Braci Badeni, Władysława Skrzyńskiego, gen. Bora –Komorowskiego i jego żonę Irenę, ks. Waleriana Meysztowicza), ważne zdarzenia historyczne (np. pogrzeb cesarza Franciszka Józefa czy wybór papieża Pawła VI) i miejsca (np. rodzinny dom w Rozdole).
Zapomnianą postacią jest Mileva Einstein. Historię jej życia opisała Maria Benedict w książce „Pani Eistein”. Mileva w wieku dwudziestu jeden lat jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczęła studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważała, że jej kalectwo przekreśla szanse na miłość. Postanowiła w pełni poświęcić się nauce. Była nieprzeciętnie inteligenta, ambitna i zamierzała wiele osiągnąć.
Studiujący z nią Albert zakochał się w jej niezwykłym umyśle i niedoskonałym ciele. W ich małżeństwie było miejsce nie tylko na miłość, ale też na wspólną pasję.
Kilkanaście lat później świat zachwycił się odkryciami Einsteina. Nikt nie pytał jak ich dokonał, nikt nie wspominał o Milevie.
Wciągająca i poruszająca historia żony Einsteina, genialnej fizyczki, której wkład w naukę został zapomniany.
Kolejna książka „Drzewo sprawiedliwości” Moniki Warneńskiej to poruszająca opowieść, która zmusza do zadumy. Losy wojenne splątały życie dwóch kobiet. Kobieta, która podczas wojny straciła dziecko, ratuje z warszawskiego getta małą dziewczynkę, córkę przedwojennej przyjaciółki. Po wojnie wiatr historii komplikuje ich losy. Ich życie staje się świadectwem niełatwych stosunków polsko-żydowskich.
Monika Oleksa autorka książki „Ciemna strona miłości” opowiada historię kobiet połączonych tajemnicą.
Małgorzata dzieli swój czas między pracę w kancelarii prawnej a dom, w którym czeka na nią mąż i nastoletnia córka, Sylwia. Jej życie jest zapędzone, czasami kolorowe, czasami szarobure. Nieoczekiwanie otrzymuje list, a wraz z nim w uporządkowane życie Małgorzaty wkrada się nieproszona tajemnica.
Agnieszka, silna dwudziestoparolatka, najboleśniejszy czas po utracie rodziców spędza u Małgorzaty. Co łączy te dwie kobiety? Dlaczego dziewczyna nie potrafi odkryć tajemnicy mimo przegadanych nocy i spędzonego razem czasu?
Sabina Waszut – autorka książki „Rozdroża” i „W obcym domu”.
Akcja dzieje się na Górnym Śląsku, kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Młodziutka Sophie i Władek Zaleski zakochują się w sobie na przekór rodzinom, którym trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z synem śląskiego powstańca. Wydaje się, że wszystko zmierza do szczęśliwego zakończenia.
Wrzesień rujnuje wszystkie ich plany. Sophie musi dokonywać trudnych wyborów i podejmować wiele niełatwych decyzji. „W obcym domu” – to historia opowiadająca dalsze losy bohaterów „Rozdroży”.
Jest rok 1945, wojna dobiegła końca. Przychodzi czas oczekiwania na powracających mężczyzn. Czas gojenia ran.
Trudno jest odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, bez względu na pochodzenie, na wyznawane zasady. Znów historia zmusza do dokonania wyborów, znów należy stanąć po którejś ze stron.
Książka porusza tematy, o których jeszcze do niedawna nie wolno było mówić: obóz na Zgodzie, wywózki górników w głąb ZSRR, to tylko niektóre z tragedii tamtych czasów.
Ale na stronach tej książki czytelnik odnajdzie również nastrój dawnego Śląska. Gwar miejskiego magla, ulice pachnące domowym obiadem i ludzką życzliwość, pomagającą przetrwać najtrudniejsze czasy.
Na następne spotkanie zapraszamy 16 maja, omawiać będziemy książkę Justyny Sobolewskiej „ Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam”.

min dsc 0063min dsc 0064min dsc 0066min dsc 0068min dsc 0065min dsc 0062 copy