W dniu 18 lipca 2017 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”.

Tematem spotkania była książka „Kromka chleba” Dagmary Dworak.

„Kromka chleba” to próba odtworzenia wspomnień dwójki ludzi, którzy w czasie II wojny światowej byli dziećmi. Książka opowiada o losach rodziny Żukowskich, która na początku II wojny światowej została zesłana na Syberię. Sylwestra i Leonard Żukowscy mieli czworo dzieci: Różę, Jadwigę , Danutę i Bogusława.

Danuta i Bogusław opowiadają historię ich trudnej walki o przetrwanie i o polskość. Ciężka praca w kołchozie, potworne warunki mieszkaniowe, temperatura przekraczająca miejscami - 50 stopni. Walka o byt, przetrwanie, kromkę chleba, która była największym luksusem.

Podczas spotkania obejrzałyśmy dołączony do książki ciekawy film z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony relacjami obojga rodzeństwa i archiwalnymi materiałami z epoki. Zarówno książka jak i film są niezwykle wzruszające ze względu na dziecięce spojrzenie na tragizm zesłania.

A czym jest tytułowa „Kromka chleba”? Czego nauczył mnie Sybir ? Bogusław odpowiada: szacunku dla ciężkiej pracy, szacunku dla drugiego człowieka i … szacunku dla kromki chleba.

Na następne spotkanie zapraszamy 19 września, omawiać będziemy książki:

Matthew Tyrmand i Kamilia Sypniewska „Jestem Tyrmand syn Leopolda”

oraz Anna Kamińska „Simona.”

dsc 0681 mdsc 0684 mdsc 0686 mdsc 0689 m