W piękny wakacyjny wtorek, 18 lipca 2017 r. , do Biblioteki Głównej przybyły dzieci, uczęszczające na zajęcia wakacyjne do Świetlicy przy Parafii p.w. Św. Marii Magdaleny, aby wziąć udział w warsztatach z bajkoterapii pt. „Strachy na lachy”.

Tematem spotkania były strachy, potwory, maszkary czyli wszystko to, co budzi w nas strach. Inspiracją zajęć była książka P. Bourgeoisa „Franklin boi się ciemności”, której bohater (mały żółwik) oswoił swój strach.

Zajęcia rozpoczęły się od pogadanki o tym, czego się boimy. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, której hasło brzmiało „STRACHY NA LACHY”.

Bibliotekarka wyjaśniła, co znaczy powiedzenie „strachy na lachy”, czyli że nie ma się czego bać.

Następnie dzieci rysowały swój strach, aby na zakończenie zajęć zniszczyć go w niszczarce i w ten sposób pozbyć się go na zawsze.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że strach to w gruncie rzeczy nasz dobry przyjaciel, ponieważ powstrzymuje nas przed robieniem niebezpiecznych rzeczy – nie gramy na jezdni, nie wchodzimy do głębokiej wody…. To jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i dlatego teraz, podczas wakacji, warto było o tym rozmawiać.

Podczas warsztatów dzieci wysłuchały również wierszy: M. Konopnickiej „Stefek Burczymucha” oraz M. Strzałkowskiej „Przytul stracha”.


Miejmy nadzieję, że warsztaty pozwoliły dzieciom zrozumieć czym jest strach, dlaczego się boimy i jak poradzić sobie z tym przykrym uczuciem.

dsc 0665 mdsc 0672 mdsc 0674 mdsc 0675 mdsc 0677 mdsc 0680 m