W dniu 20 czerwca 2017 roku odbyło się Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”.
Tematem spotkania były książki „Szopka” i „On” Zośki Papużanki.
Zośka Papużanka z wykształcenia teatrolog, pracuje jako nauczycielka języka polskiego. Mieszka w Krakowie.
Za debiutancką powieść „Szopka” była nominowana do Paszportów Polityki 2012 oraz do Nagrody Literackiej Nike 2013. Za powieść „On” otrzymała nominację do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2017. W maju 2017 roku wydana została trzecia książka” Świat dla Ciebie zrobiłem”.
„Szopka” to książka autorki obdarzonej wyrazistym stylem i znakomitym warsztatem pisarskim. To powieść o polskiej dysfunkcyjnej rodzinie. Napisana niesamowitym językiem.
Papużanka każe się zastanowić nad tym, jak wiele niesprawiedliwości i ludzkiego zła zamieciono pod rodzinne dywany. Ironiczna, inteligentna i przewrotna książka o tym, czego w rodzinie się wystrzegać i czego nie dostrzegają ci, którzy przywykli do tego, iż czasem jest coś nie tak.
Fantastycznie napisana, niesamowita, podoba się, z przyjemnością czytana, bo miejscem akcji powieści jest miasto, które się zna jest. Takie zdania miały Klubowiczki, które ją przeczytały.
Drugą omawianą na spotkaniu książką był „On”.
To powieść opowiadająca o chłopcu zwanym przez wszystkich Śpikiem, wychowywanym w czasach PRL-u i transformacji ustrojowej. Do żadnego z systemów nie pasował. To bohater nieatrakcyjny, szkolna oferma, powolny w myśleniu. Nie rozumie zadań, ale zna się świetnie na jednym – rozkładach jazdy tramwajów w Krakowie.
Ważną postacią jest też jego mama, wiecznie zmagająca się z narzekaniem innych na Śpika oraz obojętnością męża. „On” to powieść o Śpiku, jakich wiele, o wymaganiach, jakie stawia otoczenie i o konieczności dostosowania się do nich.
Książka po jej przeczytaniu nie pozostawia obojętnym, wzbudza różne emocje u czytelników.
Następne spotkanie klubu to spotkanie autorskie w dniu 14 lipca z Zośką Papużanką.
Kolejne comiesięczne spotkanie klubu odbędzie się 18 lipca 2017 roku. Omawiać będziemy książkę Dagmary Dworak „Kromka chleba”.

 dsc 0620 mdsc 0622 mdsc 0624 mdsc 0627 m