W dniach 3 - 10 czerwca 2017 obchodzony był XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”.
Święto to organizowane jest co roku w ramach, trwającej od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W czasie trwania Tygodnia Czytania Dzieciom biblioteki organizują imprezy czytelnicze, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą.
Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21 włączyła się w obchody XVI OTCD i zaproponowała najmłodszym czytelnikom:
5 czerwca 2017 r.
Zainaugurowała obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom i zorganizowała imprezę czytelniczą dla uczniów dwóch klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.
Na początku spotkania, wszystkich przybyłych na spotkanie przywitała Danuta Panas – dyrektor biblioteki.
Następnie odbyło się głośne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima przez burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego, który przyjął zaproszenie do czytania dzieciom.
Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Brzydkie kaczątko” w wykonaniu grupy teatralnej "Nauczycielki z pasją" z Przedszkola nr 1 w Łęcznej.
Sądząc po zaciekawionych minach oraz ilości braw, spotkanie bardzo się dzieciom podobało.
Na zakończenie bibliotekarka zaprosiła uczniów do częstego odwiedzania naszej placówki.
6 czerwca 2017 r.
Wspólnie z uczniami z kl. II c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, którzy przybyli na warsztaty z bajkoterapii pn. „Inny – nie znaczy gorszy” wraz z wychowawczynią Barbarą Kościelską, szukaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące inności.
Na początku dzieci rozwiązały krzyżówkę, której hasło brzmiało: „Czytanie zbliża”. Następnie bibliotekarka wyjaśniła uczniom, że jest to hasło przewodnie spotkań z książkami, gdyż w dniach od 3 do 10 czerwca obchodzimy XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
Podczas warsztatów dzieci wysłuchały opowiadania „Elmer”, które przeczytała im bibliotekarka.
Tytułowy bohater to słonik w kratkę zabawiający całą dżunglę, który pewnego dnia ma kłopot – być innym w stadzie to przywilej czy utrapienie?
W trakcie spotkania uczniowie opowiadali o swoim wyglądzie – podobieństwach i różnicach. Podczas zajęć każde dziecko pokolorowało Elmera – słonia w kratkę, którego na pamiątkę zabrało do domu.
Miejmy nadzieję , że dzisiejsze warsztaty pozwoliły dzieciom zrozumieć, że być innym, to nie znaczy gorszym.
7 czerwca 2017 r.
Przed południem do Biblioteki przyszły przedszkolaki z grup: „Krasnoludki” oraz „Słoneczka” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej, aby wziąć udział w spotkaniu pn. „ Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku czytają przedszkolakom”.
Zaproszenie do czytania dzieciom przyjęły: Anna Okulicz, Maria Raciborska oraz Lucyna Szymańska.
Przedszkolaki miały okazję wysłuchać następujących utworów: wiersze „Ślimak” i „Stefek Burczymucha” w wykonaniu pani Anny Okulicz, książeczkę „Gdzie zniknęła kurka z wiejskiego podwórka” zaprezentowała pani Maria Raciborska, natomiast pani Lucyna Szymańska przeczytała książeczkę „O bolącym ząbku” oraz wiersz „Trudny rachunek”.
Podczas spotkania panie – studentki opowiedziały przedszkolakom, co to takiego Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz o swoich zawodach, jakie wykonywały przed przejściem na emeryturę. Dzieci dowiedziały się, że dwie panie były nauczycielkami, a jedna stomatologiem.
Spotkanie upłynęło w miłej, ciepłej atmosferze, a przedszkolaki słuchały głośnego czytania z ogromnym zainteresowaniem. Okazuje się, że czytanie naprawdę zbliża, często nawet różne pokolenia.
Po południu odbyły się warsztaty z bajkoterapii „Strachy na lachy”, w których uczestniczyli uczniowie uczęszczający do Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej.
Spotkanie było oparte na opowiadaniu Paulette Bourgeoisa pt. „Franklin boi się ciemności”. Celem zajęć było przybliżenie uczniom – na podstawie przeżyć bohatera – problemu, jakim jest strach i jak z nim walczyć. Dzieci wyznały czego się boją, a boją się różnych rzeczy.
Wśród przybyłych na spotkanie uczniów byli i tacy odważni, którzy stwierdzili, że niczego się nie boją. Jednak po przeczytaniu przez bibliotekarkę wiersza Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” szybko zmienili zdanie.
Podczas zajęć uczniowie malowali „swoje strachy”, a potem mieli do wyboru –
albo zniszczyć je w niszczarce do papieru, albo pokolorować. Bibliotekarka zaproponowała jeszcze inny sposób na pozbycie się strachu i przeczytała wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Przytul stracha”.
Warsztaty pozwoliły zrozumieć dzieciom, dlaczego strach jest naszym przyjacielem. Dlaczego? Ostrzega nas bowiem przed niebezpieczeństwem i powstrzymuje nas przed robieniem głupstw.
Miejmy nadzieję, że warsztaty na temat strachu przydadzą się uczniom, zwłaszcza teraz, podczas zbliżających się wakacji, aby mogli być bezpieczni.
8 czerwca 2017 r.
W słoneczny czwartek, bibliotekarka Barbara Wójcik odwiedziła przedszkolaków z grupy „Bławatki” z Przedszkola nr 2 w Łęcznej. Spotkania dzieci z książkami odbywają się cyklicznie raz w miesiącu.
Tym razem odbyło się głośne czytanie zorganizowane w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały książek: „O bolącym ząbku” autorstwa Ramony Nadobnik-Pietki oraz „Kicia Kocia mówi: ” Dzień dobry” Anity Głowińskiej.
Przedszkolaki uważnie słuchały i z entuzjazmem odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania.
To ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym, kolejne głośne czytanie we wrześniu.
Pani Basia zaprosiła przedszkolaków, aby wspólnie z rodzicami odwiedziły bibliotekę.
9 czerwca 2017 r.
Tego upalnego dnia, klubowicze (Krzysztof Jakubiec, Aleksandra Mazurkiewicz, Klaudia Stefańska) Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece wraz z moderatorką klubu Barbarą Wójcik, spotkali się z przedszkolakami z grupy „Muchomorki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej na głośnym czytaniu.
Dzieci miały okazję wysłuchać następujących utworów: „Tydzień Krecika” Małgorzaty Strzałkowskiej, zaprezentowała Ola Mazurkiewicz, książkę „Kicia Kocia mówi: „Dzień dobry!” Anity Głowińskiej przeczytał Krzysztof Jakubiec, a Klaudia Stefańska „ O jeżu Jerzyku” Ramony Nadobnik-Piętki.
Moderatorka Klubu, pani Basia, którą dzieci doskonale znają , ponieważ wypożycza im książki w przedszkolu, także przeczytała im książkę. Dzieci wysłuchały opowiadania Ramony Nadobnik-Pietki pt. „O bolącym ząbku”.
Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały prezentowanych utworów. Na zakończenie podziękowały za spotkanie wręczając czytającym drobne upominki oraz „Podziękowanie” dla Klubu DKK.