7 grudnia 2022 r. w Fili nr 3 gościliśmy Pana Przemysława Sylwestra Szymańskiego z Oddziałowego Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Nasz gość poprowadził spotkanie edukacyjne „ Ojcowie Niepodległości”. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy III Tr Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej i klasy III Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna z panią dr Anną Korszlą-Mazurek i z opiekunem panią Magdaleną Borys, czytelnicy, seniorzy, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej Monika Mazurkiewicz, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej dr Monika Bogusz.
Pan Przemysław przedstawił uczestnikom działalność Instytutu Pamięci Narodowej z uwzględnieniem Oddziału w Lublinie. Słuchacze poznali kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. Mogli na bieżąco prześledzić ciekawe projekty patriotyczne na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie np. „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności” czy też zapoznać się z portalem „Opowiedziane”, który jest archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej i zawiera przekazy świadków najważniejszych wydarzeń polskiej historii z drugiej wojny światowej.
W dalszej części wszyscy mogli wysłuchać czym zajmują się poszczególne Oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, w tym Oddziałowe Biuro Lustracyjne.
Ciekawostką dla wszystkich były gry historyczne znajdujące się na stronie IPN np. „Gra szyfrów” opisująca przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz zaprezentowane gry planszowe: np. „Miś Wojtuś” czy też „Kolejka” angażujące graczy w poznawanie ciekawostek z historii Polski.
Ważnym elementem spotkania była prezentacja filmu „Niepodległość” ukazującego istotną rolę Ignacego Paderewskiego – wielkiego polskiego pianisty, Romana Dmowskiego - przywódcy Narodowej Demokracji , Józefa Piłsudskiego – Naczelnika Państwa i pierwszego marszałka Polski a także wskazanie ich ogromnej roli w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Na zakończenie nasz gość zachęcił uczestników do czytania książek historycznych i zaprezentował ciekawe nowości książkowe z Instytutu Pamięci Narodowej, które zostały przekazane dla Filii nr 3. Tym samym nasz księgozbiór wzbogacił się o 28 nowych pozycji, za które jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Przemysławowi Szymańskiemu za interesujące spotkanie.