Statystyki

2427794
Dzisiaj
Wczoraj
Bieżący tydzień
Ubiegły tydzień
Bieżący miesiąc
Ubiegły miesiąc
Ogółem
606
1551
4769
1717679
46224
51687
2427794

IP: 18.207.108.182
2021-01-27 10:07

W dniu 15 września 2015 r. spotkałyśmy się po wakacyjnej przerwie by porozmawiać o ostatnio przeczytanych książkach.


Wśród nich znalazły się dwie książki Andrzeja Stasiuka: „Dziennik pisany później" i „Opowieści galicyjskie" oraz „Kobiety wokół Stalina" Elwiry Watały.


Andrzej j Stasiuk to uznany i doceniony pisarz, publicysta i wydawca. Laureat Nagrody Literackiej Nike.

 


„Dziennik pisany później" to intymny, osobisty reportaż pełen czułości dla wszystkiego co niechciane i usunięte na margines świata. Pisze o zapomnianych zakątkach Europy, ale tak naprawdę pisze zawsze o Polsce. Opowiada o wyprawach na Bałkany, które Stasiuk podejmował w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Za każdy razem pokonywał te same trasy i odwiedzał te same miejsca, by przekonać się , że nic się nie zmieniło. Albania, kraje byłej Jugosławii, smród ścieków i płonących śmieci, krajobraz zdewastowany i jakoś swojski. „Jestem kundlem" – pisze Stasiuk, kimś obcym, przybyszem, który przynajmniej nie udaje, że rozumie. Sporządza tylko rejestr miejsc, twarzy (tekstowi towarzyszą świetne fotografie Dariusza Pawelca), sam przyznaje, że to właściwie jest nudne. Okazuje się, że nie chodzi o Bałkany, ale o nas, o samego Stasiuka, o Polskę, od której ucieka i którą widzi z oddali. Te podróże bałkańskie są ucieczką przed własnym krajem. Polskie obrazy inaczej niż te bałkańskie ujawniają swoje znaczenia. Choćby nasza religijność. Książka składa się z trzech części. Dwie pierwsze opowiadają wyłącznie o Bałkanach, ostatnia o Polsce.


„Opowieści galicyjskie" to zbiór piętnastu opowiadań, w których opisuje społeczność Beskidu Niskiego w okresie przemian po upadku systemu komunistycznego i likwidacji miejscowego PGR-u. Zmiany zachodzące w poszczególnych ludziach w momencie kiedy kosmos PGR-u zamienia się w chaos kapitalizmu. Tylko część społeczności potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, reszta skazana jest na wegetację w miejscu zapomnianym przez świat. Na podstawie Opowieści galicyjskich powstał w 2008 roku film fabularny „Wino truskawkowe".


Elwira Watała autorka książki „Córka Stalina" napisała kolejną z jego życia pt. „Kobiety wokół Stalina. Kochanki i katorżniczki".


Jest to poruszająca biografia kobiet, których los zetknął z największym tyranem XX wieku. W pierwszej części książki zatytułowanej „Raj na ziemi" autorka przedstawiła luksusowe życie kochanek Stalina i żon kremlowskich prominentów. W drugiej zatytułowanej „W przedsionku piekła" autorka pokazuje, że ogromne przywileje nie były dane na zawsze – dotychczasowe faworyty stawały się ofiarami czystek. Niesłuszne oskarżenia, wymuszane torturami zeznania, sfingowane procesy kończyły się tak samo: aresztowaniem i skazaniem. Ostatnia część pt. „Piekło" to wstrząsający obraz życia w stalinowskich łagrach.


Na następne spotkanie zapraszamy 20 października 2015 r. na godz. 12.00. Omawiać będziemy „Dziewczyny wyklęte" Szymona Nowaka.

DSC 0432 mDSC 0433 mDSC 0435 mDSC 0436 mDSC 0431 m