W dniu 20 marca 2012 roku odbyło się dwudzieste dziewiąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w dziewięcioosobowym składzie.

 

Tematem naszych rozmów była twórczość Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska –  poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, felietonistka.

Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku „ za poezję, która z ironiczna precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

 

Klubowiczki przeczytały na głos wybrane przez siebie wiersze, a następnie podzieliły się swoimi opiniami. Były to następujące utwory: Jak się czuję, Kot w pustym mieszkaniu, Widziane z góry, Miniatura średniowieczna, Wielka liczba, Dnia 16 maja 1973 roku, O śmierci bez przesady, Labirynt, Odzież.

 Panie są zdania, że poetka jest wprawdzie oszczędna w słowach, ale jej wiersze przemawiają do serca i do rozumu. Utwory Szymborskiej uchodzą za proste, ale jednocześnie przesiąknięte są głębokim intelektualizmem. Porusza w nich sprawy ważne, refleksje związane z egzystencją człowieka i jego miejscem w świecie. Posługuje się liryką maski, gdzie podmiotami są zwierzęta czy przedmioty np. kot, kamień.

„Umrzeć – tego nie robi się kotu”

Odrębną pozycję w jej twórczości zajmują limeryki, moskaliki, lepieje, odwódki, altriutki, podsłuchańce. Wydane zostały w zbiorku Rymowanki, czyli wierszyki dla dużych dzieci.

Są to przezabawne teksty z wyklejankami autorki.

Całą poważną i tę zabawną twórczość polecamy wszystkim Czytelnikom.

alt alt

 

Na następne spotkanie zapraszamy 17 kwietnia 2012 roku na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o książkach Barbary Kosmowskiej.