W dniu 25 lutego 2020 r. spotkałyśmy się, by dyskutować o przeczytanych przez nas książkach.

Pierwszą prezentowaną lekturą była „Migranci, migracje. O czym warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie” pod redakcją Helene Thiollet.

Do jakich krajów migruje najwięcej ludzi. Czy imigranci są zagrożeniem dla europejskiej gospodarki? Co oznacza emigracja dla Polaków? Na te i inne pytania odpowiadają autorzy książki.

Są nimi specjaliści różnych dziedzin wiedzy, którzy badają zjawisko emigracji na świecie. Teksty zawierają mnóstwo danych – liczb, faktów i dat popartych rzeczowymi komentarzami.

Książka skłoniła nas do dyskusji na temat emigracji.

Druga książka „Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego to fascynująca rekonstrukcja osobistej historii, dotąd pełnej przemilczeń. To książka o rodzicach, ojcu – reformatorze psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu i matce – zasymilowanej Żydówce. To splot żydowskich i szlacheckich losów od dumnego przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem po zdanie „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”.

W poruszający sposób ukazuje ogrom ludzkiego doświadczenia. Kościan to miejsce wychowywania się autora. Nasza koleżanka wspomniała, że jest to też miejsce jej dziecięcych wizyt. Czytając książkę odnalazła fotografie miejsc, które kiedyś odwiedzała.

Kolejna książka to” Syn zakonnicy” Joanny Jax.

Historia fikcyjna, aczkolwiek wydarzenia mogły mieć miejsce w rzeczywistości. Zakazana miłość z czasów wojny, między oficerem niemieckim i siostra zakonną. Owocem tego związku jest dziecko, które po latach dowiaduje się prawdy o swoich rodzicach i próbuje odzyskać tożsamość, jednak wciąż napotyka na mur milczenia. W tej opowieści nie ma nic oczywistego, a autorka pokazuje nam jak trudne są życiowe wybory.

Na następne spotkanie zapraszam 18 marca 2020 roku, a tematem będą książki Magdaleny Witkiewicz.

tn dsc 0227tn dsc 0229tn dsc 0233tn dsc 0234tn dsc 0237