DKK dla dorosłych

W dniu 07 kwietnia 2009 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zainaugurował swą działalność Dyskusyjny Klub Książki.  
Jest to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się wrażeniami i refleksjami o przeczytanej książce serdecznie zapraszamy do naszego Klubu. Ofertę kierujemy do osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach, a także chcą się dzielić wrażeniami z przeczytanej lektury.

W dniu 25 lutego 2020 r. spotkałyśmy się, by dyskutować o przeczytanych przez nas książkach.

Pierwszą prezentowaną lekturą była „Migranci, migracje. O czym warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie” pod redakcją Helene Thiollet.

Do jakich krajów migruje najwięcej ludzi. Czy imigranci są zagrożeniem dla europejskiej gospodarki? Co oznacza emigracja dla Polaków? Na te i inne pytania odpowiadają autorzy książki.

Są nimi specjaliści różnych dziedzin wiedzy, którzy badają zjawisko emigracji na świecie. Teksty zawierają mnóstwo danych – liczb, faktów i dat popartych rzeczowymi komentarzami.

Książka skłoniła nas do dyskusji na temat emigracji.

Druga książka „Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego to fascynująca rekonstrukcja osobistej historii, dotąd pełnej przemilczeń. To książka o rodzicach, ojcu – reformatorze psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu i matce – zasymilowanej Żydówce. To splot żydowskich i szlacheckich losów od dumnego przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem po zdanie „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”.

W poruszający sposób ukazuje ogrom ludzkiego doświadczenia. Kościan to miejsce wychowywania się autora. Nasza koleżanka wspomniała, że jest to też miejsce jej dziecięcych wizyt. Czytając książkę odnalazła fotografie miejsc, które kiedyś odwiedzała.

Kolejna książka to” Syn zakonnicy” Joanny Jax.

Historia fikcyjna, aczkolwiek wydarzenia mogły mieć miejsce w rzeczywistości. Zakazana miłość z czasów wojny, między oficerem niemieckim i siostra zakonną. Owocem tego związku jest dziecko, które po latach dowiaduje się prawdy o swoich rodzicach i próbuje odzyskać tożsamość, jednak wciąż napotyka na mur milczenia. W tej opowieści nie ma nic oczywistego, a autorka pokazuje nam jak trudne są życiowe wybory.

Na następne spotkanie zapraszam 18 marca 2020 roku, a tematem będą książki Magdaleny Witkiewicz.

tn dsc 0227tn dsc 0229tn dsc 0233tn dsc 0234tn dsc 0237

 

tn dsc 0759Na spotkaniu w dniu 15 stycznia 2020 roku dyskutowałyśmy o książkach: Aleksandry Lipczak “Ludzie z Placu Słońca”, Pawła Piotra Reszki. „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, Edith Hahn- Beer „Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę, Aleksandry Zielińskiej „Bura i szał” oraz Kornela Filipowicza „Romans prowincjonalny”.

Omawiane książki wzbudziły wiele emocji. Wywiązała się ciekawa i długa dyskusja.

Na następne spotkanie zapraszam 26 lutego 2020 r. na godz. 12.00.

tn dsc 0760tn dsc 0761

W dniu 18 grudnia 2019 roku spotkałyśmy się by dyskutować o przeczytanych książkach. Tematem naszych rozmów były książki z „półki DKK”. Każda z pań uczestniczących w spotkaniu przedstawiła przeczytane przez siebie lektury.

Omawiane zostały książki „Zbyt piękne” Olgi Rudnickiej, „Maria i Paul. Miłość geniuszy” Macieja Karpińskiego, „Wiedźma duszona w winie” Marty Obuch, „Rdza” Jakuba Małeckiego.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w styczniu.

tn dsc 0653tn dsc 0655tn dsc 0656tn dsc 0657tn dsc 0658tn dsc 0660

tn dsc 0374„Bywa, że rządzą czasy, nie królowie”
przysłowie gruzińskie.


W dniu 20 listopada 2019 roku spotkałyśmy się by rozmawiać o książce „Ósme życie (dla Brilki)”
Nino Haratischwili.
Autorka książki to gruzińska powieściopisarka , dramatopisarka i reżyserka teatralna mieszkająca w Hamburgu.
Skąd tytuł powieści? Zawdzięczam te wersy tobie, Brilko (…) bo zasłużyłaś na ósme życie.
Ponieważ mówi się ,że liczba osiem oznacza wieczność, rzekę , która ciągle powraca.
W książce, jak wskazuje tytuł, jest osiem żyć, jednak autorka opisała tylko siedem z nich, jedno pozostaje wielką niewiadomą. Był to zamierzony cel Haratischwili, aby nadać powieści otwarte zakończenie. Nie opisała życia Brilki, ponieważ chciała stworzyć wrażenie, że ono trwa i jeszcze nie zakończyło się. Narratorka Nice, opowiada wszystkie historie Brilce z nadzieją, że przeżyje swoje życie inaczej, że będzie wolna od rodzinnego balastu.
Akcja tej monumentalnej powieści rozgrywa się na tle burzliwej historii Europy XX wieku: od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową, terror stalinowski do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. Obejmuje losy rodziny Jaszi , od urodzenia się Stazji, córki najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady do praprawnuczki , tytułowej Brilki. Powieść w ocenie czytających jest piękna, napisana plastycznym stylem, z pełnokrwistymi bohaterami, ukazująca wielkie namiętności. W powieści dużo jest suchych faktów, brutalności i cierpienia, ich przeciwwagą jest motyw czekolady, który unosi się nad książką, osładzając wszystkie tragedie. Tworzy element zmysłowy, niemal bajkowy. Trzeba się zanurzyć w tę powieść i płynąć z jej nurtem do końca.
/Tekst wykorzystano ze stron internetowych wolnego dostępu/.

.
Na następne spotkanie zapraszamy 18 grudnia 2019 roku. Tematem spotkania będzie lektura z półki DKK.

tn dsc 0375tn dsc 0376tn dsc 0377tn dsc 0378tn dsc 0379tn dsc 0381

 

 

 

 

 

W dniu 16 października 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie klubowiczek, na którym omówione zostały książki: Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów J.S. Margot właśc. Margot Vanderstraeten, Porzucone sutanny. Dlaczego księża odchodzą z kapłaństwa księdza Piotra Dzedzeja oraz Kobierki Grzegorza Franczaka. W trakcie spotkania wywiązała się ożywiona dyskusja na temat wybranych przez panie utworów. Klubowiczki stwierdziły, że omawiane na spotkaniu książki są warte polecenia czytelnikom sięgającym po literaturę, która opisuje otaczającą nas rzeczywistość i dotyka problemów współczesnego świata.
Na następne spotkanie zapraszamy 20 listopada 2019 roku.
Omawiać będziemy książkę Ósme życie Nino Haratischwili.

tn dsc 0397tn dsc 0398tn dsc 0399