DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA MŁODZIEŻY

 

                                             alt

W dniu 02 października 2012 r. z inicjatywy Barbary Wójcik, bibliotekarki Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, zainaugurował działalność Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej. Jest to drugi klub w naszej bibliotece. Pierwszy DKK – dla dorosłych – działa od 07 kwietnia 2009 roku.

W spotkaniu uczestniczyło 5 uczennic z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej oraz Magdalena Wójcikiewicz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie – koordynator wojewódzki DKK.

Pierwsze spotkanie członków miało charakter organizacyjny. Uczestnicy zapoznani zostali z ideą DKK, wybrane zostały również książki, które klubowiczki chciałyby przeczytać i wspólnie podyskutować o nich na kolejnych spotkaniach klubu.

Jak się okazało, wszystkich członków klubu łączy jedna cecha, a mianowicie zamiłowanie do czytania książek, niektóre osoby to prawdziwe mole książkowe, czytające tygodniowo kilka książek.

Formuła spotkań DKK zgodnie z ideą programu jest otwarta. Wszystkich tych, którzy chcieliby porozmawiać i podzielić się wrażeniami o przeczytanej książce – serdecznie zapraszamy do naszego Klubu. Podczas spotkań klubowych uczestnicy wymieniają swoje poglądy związane z omawianymi książkami, konfrontują gusta czytelnicze przy zachowaniu zasady, że nikt nikogo nie zmusza do wypowiedzi, a o przeczytanych książkach rozmawia się w swobodny, niczym nieskrepowany sposób.

Pragniemy stworzyć miły i przyjacielski klimat.

 

alt alt

 

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami na terenie województwa lubelskiego opiekuje się koordynator wojewódzki Magdalena Wójcikiewicz.

alt alt