Nasza Biblioteka już po raz piąty bierze udział w Ogólnopolskiej akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile we współpracy z organizatorem akcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przynosił żonkile pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim, co roku przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”.
W 2022 roku przypada 79 - ta rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
W tym roku oprócz, rozdawania papierowych żonkili naszym czytelnikom i organizowania spotkań z dziećmi i młodzieżą - zapraszamy wszystkich czytelników do zapoznania się z opowiadaniem i słuchowiskiem Marcina Szczygielskiego pt.: „Prawdziwi Przyjaciele” o trudnych losach ludności żydowskiej pod okupacja niemiecką.
https://polin.pl/system/files/attachments/Prawdziwi%20przyjaciele_tekst_opowiadania.pdf
W naszych placówkach posiadamy ciekawą literaturę związaną z Powstaniem w gettcie warszawskim oraz losami ludności żydowskiej w Polsce.
Zapraszamy do naszych bibliotek.