Czytelnicy odwiedzający Filię nr 3, ul. Jaśminowa 4 w Łęcznej mogą od 2 lutego 2022 r. oglądać wystawę akwareli Marii Majki Zuzańskiej.

Autorka wystawy jest absolwentką liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Posiada czterdziestoletni staż pracy w kulturze. W 1978 r. była zatrudniona jako plastyk w Domu Kultury w Biłgoraju. Od 1986 r. związana z Łęczną, gdzie pracowała w Centrum Kultury jako instruktor teatralny prowadzący dziecięcy teatr lalkowy i instruktor do spraw plastyki. Prowadziła także pracownię malarstwa sztalugowego dla młodzieży i dorosłych oraz plastykę warsztatową dla dzieci. Przez wiele lat kierownik filii CK Osiedlowego Domu Kultury w Łęcznej i kurator galerii ODK. Była pomysłodawczynią oraz koordynatorem i kuratorem międzynarodowych plenerów malarsko-rzeźbiarskich w Łęcznej w latach 2005-2019. Prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Konkursu Plastycznego Jesień Hrubieszowska w 2005 r., II miejsce w konkursie „Lublin w malarstwie” 2019 r., wyróżnienie w konkursie „Lublin w malarstwie” 2020 r., wyróżnienie w konkursie "Lublin w malarstwie" 2021r. Wyróżniona w 2003 roku Honorową Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej -„Łęczyński Odyniec Kultury 2003”, Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej-2014 rok oraz Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Lubelskiego -2018 rok. Malarka i poetka. Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarela, olej, batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu otwarte cykle: Ikary, Trwanie traw, Moje myśli krążą wokół ciebie, Dubova moja miłość, Moje anioły, Martwe natury kwiatami ożywione, Spiral, Zapiski form, oraz Wypisać imię złudzeniom. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą a także w międzynarodowych plenerach w Polsce i poza jej granicami.

Serdecznie zapraszamy czytelników do korzystania z bogatego księgozbioru naszej biblioteki i zapoznania się z wystawą zasłużonej łęczyńskiej malarki i poetki.