tn_baczyn.jpg

W 2021 roku obchodzimy 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji Filia nr 2 zaprosiła swoich czytelników do rodzinnego czytania wierszy, jednego z najbardziej ulubionych przez Polaków poetów.

Okres świąteczny jest czasem wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym. Cieszymy się, że wielu rodziców czyta książki i poezję wspólnie ze swoimi dziećmi. Czujemy się zaszczyceni, że zaproszenie do wspólnego czytania wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przyjął nasz czytelnik, tata Grzegorz ze swoimi córkami Helenką i Kasią. Zachęcamy do zapoznania się z utworami naszego znanego poety na Facebooku i stronie naszej biblioteki w wykonaniu Helenki, Kasi i taty Grzegorza.

https://www.facebook.com/messenger_media/?thread_id=100009427840981&attachment_id=193561969651107&message_id=mid.%24cAAAABm8G9-aEMhXER1-AMwK8LYS-


           Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec” Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego 4 sierpnia 1944 roku.Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań. W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.