W dniu 11 października Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą”, działający w Filii nr 2, gościł Grażynę Plebanek.
Na początku spotkania pisarka mówiła o początkach swojej drogi pisarskiej, książkach, które odzwierciedlają jej miejsca zamieszkania.
Dużo czasu poświęciła na omówienie tematów, które porusza w swoich powieściach. I tak, opowiadając o książce „Pani Furia” wyłonił się wątek imigrantów. Natomiast „Nielegalne związki” to książka o miłości i zdradzie z punktu widzenia mężczyzny. Autorka opowiedziała w jaki sposób przygotowywała się do napisania tej książki.
Ważnym i interesującym tematem dla słuchaczek, które wzięły aktywny udział w rozmowie z pisarką, była rola kobiet, ich siła i dojrzałość. O tym traktują książki „Córki rozbójniczki” i „Rozbójniczki”, a także książka z tekstami do filmu "H24" wydanej przez francuskie wydawnictwo. Książka miała premierę 6 października we Francji, film wchodzi do TV ARTE 23 października.
Nie zabrakło również rozmowy o najnowszej książce pt. Bruksela. Zwierzęcość w mieście, do której fotografie wykonał syn autorki.
Na zakończenie spotkania pisarka otrzymała upominki od Urzędu Miasta. Był czas na rozmowy, podpisy do książek, dedykacji, pozowania do zdjęć. Miłym akcentem było wręczenie pisarce wełnianej róży, symbolu klubu.
Spotkanie sfinansowane przez Instytut Książki prowadziła Krystyna Skoczylas – opiekun DKK „Pod Różą”.

Grażyna Plebanek – polska pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści, m.in. „Dziewczyny z Portofino”, „Pudełko ze szpilkami”, „Nielegalne związki”. Pisze też scenariusze filmowe i sztuki teatralne. Publikuje w językach polskim, angielskim, holenderskim i francuskim. Od 2005 roku mieszka w Brukseli, ale stale obecna jest na arenie polskiego życia literackiego. Od 2016 roku wraz z Sylwią Chutnik pisze felietony do tygodnika „Polityka”, a w „Wysokich Obcasach Extra” publikuje autorski „Słownik Wyrazów Obcych”.
W tym roku ukazały się dwie książki Grażyny Plebanek: Rozbójniczki. Opowieść o ważnych kobietach oraz Bruksela. Zwierzęcość w mieście.