Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.

Kto tajemnic zna tak wiele?

Mały miś.

Miś choć mały, choć nieśmiały,

Wielkie serce w sobie ma.

Pocieszyciel doskonały.

Każdy misia swego ma.

Miękki, puchaty i taki z łatką. Każdego roku 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

Z tej okazji Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, Filia nr 2 w Łęcznej wraz z Przedszkolem Publicznym nr 3 w Łęcznej zorganizowała przegląd poezji „W Krainie Pluszowego Misia”.

Uczestnikami przeglądu były dzieci w wieku 4- 5 lat z przedszkoli publicznych w Łęcznej, w sumie wzięło udział 31 uczestników.

Na początku spotkania Krystyna Skoczylas przywitała wszystkich przybyłych na przegląd uczestników, zaproszonych gości ,nauczycieli, rodziców i opiekunów. Następnie dzieci recytowały wiersze o misiu.

W przerwie przeglądu pani Irmina Walenciuk, przebrana za Złotowłosą, bawiła wszystkich prowadząc zabawy ruchowe przy piosenkach w języku angielskim. W przedstawieniu o Złotowłosej i trzech misiach, z udziałem pana Burmistrza i pani Dyrektor Przedszkola nr 3, śmiechu i radości było co nie miara.

Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki sfinansowane przez Tesco i Urząd Miejski w Łęcznej.

Na zakończenie dyrektor Ewa Góźdź podziękowała uczestnikom oraz wręczyła podziękowania panu Burmistrzowi za sfinansowanie nagród i nauczycielom za zaangażowanie się w przygotowanie przeglądu.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych oraz książek o misiach.

Ewa Kalita przebrana za misia witała wszystkich przybyłych cukierkami, gratulowała uczestnikom, pozowała do zdjęć i brała udział w zabawach.

Do zobaczenia za rok na następnym przeglądzie.

dsc 0902 m

dsc 0904 mdsc 0907 mdsc 0911 mdsc 0913 mdsc 0909 mdsc 0914 mdsc 0916 mdsc 0920 mdsc 0901 mdsc 0899 mdsc 0905 mdsc 0922 mdsc 0926 mdsc 0927 mdsc 0928 mdsc 0929 mdsc 0897 m

W dniu 23 listopada 2016 r. Biblioteka Główna zaprosiła dzieci z dwóch klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 2 - wraz z wychowawczyniami Barbarą Koscielską oraz Małgorzatą Szymaniak - na spektakl autorski "Misio Tulisio”" w wykonaniu aktorów z Teatru „Maska” z Krakowa.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada.

"Misio Tulisio" to bajkowa opowieść o tym, jak ważna jest przyjaźń i szanowanie innych, bez względu na pochodzenie czy wygląd.

Ta opowieść o ulubionych pluszakach wywołała śmiech i gwar. Dzieci zrozumiały, że przyjaźń ma wielką wartość, a szacunek należy się każdemu bez względu na jego pochodzenie czy wygląd.

Aktorzy przez cały czas utrzymywali wspaniały kontakt z publicznością.
Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale przede wszystkim brały w nim aktywny udział.

Na zakończenie uczniowie podziękowali aktorom za występ gromkimi brawami oraz wręczyli laurki i piękne świąteczne stroiki.

 dsc 0802 mdsc 0805 mdsc 0816 mdsc 0807 mdsc 0809 mdsc 0812 mdsc 0818 mdsc 0825 mdsc 0828 mdsc 0841 mdsc 0844 mdsc 0853 mdsc 0863 mdsc 0866 mdsc 0872 mdsc 0881 mdsc 0887 mdsc 0891 m

Filia nr 3 MGBP w Łęcznej rozpoczęła cykl spotkań edukacyjnych  pt. "Wszystkie książki mówią” (J. Parandowski) dla młodzieży z Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokim. Cykl ten obejmuje zajęcia warsztatowe poświęcone zmianie postaw uczestników wobec problemu, jakim jest negatywny stosunek do książki i czytania.

Dnia 23.11.2016 i 27.10.2016 odbyły się zajęcia z elementów biblioterapii dla dwóch grup. Tematem spotkania była książka i jej rola w życiu. Książka jest jednym ze środków, który pomaga zapomnieć o codzienności, stanowi relaks w ciągłym pośpiechu i nerwowości życia. Pomaga w rozwiązaniu niejednego trudnego problemu, przywraca równowagę wewnętrzną, poprawia samopoczucie. Na zajęciach rozmawialiśmy o książkach, które ostatnio przeczytaliśmy i o gatunkach literackich. W podsumowaniu mówiliśmy o tym, że warto korzystać z wiedzy zawartej w książkach. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach.

Następne spotkanie za miesiąc.

img 1944 mimg 1940 mimg 1942 m

W dniu 22.11.2016r.w Filii nr 1 ul. Górnicza 12 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Senior w bibliotece”. Tematem spotkania było życie kobiety arabskiej w literaturze. Omówione zostały książki: „Łzy księżniczki" , „Kwiat pustyni", "Córka Nomadów", "Czarna kobieta biały kraj"," Księżycowa klatka". Panie z ”Klubu 50 plus” z żywym zainteresowanie wzięły udział w dyskusji, wyraziły swoje odczucia pełne emocji . Tematy poruszane w książkach cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Spotkanie przygotowała Anna Jusińska.

1 m2 m3 m4 m5 m6 m7 m9 m10 m

W dniu 15 listopada 2016 r. spotkałyśmy się by dyskutować o książce Marii Nurowskiej „Sergiusz Czesław Jadwiga”

Maria Nurowska - autorka powieści i dramatów, jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek. Czytelników przyciąga umiejętnym łączeniem konwencji melodramatu i powieści psychologicznej. Bohaterowie jej książek często zostają skonfrontowani z trudną rzeczywistością historyczną

Tak też jest w przypadku tej książki. Pisarka opiera się na nieznanych dotąd faktach, dokumentach i relacjach różnych osób odkrywa sekrety życia osobistego i wersje wydarzeń nieujawnione dotąd historycznie, a dotyczące dwóch wielkich postaci polskiej literatury – Sergiusza Piaseckiego i Czesława Miłosza oraz tajemniczej muzy ich twórczości Jadwigi.

Narratorką powieści jest młoda studentka polonistyki przebywająca na wakacjach u dziadka w Anglii gdzie poznaje Sergiusza Piaseckiego. Schorowanego, będącego u schyłku swego życia. Poznaje jego życie i twórczość, człowieka wyrzuconego poza nawias historii za przestępcze życie i przekonania polityczne.

Autor „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy” powieści pisanej w najsurowszym wileńskim więzieniu, która stała się w przedwojennej Europie nowym objawieniem literackim i w 1936 roku zgłoszona do Nagrody Nobla.

Bardzo odważna powieść o cenie jaką przyszło zapłacić wielkiemu pisarzowi za swoją twórczość, jego wszystkie utwory zostały poddane ostrej cenzurze i zakazowi wydawania. Sporo wiedzy o słynnych pisarzach, Wańkowiczu, Iwaszkiewiczu.

Czesław Miłosz druga postać po latach spędzonych na emigracji, doczeka się największych splendorów, pod koniec życia wróci do Polski. Łącząca ich tajemnicza Jadwiga i jej tragiczne losy znajdują odzwierciedlenie w utworach obu pisarzy. Ciekawa książka o pisarzach, którym przyszło żyć w czasach naznaczonych okrucieństwem wojny i systemie politycznym sprzecznym z ich moralnymi zasadami.

Lektura książki wzbudziła bardzo żywą dyskusję wśród klubowiczek, zachęciła do poznania twórczości Sergiusza Piaseckiego.

Na następne spotkanie zapraszam 13 grudnia 2016 r.

Omawiać będziemy książkę Grażyny Plebanek „Pani Furia”.

dsc 0796 mdsc 0798 mdsc 0797 m

W dniu 14 listopada 2016 r. w Bibliotece Głównej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Szlachetne zdrowie” dla seniorów z Klubu e-Senior. Gościem była Edyta Szymaniak dietetyk medyczny, która w bardzo interesujący i przystępny sposób zapoznała seniorów z zasadami zdrowego żywienia oraz wpływie racjonalnej diety na zdrowie starszych osób. Pani Edyta podkreśliła jak ważna dla zdrowia jest zmiana nawyków żywienia oraz zwiększony wysiłek fizyczny dostosowany do stanu zdrowia. Uzupełnieniem porad dotyczących zdrowego stylu życia była prezentacja multimedialna. Seniorzy w trakcie spotkania zadawali dużo pytań, dzięki temu mieli okazję dowiedzieć się jak dostosować dietę do indywidualnych potrzeb, na co powinni zwrócić uwagę przygotowując posiłki. Na stronie internetowej poradni dietetycznej www.dietanaplus.pl, którą reprezentuje Edyta Szymaniak, widnieje motto „Niech Twoje pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Motto to, w pełni oddaje sedno poniedziałkowego spotkania.

Edyta Szymaniak na zakończenie spotkania otrzymała upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Łęcznej.

Kolejne spotkanie z cyklu „Szlachetne zdrowie” już za tydzień.

dsc 0781 mdsc 0782 mdsc 0788 mdsc 0783 mdsc 0784 mdsc 0793 m

Pod takim hasłem przebiegała lekcja biblioteczna w Filii nr 1 ul. Górnicza 12 zorganizowana dla kl. III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej. Na spotkaniu czytane były wiersze o jesieni Danuty Wawiłow zawarte w tomiku „Dzieci w lesie”, Doroty Gellner z tomiku „ Czerwienią się buki”, Ewy Szelburg-Zarembiny z tomiku „Przez okrągły roczek”. Omówione zostały przysłowia związane z jesienią oraz obrzędy i zwyczaje charakterystyczne dla tej pory roku. Dzieci korzystały z „Księgi przysłów polskich” oraz z „Encyklopedii tradycji polskich. Następnie uczniowie rozwiązali jesienną krzyżówkę. Na koniec spotkania dzieci wykonały prace plastyczne o tematyce jesiennej, które można oglądać w bibliotece do końca jesieni.

img 20161103 100910 mimg 20161103 100329 mimg 20161103 100511 mimg 20161103 100546 mimg 20161103 100205 mimg 20161109 134406 m

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

„Pod Różą zaprasza na spotkanie w dniu

15 listopada 2016 r. na godz. 12.00 w MGBP

w Łęcznej ul. Bożniczna 21.

Tematem spotkania będzie książka:

Marii Nurowskiej ” Sergiusz Czesław Jadwiga”

W dniu 27 listopada 2015 r. Oddział dla Dzieci odwiedziły przedszkolaki z grupy „Jagódki ” i „Skrzaty” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci  poznały magiczne miejsce, w którym „mieszkają książki". Dla większości przedszkolaków to pierwsza wizyta wśród tak dużej ilości książek.

Na początku spotkania pani Basia przeczytała dzieciom książeczkę "Jaś i Pusia w przedszkolu” wprowadzając w magiczny świat bibliotecznych książek.

Podczas spotkania przedszkolaki poznały różnice pomiędzy biblioteką a księgarnią, dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki.

Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach, każde dziecko wypożyczyło sobie książkę, a na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek.

W dniu 26 listopada 2015 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21został zorganizowany konkurs recytatorski „Mój przyjaciel miś”.

  Do konkursu, który cieszył się dużym zainteresowaniem, zgłosiło się 34 dzieci z klas 0 – I  łęczyńskich szkół podstawowych.

Po przesłuchaniu uczestników komisja – panie z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece – w składzie:

1.      Danuta Błaziak

2.      Małgorzata Czajkowska

3.      Alicja Sylwestrzak

postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia:

I miejsce

Paweł Bernat – Szkoła Podstawowa nr 2

 II miejsce

Lena Gańska – Szkoła Podstawowa nr 2

III miejsce

Karol Bochniarz – Szkoła Podstawowa nr 2

Wyróżnienia:

1.      Mikołaj Jarosiński  – Szkoła Podstawowa nr 4

2.      Carmen Kowalska – Szkoła Podstawowa nr 2

3.      Hubert Ośko – Szkoła Podstawowa nr 2

4.      Jakub Wojciechowski – Szkoła Podstawowa nr 2

5.      Maja Zwolak – Szkoła Podstawowa nr 4

 

Dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Łęcznej wręczyły dzieciom – Partycja Winiarczyk-Gąska pracownik banku oraz Danuta Panas dyrektor biblioteki.

Dużą atrakcją dla uczestników konkursu oraz przybyłych gości było przedstawienie „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” w wykonaniu– Anny Gomuły-Dobosz, Agnieszki Dubaj, Anny Mokijewskiej-Sadło oraz Urszuli Pytki – nauczycielek z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej.

 

Mamy nadzieję, że piękne recytacje oraz przedstawienie teatralne sprawiły wszystkim pluszowym misiom ogromną radość.

Dnia 25 listopada2015 r.  wszystkie dzieci z Przedszkola nr 1 w Łęcznej  uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet powierzyć mu swoje sekrety.

Z okazji urodzin pluszowego misia  milusińscy ze wszystkich grup przyniosły swoje ukochane pluszaki.

Bibliotekarka zapoznała dzieci z historią pluszowego misia oraz książeczkami, z misiami w roli głównej.

Przedszkolaki śpiewały piosenki i recytowały wiersze o misiach, odbyła się „parada misiów”, były konkursy i wspólne zabawy. Za aktywność artystyczną i udział w konkursach dzieci zostały obdarowane odznakami i medalami Pluszowego Misia oraz zostały zaproszone na małe „co nieco”.

Ogromną niespodzianką dla wszystkich był teatrzyk „O Złotowłosej i trzech Misiach” w wykonaniu  nauczycielek z grupy „Skrzaty” i „Jagódki”. Dzień był pełen wrażeń. Dzieci doskonale bawiły się, a jednocześnie zdobyły sporą wiedzę nt. życia i zwyczajów niedźwiedzi brunatnych. W holu przedszkola można podziwiać prace plastyczne dzieci nt. „Mój przyjaciel miś”.

W dniu 19.11.2015 r. w ramach projektu Akcja: e-motywacja Fundacji Orange odbyło się w Bibliotece Głównej kolejne spotkanie dla seniorów z Klubu e-Senior. Celem potkania była refleksja uczestników jak radzić sobie z lękami i obawami przed oceną innych i jak  pogodzić nasze ograniczenia z planami i pomysłami na aktywność.

Gościem spotkania była Ewa Nowicka Rusek – profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Podróżniczka i miłośniczka wypraw autostopem. Laureatka konkursu „Człowiek bez barier”.

 Spotkanie odbywało się na zasadzie przekazu wirtualnego, dzięki któremu seniorzy mogli obejrzeć transmisję i jednocześnie zadawać na czacie pytania Ewie Nowickiej Rusek.

Przed spotkaniem seniorzy dyskutowali na temat ograniczeń, które przeszkadzają prowadzić im aktywny tryb życia. Czy ważna jest dla nich opinia innych na temat tego co robią i czy powinni się tym przejmować.

Po spotkaniu seniorzy wypełniali ankietę, w której mogli wypowiedzieć się na temat spotkania, podzielić refleksją i opinią czy komputer, Internet może im służyć w rozwijaniu pasji.

Następne spotkanie odbędzie się za 2 tygodnie. Tym razem seniorzy będą mogli wysłuchać propozycji aktorki Zofii Czerwińskiej na aktywne spędzanie czasu i jej sposobie radzenia sobie z życiem codziennym.

W bibliotece nie musi być cicho...

 

W dniu 12 listopada 2015 r. w naszej bibliotece było gwarno i wesoło. Tego dnia uczniowie klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Małgorzatą Skowrońską  odwiedzili Oddział dla Dzieci aby wziąć udział w warsztatach „Podróżnicy na tropie odkryć".

To już kolejne zajęcia organizowane w ramach realizacji projektu „Czytam sobie w bibliotece”.

Ogólnopolska akcja "Czytam sobie w bibliotece" to pomysł na promocję czytelnictwa, którego adresatami są najmłodsi czytelnicy, dzieci w wieku 5-8 lat.

Uczestniczące w warsztatach dzieci zostały zaproszone w magiczną podróż na podstawie książki Rafała Witka „Maja na tropie jaja”.

W książce tej papuga – poszukując swojego jaja – wybiera się w daleką podróż i znajduje coś znacznie cenniejszego, niż miała nadzieję odnaleźć.

Podczas zajęć uczniowie poznali  treść książki – odczytując jej fragmenty – oraz przygotowali się do podróży.  Mieli także okazję narysować swoje skojarzenia związane z podróżą. Z wielką radością brali  udział w pakowaniu walizki jak również oglądali różne środki transportu . Dzieci miały za zadanie  odnaleźć skarby, czyli poukrywane w sali  pamiątki z podróży oraz zdjęcia charakterystyczne dla różnych krajów.

Na zakończenie mali podróżnicy otrzymali dyplomy „Czytam sobie w bibliotece", paszporty oraz bilety jak również pozowali do wspólnych zdjęć.

Mamy nadzieję, że dzieci będą miały miłe wspomnienia z naszej magicznej podróży z książką.

W dniu 5.11.2015 r. w ramach projektu Akcja: e-motywacja seniorzy z Klubu e-Senior uczestniczyli w Bibliotece Głównej w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Orange. Gośćmi spotkania byli Helena Norowicz, aktorka filmowa i teatralna, która w wieku 80 lat została modelką oraz Tomasz Kozłowski, psycholog, szkoleniowiec, ratownik GOPR oraz skoczek spadochronowy. Spotkanie odbywało się na zasadzie przekazu wirtualnego, dzięki któremu seniorzy mogli obejrzeć transmisję i jednocześnie zadawać na czacie pytania zaproszonym gościom.

Helena Norowicz i Tomasz Kozłowski w ciekawy sposób opowiadali o swoich pasjach, które wypełniają im czas wolny. Podkreślali w swoich wypowiedziach, jak ważne zwłaszcza dla ludzi na emeryturze jest celebrowanie drobnych „rytuałów” , które poprawiają nastrój i sprawiają, że życie staje się radośniejsze. Webinarium miało na celu pokazanie seniorom, że w codzienności znaleźć możemy wiele drobnych przyjemności, które dodadzą kolorów naszemu życiu. Po spotkaniu seniorzy wypełniali ankietę, w której mogli wypowiedzieć się na temat spotkania, podzielić refleksją i opinią czy komputer, Internet może im służyć w rozwijaniu pasji. Do akcji spotkajmy się z pasjami w bibliotece nasza biblioteka przystąpiła w 2014 r. Projekt Akcja: e-motywacja ma wspierać osoby starsze w ich rozwoju osobistym i społecznym. Uczestnicy akcji: e-motywacji zostali zaproszeni do udziału w przygodzie z odkrywaniem…siebie! W przyjaznej atmosferze biblioteki, już w najbliższym czasie seniorzy będą mogli uczestniczyć w kolejnych webinariach.  

W dniu 03 listopada 2015 roku Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą” gościł na spotkaniu Jacka Fedorowicza – satyryka, aktora, autora książek. Jacek Fedorowicz marzył o dziennikarstwie, ale nie chciał pisać „pod dyktando” i by schować się przed socjalizmem, postanowił zostać …malarzem, ale ciągle pisał. O sobie mówi, że miał szczęście w życiu : - do rodziny w jakiej się urodził, - w wieku pięciu lat biegle czytał i pisał, - do babci: nienaganna dykcja, - do ludzi : trafiał na właściwe osoby(Kobiela , Cybulski, Bielicki, Gruza, Wolski i inni). Nie zabrakło wspomnień związanych z pracą na planie filmowym, w radio i na estradzie. Zawarł je w swoich książkach: „Ja, jako wykopalisko”. „Będąc Kolegą Kierownikiem...". Perypetie związane z nowoczesną techniką uświadomiły satyrykowi jego braki w tej dziedzinie, stąd zabawne felietony na ten temat. Pan Jacek snuł swą opowieść, czytał najnowsze felietony, a publiczność żywo reagowała śmiechem i brawami. Pytania widowni, spontaniczne reakcje Gościa tworzyły żywy scenariusz spotkania. W spotkaniu uczestniczyli Klubowicze z DKK z Ludwina, Łęcznej i Milejowa, czytelnicy i mieszkańcy. Podziękowania, upominki z Urzędu Miasta i symboliczna róża od naszego Klubu, podpisy, dedykacje i wspólne zdjęcia zakończyły spotkanie. Publiczność dopisała, nastroje również, satyryczne popołudnie w łęczyńskiej bibliotece udało się wspaniale. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

 

W dniu 03 listopada 2015 roku Dyskusyjny Klub Książki „Pod Różą”  gościł na spotkaniu Jacka Fedorowicza – satyryka, aktora, autora książek.

Jacek Fedorowicz marzył o dziennikarstwie, ale nie chciał pisać „pod dyktando” i  by schować się przed socjalizmem, postanowił zostać …malarzem, ale ciągle pisał.

O sobie mówi, że miał szczęście w życiu :

- do rodziny w jakiej się urodził,

-  w wieku pięciu lat biegle czytał i pisał,

- do babci: nienaganna dykcja,

- do ludzi : trafiał na właściwe osoby(Kobiela , Cybulski, Bielicki, Gruza, Wolski i inni).

Nie zabrakło wspomnień związanych z pracą na planie filmowym, w radio i na estradzie. Zawarł je w swoich  książkach: „Ja, jako wykopalisko”. „Będąc Kolegą Kierownikiem...".

 Perypetie związane z nowoczesną techniką uświadomiły satyrykowi jego braki w tej dziedzinie, stąd  zabawne felietony na ten temat.

 Pan Jacek snuł swą opowieść, czytał najnowsze felietony, a publiczność żywo reagowała  śmiechem i  brawami. Pytania widowni, spontaniczne reakcje Gościa tworzyły żywy scenariusz spotkania.

W spotkaniu uczestniczyli Klubowicze z DKK z Ludwina, Łęcznej i Milejowa, czytelnicy  i mieszkańcy.

Podziękowania, upominki z Urzędu Miasta i symboliczna róża od naszego Klubu, podpisy, dedykacje i wspólne zdjęcia zakończyły spotkanie.

 Publiczność dopisała, nastroje również, satyryczne popołudnie w łęczyńskiej bibliotece udało się wspaniale.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.

 

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Oddział dla Dzieci naszej Biblioteki włączył się w obchody tego święta wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola nr 1.
Tego dnia dzieci przyszły do Przedszkola ze swoimi pluszowymi ulubieńcami.
Na początku spotkania bibliotekarka zapoznała dzieci z historią powstania pluszowego misia.
Wszystkie grupy zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - recytatorskie (wiersze, piosenki) oraz rozwiązywały zagadki. Przedszkolaki wykazały się dużą sprawnością ruchową podczas różnych zabaw "Korale dla misia", "Łowienie rybek", "Misiowe skoki", "Ucieczka przed pszczółką", "Toczenie piłki noskiem". Uroczystości towarzyszyła miła i radosna atmosfera. W ramach podziękowania za wspaniałą zabawę dzieci dostały to co misie lubią najbardziej - pyszny słodki miodek!

Mocno przytul się do Misia,
Jego Święto mamy dzisiaj!

DSCN8900 mDSCN8905 mDSCN8907 mDSCN8920 mDSCN8911 mDSCN8914 mDSCN8919 mDSCN8945 mDSCN8948 m

W dniu 18 listopada 2014 roku spotkałyśmy się , aby dyskutować o książce Lidii Ostałowskiej „Bolało jeszcze bardziej".
Lidia Ostałowska to polska dziennikarka, reportażystka, pisarka , działaczka społeczna.
Związała się z działem reportażu „Gazety Wyborczej", gdzie publikuje swoje teksty.
Piszę o tych, którym trudniej- o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych.
Opublikowała książki: „Cygan to Cygan", „Farby wodne", „Bolało jeszcze bardziej".
„Bolało jeszcze bardziej" to zbiór reportaży, które powstawały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dwanaście historii z całego kraju, z Przerośli Gołdapskiej, łódzkich Bałut, katowickich Bogucic, Wrotnowa, Białej Podlaskiej. Dwanaście zagmatwanych losów, a tak naprawdę jedna bohaterka – Polska B. Niechciana, zagubiona, gorzej ubrana, cierpiąca na syndrom poaborcyjny. „Bolało jeszcze bardziej" to niema skarga ludzi, którzy sobie nie radzą. Jednak gdzieś w tle książki Lidii Ostałowskiej przewija się także bezcenna opowieść o nas i naszej niewrażliwości społecznej.
Książka „Bolało jeszcze bardziej", choć przedstawia historie także sprzed dwudziestu lat, jest wciąż aktualna. Świadczy to zarówno o kunszcie reporterskim autorki, jak i o kondycji polskiego społeczeństwa, które mimo upływu czasu ciągle zmaga się z tymi samymi bolączkami. Znaczna część polskiego społeczeństwa nadal żyje w warunkach, sportretowanych przez Lidię Ostałowską.


Na następne spotkanie zapraszam 16 grudnia 2014 r.
Omawiać będziemy „Zgagę" Nory Ephron oraz „W krzywym zwierciadle" Macieja Stuhra.

zdjecie

DSC 0082 mDSC 0079 mDSC 0083 m

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI „Pod Różą" w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zaprasza na spotkanie w dniu 18 listopada 2014 r.(wtorek) na godz. 12.00 w M-GBP w Łęcznej, ul. Bożniczna 21.

Tematem spotkania będzie książka : „Bolało" jeszcze bardziej" Lidii Ostałowskiej.

 

W dniu 31 października podsumowano konkurs plastyczny „Portret mojej rodziny”, w którym brały udział  przedszkolaki z 2 łęczyńskich przedszkoli – Niepublicznego Przedszkola „Aniołek” oraz Przedszkola Publicznego nr 1.

Komisja konkursowa (uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece) w składzie:

1.     Danuta Błaziak

2.     Izabela Buchelt

3.     Zofia Pręcikowska

po wnikliwej ocenie 26 prac, które wpłynęły na konkurs, przyznała nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach wiekowych:

kategoria 3 - 4 latki

I miejsce Jagoda FedurekPrzedszkole „Aniołek”

II miejsce Marcel KozakPrzedszkole „Aniołek”

III miejsce Oliwia Haratym – Przedszkole nr 1

Wyróżnienie

1.     Ela Medyńska – Przedszkole nr 1

2.     Natalia Pędzisz – Przedszkole nr 1

kategoria 5 -  6 latki

I miejsce Marcelina Chryć – Przedszkole nr 1

II miejsce Aleksandra Kantor - Przedszkole nr 1

III miejsce Franek Krupa – Przedszkole nr 1

Wyróżnienie

1.     Julia Medyńska – Przedszkole nr 1

2.     Anielka Robak - Przedszkole nr 1

3.     Emilia Cegłowska - Przedszkole nr 1

Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Bibliotekę, Bank Spółdzielczy w Łęcznej oraz  F.H.U. Podlasie Hurt Książek Edyta i Karol Banachewicz.

 Na zakończenie wszyscy zaproszeni zostali do obejrzenia wystawy pokonkursowej.

DSC 0043 mDSC 0044 mDSC 0047 mDSC 0050 mDSC 0051 mDSC 0057 mDSC 0058 mDSC 0064 mDSC 0065 mDSC 0068 mDSC 0072 mDSC 0076 m

 

W dniu 8 listopada 2013 roku Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży gościł na spotkaniu Annę Onichimowską.
Anna Onichimowska urodziła się i mieszka w Warszawie. Jest poetką, prozaikiem, dramatopisarką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy telewizyjnych i radiowych.
W 1976 r. debiutowała w twórczości literackiej wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach Sztandaru Młodych oraz Kultury. Jej debiutem książkowym był zbiór wierszy Gdybym miał konia, wydany w 1980.
Anna Onichimowska kocha taniec, chciała zostać baletnicą, ale rodzice nie poparli jej pomysłu na życie. Skończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. O wyborze kierunku studiów przesądził fakt, że jej "piętą Achillesową" w szkole były przedmioty ścisłe. Pasją pisarki są podróże. Bakcyla podróży zaszczepił jej tata, który sam zapuszczał się w najdalsze zakątki globu, dlatego sama nie wyobraża sobie życia bez podróży. Była w wielu odległych i egzotycznych miejscach. Pracowała w różnych wydawnictwach, ale od 1990 roku – jak sama mówi – „jest wolnym strzelcem" – utrzymuje się wyłącznie z pisania. Tworzy, od kiedy nauczyła się w miarę sprawnie władać piórem. Autorka 40 książek (m.in. Samotne wyspy i storczyk, Hera moja miłość, Lot komety, Koniec gry, Pomiędzy). Anna Onichimowska jest ceniona przez czytelników oraz krytykę literacką. Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień literackich w Polsce i za granicą. Jej Dobry potwór nie jest zły otrzymał nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, książka Najwyższa góra świata zostaje wpisana w 1998 r. na Międzynarodową Honorową Listę im. H.Ch. Andersena a Hera, moja miłość wpisana na Międzynarodową listę BARFIE.

Po oficjalnym powitaniu pani Onichimowska opowiadała o swoim życiu, zamiłowaniu do podróży, pracy pisarza i twórczości. Autorka stwierdziła, iż przystępując do pisania książki, należy dokładnie zbadać różne aspekty tematu. Każda powieść wymaga poświęcenia jej ogromnej ilości czasu oraz pracy, szczególnie gdy są to książki pisane dla młodzieży, w których często podejmowane są trudne problemy.
Na spotkaniu Anna Onichimowska opowiadała o zabawnych historiach z dzieciństwa, czytała fragmenty swoich książek dla młodzieży. Odpowiadała na pytania dotyczące warsztatu pisarskiego, pomysłów na książki, sposobu pisania. Mówiła o swoich ulubionych książkach, o spotkaniach z czytelnikami.
W spotkaniu uczestniczyli klubowicze DKK dla młodzieży, uczniowie z LO, Zespołu Szkół Górniczych oraz Gimnazjum nr 1 w Łęcznej.
Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Pisarka otrzymała podziękowania, kwiaty oraz upominki od Urzędu Miasta. Na zakończenie podpisała wiele książek, składała dedykacje, pozowała do zdjęć.

 

DSC 0120DSC 0121DSC 0123DSC 0126DSC 0129DSC 0127DSC 0130DSC 0131DSC 0132DSC 0135DSC 0139DSC 0144DSC 0147DSC 0152DSC 0155

 

 Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki.  

instytut ksiazki logo

 

W dniu 6 listopada odbyło się drugie spotkanie DKK dla młodzieży.

Spotkałyśmy się w 6 osobowym składzie. Tematem naszych rozmów była twórczość Ewy Nowak.

Ewa Nowak jest autorką felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka.

Zadebiutowała w 1997 r. w „Filipince" tekstem dotyczącym zdawania egzaminów ustnych pt. 100% skuteczności. Współpracuje z pismami „Cogito", „Victor Gimnazjalista", „Victor Junior", „Trzynastka", „Witch", „Edukacja Twojego Dziecka", „Twój Styl", „Przyjaciółka", „Filipinka".

Klubowiczki zgodnie stwierdziły, że w książkach autorki znaleźć można tematy uniwersalne- ważne nie tylko dla młodzieży. Była również okazja podzielić się wrażeniami ze spotkania autorskiego z pisarką, w którym nasz klub uczestniczył w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej w dniu 23 października 2012 r. Pisarka poruszyła na spotkaniu wiele tematów. Mówiła o życiu osobistym oraz o procesie pisania. Wszystkie byłyśmy zgodne co do tego, że Pani Ewa Nowak, to bardzo ciepła i sympatyczna osoba.

Kolejne spotkanie DKK dla młodzieży odbędzie się w grudniu. Tematem naszych rozmów będą książki Agnieszki Tyszki.

alt alt

alt alt

W dniu 15 listopada 2011 r. odbyło się dwudzieste piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło osiem klubowiczek.

Tematem naszych rozmów były książki:

Marty Fox – „Zuzanna nie istnieje" oraz Didiera Van Cauwelaerta „Obsesje".

Marta Fox to pisarka, poetka, felietonistka i eseistka. Jest autorką ponad dwudziestu książek.

„Zuzanna nie istnieje „ to przepełniona erotyzmem opowieść o dawaniu i czerpaniu, samotności i wielkiej miłości, która zdarza się, co najmniej dwa razy w życiu.

Klubowiczki stwierdziły, że pomimo ciekawego języka, fabuła książki jest nudna i banalna, niedorównująca wcześniejszym powieściom autorki.

Drugą omawiana przez nas książką to „Obsesje".

Dider Von Cauwelaert to francuski pisarz, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów. W 1994 roku otrzymał prestiżowa Nagrodę Goncourtów za powieść „Bilet w jedną stronę „.

„Obsesje" to trzy historie, trzy losy, trzy obsesje. Opowieści dotyczą członków tej samej rodziny. Powiązane wątkiem tajemnicy, która w pierwszej części jest zasygnalizowana, w drugiej ledwo dotknięta, w trzeciej wyjaśniona, układają się w historię trzech fascynacji: pisarza i studentki, malarza i pani prokurator prowadzącej śledztwo w sprawie zniknięcia dwóch modelek zagubionego w życiu mężczyzny i tajemniczego domu.

Książka trzymająca w napięciu, tajemnicza, bardzo interesująca.

Na następne spotkanie zapraszamy 13 grudnia 2011 r. na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o „Objawieniu" Didera Van Cauwelaerta oraz o własnej lekturze.

W dniu 19 października 2010 r. odbyło się trzynaste spotkanie w ramach DKK.

Spotkałyśmy się w dziewięcioosobowym składzie.

Dyskutowałyśmy o książce pt. „ Szybsza niż lew”, która jest relacją z podróży Agnieszki Martinki wokół jeziora Wiktorii na Czarnym Lądzie.

 Te z nas, które były na spotkaniu autorskim z Agnieszką Martinką podzieliły się wrażeniami ze spotkania. Koleżanki, które przeczytały książkę opowiedziały o swoich spostrzeżeniach dotyczących wyprawy na Czarny Ląd. Autorka jest niezwykłą globtroterką zaprawioną w jeździe na rowerze. Zgodnie stwierdziłyśmy, że Agnieszka Martinka jest osobą o niespożytej energii życiowej.

 Druga część naszego spotkania dotyczyła wakacyjnych lektur.

Jedna z koleżanek przeczytała całą twórczość Magdaleny Samozwaniec, a także książki dotyczące kobiet niemieckich w 1945 roku. Były to książki „Kobieta w Berlinie, „Marionetka”. Kolejną książką” była Codzienność w Toskanii” opowieść o wspaniałych urokach życia w Toskanii; w wilii wśród winnic, życia nieśpiesznego, celebrującego codzienne rytuały. ”Umordowałam się nad lekturą” to słowa koleżanki po lekturze tekstu Pawła Jasienicy pt. „Anna Jagiellonka”. Dalsza rozmowa dotyczyła innych bohaterek historycznych. Jedna z naszych koleżanek z zachwytem mówiła o książce Joanny Olczak – Ronikier pt.” W ogrodzie pamięci”. Wspomnienia dotyczące okupacji i łagrów w książce Barbary Skargi pt. Innego świata nie będzie” to kolejna lektura wakacyjna naszej Klubowiczki.

 Miłą niespodziankę sprawiła nasza koleżanka Zosia, która podarowała nam własnoręcznie wydziergane szydełkowe różyczki.

 Na kolejne spotkanie zapraszam 16 listopada 2010 r. na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o książce Ewy Kuryluk pt. „Frascati”.

Dyskusyjny Klub Książki przy MGBP im. Zbigniewa Herberta zaprasza na dyskusję o utworach Zbigniewa Herberta.


Spotkanie organizujemy 24 listopada /wtorek/ o godz. 12.00 w Czytelni.