W środowy poranek gościliśmy w Bibliotece Głównej w Czytelni dzieci z Przedszkola Casper w Łęcznej z grup: Sówki, Żabki, Tygryski, Kotki, Pszczółki. Była to dla nich lekcja, a może raczej wzmianka, opowieść o historii miasta.
Prowadząca spotkanie opowiedziała przedszkolakom jak dawniej wyglądała Łęczna. Dzieci obejrzały fotografie, na których zamieszczone były stare budynki, domy mieszkalne, a także zabytki, które warto zobaczyć. Dowiedziały się też o Dolinie Dinozaurów, którą można odwiedzić, wybierając się na spacer z rodziną. Wysłuchały „Legendy o łęczyńskim herbie” autorstwa Wojciecha Próchniewicza. Przedszkolaki żywo reagowały oglądając zdjęcia, zadawały pytania i zadziwiały swoją spostrzegawczością i bystrością.

Jest nam bardzo miło, że panie z Przedszkola Casper czują i rozumieją potrzebę edukowania najmłodszych o historii naszego miasta. Wiele informacji jest jeszcze dla najmłodszych za trudnych ale cieszymy się, że taka potrzeba została zauważona i że dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie uczestniczyły w spotkaniu.

… Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość. (1 Kor 13, 14)

21 lutego 2023 r. w Filii nr 3 odbyły się zajęcia z biblioterapii poświęcone miłości.
Wśród uczestników spotkania gościliśmy pacjentów z Oddziału Dziennego Psychiatrycznego ze Szpitala Powiatowego w Łęcznej. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o miłości romantycznej, platonicznej, macierzyńskiej, małżeńskiej, bezwarunkowej, miłości do ojczyzny i miłości własnej. Podczas spotkania zostały wykorzystane następujące utwory: „Hymn o miłości” Św. Pawła, „Moja Piosnka II” Cypriana Kamila Norwida, „Zakochani” ks. Jana Twardowskiego, „Najpiękniejsze serce” - Bruno Ferrero. Prowadząca spotkanie przeczytała uczestnikom różnorodne utwory literackie mówiące o miłości i poprowadziła spotkanie o różnych aspektach tego uczucia. Uczestnicy wzięli aktywny udział w zajęciach. Odgadywali numery kart z różnymi opisami miłości i ich znaczeniem. Każdy chętny mógł podzielić się swoimi myślami i odczuciami. Odważni słuchacze odczytywali ulubiony fragment lub wiersz o miłości.
Na zakończenie prowadząca zaprosiła naszych gości do wypożyczania książek i zapisała chętne osoby do biblioteki.

 

Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Biblioteka Główna włączyła się w obchody tego wydarzenia organizując zajęcia edukacyjne dotyczące życia i działalności wybitnego naukowca. 21.02.2023 w naszej Bibliotece gościliśmy młodzież z klasy 6 D ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film o Mikołaju Koperniku, rozwiązywali krzyżówkę astronomiczną oraz Quiz dotyczący Układu Słonecznego. Wysłuchali także wywiadu z robotem humanoidalnym odtwarzającym postać Mikołaja Kopernika.

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to, ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To również data, która ma nam przypomnieć, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową.

Z tej okazji Filia nr 2 przygotowała wystawę książek dla dzieci i dorosłych związanych z językiem polskim.
Zapraszamy do biblioteki!

 

17 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Kota.

Oddział dla Dzieci, po raz kolejny, włączył się w obchody tego święta i wspólnie z dziećmi ze Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej uczciliśmy ten dzień. Na zajęcia edukacyjne bibliotekarka przygotowała zagadki oraz ciekawostki o kotach. Przeczytała również książkę pt. „Dzień Kota”, która pozwoliła przybliżyć dzieciom los bezdomnych kotów. Następnie dzieci poznały zwyczaje kotów, wysłuchały opowieści o przygarniętym przez bibliotekarkę kotku oraz miały okazję opowiadać o swoich pupilach. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o kocich zwyczajach i nastrojach, uzupełniały ukryte w tekście słowa oraz rozwiązywały kocią wykreślankę. Był czas na zabawę dydaktyczną „prawda czy fałsz”, rysowanie kota, szukanie ukrytych myszek oraz wspólne oglądanie filmu z serii Przygody Kota Filemona pt. „Kupić kota w worku”. Nie zabrakło również książek o tych przemiłych zwierzętach, które wyeksponowane zostały na wystawce. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały kontury kota– bohatera spotkania – do wykonania pracy plastycznej.

 

Od 16 lutego 2023 r. w Filii nr 3 na ulicy Jaśminowej 4 można obejrzeć wystawę prac uczniów z klasy VII a i VII b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej, przygotowaną pod kierunkiem nauczyciela plastyki Pani Katarzyny Jagiełło. Uczniowie wykonali maski ukazujące twarze, które przedstawiają różne emocje: radość, smutek, zadumanie, niepokój, zaskoczenie, złość. Maska jest symbolem zarówno karnawału, jak i teatru greckiego. Każdy człowiek jest inny i każda maska przedstawia inne oblicze. Dziękujemy i gratulujemy uczniom oryginalnych pomysłów! Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z działalnością biblioteki. Zapraszamy do oglądania wystawy.

 

15 lutego odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”, a tematem naszej dyskusji była ostatnio przeczytana książka.
Wśród lektur była powieść Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”. Kya Clark zwana Dziewczyną z Bagien, wrażliwa i inteligentna, żyjąca na bagnach, tęskniąca za miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Książkę dobrze się czyta - to opinia Klubowiczki.
„Srebrna łyżeczka „Magdaleny Witkiewicz to historia Lidii, która przeszła wiele w życiu . List od tajemniczej kobiety sprawia, że Lidia chce dowiedzieć się prawdy. Po odkryciu tajemnicy jej życie wywraca się do góry nogami. Książka jest interesująca i dobrze się ją czyta.
Książki Ewy Szymańskiej z cyklu „Bo trzeba żyć” to saga rodzinna . Trylogia o rodzinie, tożsamości i prawdziwej miłości. Dzieje się na Podlasiu i obejmuje wydarzenia pierwszej połowy XX wieku. Interesująca lektura dla wszystkich, którzy lubią sagi rodzinne z historią w tle – to opinia Klubowiczki.
„Wilcze dzieci” Wioletty Sawickiej .
„Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiara niezależnie po której stronie frontu się urodziło”. Historia i świadectwa wojennych sierot z obecnych terenów Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego, które jeszcze długo po wojnie ukrywały się po lasach. Lektura tej książki poraża ale bardzo mnie wciągnęła - to opinia Czytelniczki.
„Wolna. Dzieciństwo i koniec świata w Albanii” Lea Ypi. To opis dorastania w Albanii, kraju który na kilkadziesiąt lat zamknął się szczelnie w swoich granicach. To obraz domu, w którym Lea czuje się bezpieczna, ale jest pełne rodzinnych sekretów . Lea Ypi próbuje zrozumieć co naprawdę oznacza być wolnym. Bardzo interesująca i wciągająca lektura.
Na następne spotkanie zapraszam 15 marca. Gościem będzie Danuta Binkiewicz – Kołodziej, łęczyńska poetka.

 

 

Zapraszamy do uczestnictwa w konsultacjach społecznych, które pomogą zdecydować które obszary Gminy Łęczna będą w przyszłości rewitalizowane. Konsultacje potrwają od 20 lutego do 27 marca 2023 r. i obejmą teren całej gminy.

Szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 23 lutego w sali konferencyjnej Rady Miejskiej w Łęcznej przy Placu Kościuszki 22. Początek spotkania o godzinie 1600.

Na spotkaniu dowiesz się czym jest rewitalizacja, jak wyznacza się obszar przeznaczony do rewitalizacji i jak możesz pomóc w stworzeniu programu rewitalizacji.

Zaproszeni eksperci przedstawią wyniki analiz przeprowadzonych w naszej gminie i zaproponują obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji dla Gminy Łęczna.

15 lutego bibliotekarka spotkała się z dziećmi w Przedszkolu "Casper" w Łęcznej na głośnym czytaniu. Spotkanie odbyło się w ramach akcji "Koszyk z książkami", któremu każdego miesiąca towarzyszy czytanie wybranej wcześniej książki. Jako, że wczoraj obchodziliśmy Walentynki, dlatego dzisiaj, dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wysłuchały książki pt. „Franklin i walentynki”. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały o przygodach Franklina, który wykonywał kartki walentynkowe dla swoich przyjaciół. Nie mógł ich jednak wręczyć, ponieważ kartki wypadły z torby i zamoczyły się. Mały żółwik znalazł jednak sposób by pokazać przyjaciołom, jak są dla niego bardzo ważni. Dzieci oglądały ilustracje zawarte w opowiadaniu oraz chętnie odpowiadały na pytania bibliotekarki. Na zakończenie wizyty dzieci wypożyczyły książki.
 
 
 

14 lutego obchodziliśmy walentynki czyli święto miłości, radości, życzliwości i przyjaźni. Z tej okazji Bibliotekę przy ulicy Bożnicznej odwiedziły klasy 5 A i 4 E ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczyniami. Podczas zajęć dzieci szukały słów, które kojarzą się z walentynkami i uzupełniały nimi tablicę tytułową. Zapoznały się z historią tego święta i obejrzały film o patronie zakochanych - świętym Walentym. Uczniowie rozwiązywali qiuz walentynkowy, brali udział we wróżbach walentynkowych, czytali wiersze i życzenia walentynkowe, a następnie wykonywali nietypowe walentynki pisząc je sobie wzajemnie na kartkach w kształcie serc umieszczonych na plecach. Na koniec spotkania wszyscy ozdabiali swoje kartki walentynkowe, a wychodząc otrzymali słodkie lizaki w kształcie serc.

14 lutego obchodzimy Walentynki święto miłości, przyjaźni i wzajemnej życzliwości - idealny pretekst do wspólnej zabawy. Z tej okazji Oddział dla Dzieci przy ulicy Bożnicznej 21 odwiedziły przedszkolaki z grupy "Słoneczka" z Przedszkola nr 1 wraz z wychowawczyniami. Podczas walentynkowego spotkania w bibliotece , przedszkolaki słuchały piosenki "Walentynki dla chłopczyka i dziewczynki" oraz książki pt."Franklin i walentynki". Był czas na wypożyczanie książek oraz wspólne zdjęcia. Bibliotekarka podarowała przedszkolakom walentynkowe serca, które ozdobiły w przedszkolu. Dziękujemy za miłą wizytę w tym wyjątkowym dniu. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom, dzieci pokochają książki.
 
 
 
 

Podczas odwiedzin bibliotekarki w Przedszkolu nr 4 dzieci z grupy „Żabki” wysłuchały opowiadania Dominiki Gałki z serii Przygody Fenka pt. „Punktualność”.

Fenek uwielbia bawić się figurkami dinozaurów. Nie może się doczekać wyjazdu do kina na film o prehistorycznych gadach, ale się spóźnia i autobus odjeżdża bez niego. Co takiego się wydarzyło?

Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały, oglądały ilustracje oraz chętnie odpowiadały na pytania bibliotekarki.

Na zakończenie wizyty dzieci wypożyczyły książki.

Miłość, zauroczenie, przelotna znajomość, a może fatalne niedopasowanie? Randka w ciemno może mieć różne zakończenie.

Z okazji Walentynek 14 lutego nasi czytelnicy wzięli udział w zabawie „Randka w ciemno z książką”. Odwiedzający bibliotekę w tym dniu, mogli wypożyczyć książki zapakowane w kolorowy papier. O wyborze lektury decydował los.

Mamy nadzieję, że randka z wylosowaną, tajemniczą książką zakończyła się dla wszystkich uczestników zakochaniem od pierwszego czytania .

Dziękujemy za duże zainteresowanie i udział w wydarzeniu.

 

                                                                       „Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie, powie najwięcej,

                                                                         kiedy najmniej powie.”              

                                                                                                                     William Shakespeare

               Z okazji dnia Świętego Walentego Filia nr 3 przygotowała dla czytelników walentynkowe zakładki do książek. Każdy odwiedzający bibliotekę otrzymał zakładkę, przygotowaną przez bibliotekarkę panią Anię z cytatami o miłości znanych autorów literackich.   Nasi czytelnicy mogli także wypożyczyć książki poświęcone miłości z okolicznościowej wystawki książek w oddziale dla dorosłych i dzieci.

13 lutego bibliotekarka Krystyna Skoczylas spotkała się z dziećmi w Przedszkolu nr 4 w Łęcznej na głośnym czytaniu.

Przedszkolaki z grupy „Misie” wysłuchały opowiadania Dominiki Gałki z serii Przygody Fenka pt. „Prawdomówność”.

W Przedszkolu w Słonecznej Krainie pojawia się ktoś nowy! Kto to taki i dlaczego budzi taką ciekawość wśród dzieci? Dlaczego nowy kłamał i czy kłamstwo jest najprostszym wyjściem z sytuacji?

Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały, oglądały ilustracje oraz chętnie odpowiadały na pytania bibliotekarki.

Na zakończenie wizyty dzieci wypożyczyły książki.

Dnia 07.02.2023 roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Z tej okazji Bibliotekę Główną odwiedzili uczniowie klasy 6 e wraz z wychowawczynią . Głównym tematem spotkania był hejt w internecie. Młodzież zapoznała się z ideą DBI, obejrzała teledysk pt."Przytul hejtera" oraz poznała odpowiedzi na pytania: Czym jest przemoc w internecie?, Jakich zachowań unikać będąc użytkownikiem sieci?, Jakie skutki prawne niesie ze sobą hejt w internecie?, Gdzie i u kogo szukać pomocy w momencie, gdy staniemy się ofiarą cyberprzemocy?. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli krótki film reklamujący numer 116 111, czyli telefon zaufania dla dzieci i młodzieży oraz układali zasady antyhejtowe. Wszyscy otrzymali naklejki promujące DBI 2023 z napisem „Szanuję, nie hejtuję”.

 

 

„… Jak myślicie drogie dzieci.
Czy ta rybka siedzi w sieci?
Czy też problem może mieć,
No bo biedna … wpadła w sieć.”


7 lutego 2023 r . obchodzimy „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Z tej okazji Filia nr 3 we współpracy z wychowawcą grupy „Maleństwa” panią Ewą Kalitą z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej zorganizowała zajęcia edukacyjne online o bezpiecznym intrenecie. Spotkanie odbyło się w czasie rzeczywistym za pomocą łączy wideo na czacie. Zajęcia poświęcone były zasadom bezpiecznego korzystania z internetu. Dzieci wysłuchały książeczki A. Rooney pt.: „ Dlaczego nie da się żyć bez internetu”? oraz wiersza Jacka Cudnego pt.: „Internet”. Mamy nadzieję, że po spotkaniu przedszkolaki będą wiedziały, czego nie wolno robić w internecie gdy jest się małym dzieckiem.

Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie, powie najwięcej, kiedy najmniej powie.
William Shakespeare

Z okazji Walentynek 14 lutego zapraszamy wszystkich czytelników zakochanych w czytaniu do udziału w zabawie „Randka w ciemno z książką”.

14 luty 2023 Filia numer 2, ul. Obrońców Pokoju 1.

Przyjdź i zakochaj się w książce od pierwszego czytania.

Zapraszamy

Kim są dziadkowie? Czyją mamą jest babcia? Czy dziadek to tata taty?

Wspólnie z dziećmi z grupy „Biedronki „ z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej porozmawialiśmy o niedawno obchodzonym święcie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Przedszkolaki wysłuchały wiersza Wiesława Drabika pt. „Dzień Babci, Dzień Dziadka” oraz opowiadania „Noc w domu dziadka i babci”.

Na koniec wizyty dzieci wypożyczyły książki.

Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego     podziemia.

„nie opłakała ich Elektra
nie pogrzebała Antygona
i będą tak przez całą wieczność
w głębokim śniegu wiecznie konać”                                                                                                      

Zbigniew Herbert , Wilki

<<W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu>>

Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Z tej okazji Filia nr 2 przygotowała wystawę publikacji poświęconą niezłomnym bohaterom tamtych czasów. Zapraszamy do wypożyczania książek i czasopism znajdujących się w naszych zbiorach.

 

Filia nr 1 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej

CK-Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej

zapraszają na wystawę

Roberta Znajomskiego

ex-libris

Wystawa czynna w godzinach pracy Filii nr 1 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej ul. Górnicza 12.

 

Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji.

Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wyklejki (wewnętrznej strony okładki). W prostszej formie może to być np. pieczątka. Ekslibris pełni funkcje informacyjną, identyfikacyjną i ochronną, poświadcza, że egzemplarz należy do danej osoby prywatnej lub instytucji. Wskazuje na swojego właściciela symbolem lub motywem np. takim jak: herb, godło, odznaka, motto bądź grafika zamówiona specjalnie na potrzebę danego ekslibrisu. Pełni też funkcję estetyczną.

Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa.

żródło: Wikipedia

7 stycznia tego roku, na powikłania po covidzie, zmarł śp. Robert Znajomski – artysta plastyk, nauczyciel, a nade wszystko dobry człowiek. Pozostawił żonę Annę i dwóch synów: Jana i Huberta. Był wiceprezesem Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Należał do Międzynarodowego Ruchu International Union of Mail-Artists – IUOMA.

R. Znajomski urodził się 1 stycznia 1968 r. w Hrubieszowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim, w latach 1989-1991 kontynuował naukę w Studium Nauczycielskim w Zamościu w klasie o profilu plastycznym. Pracował w Szkole Podstawowej w Ostrówku, gm. Puchaczów. W międzyczasie ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 1998 roku uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki prof. Zdzisława Niedźwiedzia.

Poza pracą pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą aktywnie tworzył. Obok grafiki interesował się szeregiem innych technik malarskich. Malował olejem, akrylem, temperą, akwarelą. Rysował pastelami, tuszem, ołówkiem i węglem. Pasjonował się fotografią.

Głównym tematem jego twórczości była natura modyfikowana i wyrażana w formach geometrycznych i abstrakcyjnych. W malarstwie interesował go kolor, który był źródłem jego inspiracji. Zaś w rysunku skupiał się na kresce i linii – i jak mawiał – „za pomocą skromnych środków staram się przedstawić swoje wizje świata”.

Grafiki i rysunki, jak napisano w jednym z katalogów, to małe formaty zamknięte w przestrzeni zbudowanej za pomocą linii. „Maleństwa” – jak je określał Robert – pozwalają na wręcz analityczne przestudiowanie każdej kreski i plamki, a także symbolicznych odniesień, sugerujących światopogląd autora i jego stosunek do świata i ludzkich postaw...

W innym momencie Robert o swojej twórczości pisał tak: „materię twórczą traktuję symbolicznie, skrótowo... Staram się, by moja wystawa była zaproszeniem do wspólnej refleksji, zadumy, która pozwoli choć na chwilę zatrzymać się i wyrwać z chaosu, w jaki jesteśmy codziennie uwikłani. Chcę pobudzić wrażliwość widza, nakłonić do własnych przemyśleń i interpretacji oraz znalezienia anioła w sobie lub w rzeczach codziennych”.

R. Znajomski swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, m.in. w Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim, Lublinie, Zamościu, Puławach, Krakowie, Tyńcu, Kluczborku, Świebodzinie, Białymstoku, Tarnowie, Olsztynie, oraz na ponad 500 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: np. w Treviolo (Włochy), Kowlu (Ukraina), Druskienikach (Litwa). Brał udział w wielu projektach mail artowych w Europie i na innych kontynentach. Jego mailarty znajdują się w Niemczech, Rosji, Belgii, Holandii, a także Kanadzie, Wenezueli, Meksyku czy Australii.

Był laureatem nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich. Jego prace były zamieszczane w czasopismach: „Ulotna Przestrzeń”, „Nestor”, „Głos Nauczycielski” i w „Merkuriuszu”.

Wspomnienie ukazało się na łamach „Merkuriusza Łęczyńskiego” nr 34/2021

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to, ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To również data, która ma nam przypomnieć, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową.


Z tej okazji Filia nr 2 przygotowała wystawę książek dla dzieci i dorosłych związanych z językiem polskim.

Zapraszamy do biblioteki!

 

W dniu 17 lutego 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Czwartkowy poranek z książką”. To nowy comiesięczny cykl głośnego czytania organizowany przez Oddział dla Dzieci MGBP, skierowany do przedszkolaków z Przedszkola nr 1, w ramach współpracy obydwu placówek.
Celem takich spotkań jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci.
Podczas lutowego „Czwartkowego poranka z książką” dzieci wysłuchały książeczki autorstwa Wiesława Drabika pt. „Dzień kota”.
Wybór książki na lutowe czytanie nie był przypadkowy, ponieważ w tym miesiącu obchodzimy święto kotów - najbardziej popularnych zwierząt domowych. Ze względu na panującą pandemię, bibliotekarka nagrała czytanie, które zostało odtworzone w grupach przedszkolaków. Dzieci uważnie słuchały opowiadania, co widać na zamieszczonych zdjęciach, a następnie wykonywały prace plastyczne.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom dzieci pokochają książki.
17 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Kota.
Oddział dla Dzieci Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21 włączył się w obchody tego święta i wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola Casper w Łęcznej uczciliśmy ten dzień.
Bibliotekarka Barbara Wójcik przygotowała dla dzieci z Przedszkola Casper głośne czytanie. Ze względu na panującą pandemię, bibliotekarka nagrała czytanie, które zostało odtworzone dzieciom.
Przedszkolaki wysłuchały książeczki autorstwa Wiesława Drabika pt. Dzień kota”,z której poznały historię bezdomnego rudego kotka.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie doskonałą okazją, żeby zainteresować dzieci losem jakiegoś bezdomnego kotka.
W bibliotece jest bardzo dużo książek o kotach.
Zapraszamy !!!

W dniu 14 lutego Biblioteka Główna zaprosiła czytelników do walentynkowej zabawy – Randki w ciemno z książką. Czytelnicy wybierali książki, pięknie opakowane, z ukrytym tytułem i autorem. Do walentynkowej książki dołączone były zakładki i słodki poczęstunek.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

 

To propozycja biblioteki dla tych co kochają sztukę…..a jednocześnie sposób na wzbogacenie niewielkiej przestrzeni… …W galerii będą prezentowane prace artystów lokalnych, krajowych, a także zagranicznych. Inicjatorem ekspozycji jest współpracujące z naszą filią Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki „Plama”…a realizacja pomysłu nastąpiła przy ścisłej współpracy z Osiedlowym Domem Kultury. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do naszej galerii.

W pierwszej odsłonie naszego cyklu pojawia się praca Marii Majki Zuzańskiej - Prezes Stowarzyszenia „Plama ” , która jest jednocześnie naszą stałą czytelniczką.

.Jest to obraz- Jesienny bukiet namalowany w technice akrylowej.

mamy nadzieję, że prezentowane w galerii obrazy będą natchnieniem do odkrywania czegoś nowego … że pobudzą naszych czytelników do refleksji…

 Maria Majka Zuzańska

Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21 zaprasza chętnych seniorów na bezpłatne, indywidualne szkolenia komputerowe.

  1. Obsługa Internetu
  2. Zakładanie kont na portalach społecznościowych
  3. Pomoc w pisaniu pism, wydruk dokumentów
  4. Zakładanie i obsługa poczty e mail
  5. Inne, w zależności od potrzeb

Zajęcia będą prowadzone po wcześniejszym ustaleniu dogodnych dla zainteresowanych terminów i godzin.

Zapisy:

  • Indywidualnie w siedzibie Biblioteki
  • Zgłoszenia na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • tel. 81 53 15 540, 81 53 15 542

 

Zapraszamy do Biblioteki Głównej do obejrzenia wystawy „Moc pasji” – wystawa ze zbiorów prywatnych.
Ekspozycja zawiera porcelanę Biskwitową, którą użyczyła nam na potrzeby wystawy Danuta Binkiewicz- Kołodziej. Są to figurki, talerze, dzbanki, przedmioty codziennego użytku i inne.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy Biblioteki.
 

 

W ramach cyklu "Spacerkiem do Biblioteki" nagrane zostao kolejne spotkanie z Danutą Binkiewicz-Kołodziej, która tym razem opowiedziała o porcelanie Biskwitowej.

https://www.facebook.com/watch?v=369181251320066

Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21, po raz kolejny włącza się w obchody DBI, tym razem poprzez filmik promocyjny.
Zapraszamy!!!

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/977872793103768

Czytelnicy odwiedzający Filię nr 3, ul. Jaśminowa 4 w Łęcznej mogą od 2 lutego 2022 r. oglądać wystawę akwareli Marii Majki Zuzańskiej.

Autorka wystawy jest absolwentką liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Posiada czterdziestoletni staż pracy w kulturze. W 1978 r. była zatrudniona jako plastyk w Domu Kultury w Biłgoraju. Od 1986 r. związana z Łęczną, gdzie pracowała w Centrum Kultury jako instruktor teatralny prowadzący dziecięcy teatr lalkowy i instruktor do spraw plastyki. Prowadziła także pracownię malarstwa sztalugowego dla młodzieży i dorosłych oraz plastykę warsztatową dla dzieci. Przez wiele lat kierownik filii CK Osiedlowego Domu Kultury w Łęcznej i kurator galerii ODK. Była pomysłodawczynią oraz koordynatorem i kuratorem międzynarodowych plenerów malarsko-rzeźbiarskich w Łęcznej w latach 2005-2019. Prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Konkursu Plastycznego Jesień Hrubieszowska w 2005 r., II miejsce w konkursie „Lublin w malarstwie” 2019 r., wyróżnienie w konkursie „Lublin w malarstwie” 2020 r., wyróżnienie w konkursie "Lublin w malarstwie" 2021r. Wyróżniona w 2003 roku Honorową Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej -„Łęczyński Odyniec Kultury 2003”, Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej-2014 rok oraz Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Lubelskiego -2018 rok. Malarka i poetka. Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarela, olej, batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu otwarte cykle: Ikary, Trwanie traw, Moje myśli krążą wokół ciebie, Dubova moja miłość, Moje anioły, Martwe natury kwiatami ożywione, Spiral, Zapiski form, oraz Wypisać imię złudzeniom. Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą a także w międzynarodowych plenerach w Polsce i poza jej granicami.

Serdecznie zapraszamy czytelników do korzystania z bogatego księgozbioru naszej biblioteki i zapoznania się z wystawą zasłużonej łęczyńskiej malarki i poetki.

 

31 stycznia 2022 r. w Filii nr 3 gościliśmy Daniela Cura i Alicję Słowik: laureatów I i III miejsca w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt.: „Wiersz o Babci i Dziadku” organizowanego przez Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole. Nasi uzdolnieni goście są naszymi czytelnikami i uczniami 3 – klasy Liceum Ogólnokształcącego im. A. i J. Vetterów w Lublinie o profilu dziennikarskim. Szlify literackie i poetyckie od kilku lat nabywają pod kierunkiem swojego wychowawcy i nauczyciela j. polskiego p. Mateusza Wieczorka.

W ramach spotkań z cyklu : „ Kącik myśli twórczej” przeczytali nam swoje nagrodzone autorskie wiersze, poświęcone swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. Daniel Cur, laureat I miejsca zaprezentował wiersz pt.: „ Epitafium dla najukochańszych”, poświęcony wspomnieniu ukochanym zmarłym babciom, relacjom z nimi i tęsknocie. Alicja Słowik, lauretaka III miejsca podzieliła się z nami wierszem pt.: „Razem”, o odchodzeniu swojej kochanej babci oraz o tym jak radzi sobie z tą sytuacją dziadek. Wiersze bogate w piękne porównania, utrzymane w ciekawym stylu, wzbudzają u odbiorcy wiele wzruszeń i pięknych skojarzeń. Nie pozostawiają czytelnika obojętnym na wrażliwość relacji wnuków do ukochanej Babci i Dziadka. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszej bibliotece uzdolnioną młodzież. Daniel Cur ma w swoim dorobku także sukcesy w międzynarodowych konkursach poetyckich, rozwija swoje talenty językowe i sportowe, jest m.in. mistrzem Europy za 2017 rok w taekewondo w swojej kategorii wiekowej i wielokrotnym wicemistrzem i mistrzem Polski za 2019 rok. Alicja Słowik zdobyła wyróżnienie w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt.: „Wiersz o Babci i Dziadku” w 2021 r. Udziela się w wolontariacie i ma na swoim koncie współprowadzenie audycji radiowych dla młodzieży w internetowym radiu Nowe Radio. Serdecznie gratulujemy Danielowi i Alicji osiągniętych sukcesów i życzymy wiele ciekawych pomysłów i spełnienia marzeń w dorosłym życiu.

https://www.facebook.com/295358947609446/videos/311042937706820

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z tej okazji Filia nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1 przygotowała okolicznościową wystawę publikacji poświęconą niezłomnym bohaterom tamtych czasów. Zapraszamy do wypożyczania książek i czasopism znajdujących się w naszych zbiorach poświęconych tej tematyce.

 

Nasza biblioteka nawiązała kontakt z biblioteką w Cuautitlán Izcalli z Meksyku i koordynatorem bibliotek w tym mieście Manuelem Jimenezem Camacho.
By wesprzeć bibliotekarzy w ich misji upowszechniania czytelnictwa nagraliśmy dla nich film z pozdrowieniami, opowiedzieliśmy także o formach pracy naszej biblioteki.
W odpowiedzi otrzymaliśmy film od pana Camacho, który prezentuje swoją bibliotekę. BRAWO!!!
Mamy nadzieję, że ta współpraca przyniesie wiele korzyści naszym i meksykańskim czytelnikom.
Zapraszamy do obejrzenia biblioteki w Cuautitlán Izcalli :https://www.facebook.com/295358947609446/videos/2105264019610195 .

17 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Kota.
Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21, po raz kolejny, włączył się w obchody tego święta.
W tym roku urodziny kota obchodzimy online - świętujcie razem z nami!!!
Wysłuchajcie książeczki "Dzień kota", której autorem jest Wiesław Drabik a ilustratorem Marta Ostrowska
Posłuchajcie również wielu ciekawostek o naszych mruczkach. https://www.facebook.com/295358947609446/videos/719245202314176
Nagrania możecie wysłuchać dzięki uprzejmości Wydawnictwa Skrzat, które wyraziło zgodę na publikację głośnego czytania książeczki.
Bardzo dziękujemy!!!
Z okazji dzisiejszego święta zachęcamy do wizyty w bibliotece. Książki o kotach czekają na wypożyczenie.

 

Z okazji walentynek Biblioteka Główna przygotowała dla swoich czytelników niespodziankę. Zaprosiliśmy wszystkich do wspólnej zabawy „Randka w ciemno z książką”. Czytelnicy, którzy odwiedzili bibliotekę w dniu 15 lutego mogli wypożyczyć książkę "w ciemno", nie znając autora, tytułu, okładki ani recenzji. Wybierali ze specjalnego, walentynkowego zestawu, ozdobnie zapakowaną książkę, do której dołączane były walentynkowe zakładki.      

 

Paweł Brodzisz, artysta malarz, grafik, prezentuje w Filii nr 3 Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej wystawę pt. „Łęczyńskie ulice”. Cykl prac wykonanych w technice linorytu powstał w latach 2017-2021. Na czarno-białych grafikach znajdziemy artystyczną interpretację teraźniejszości naszego miasta oraz zapomniane łęczyńskie ulice i budynki.

m_lu_copy_copy_copy.jpg

m_20210129_110618.jpgm_20210129_110610.jpg

m_20210129_110601.jpg

 

W dniu 25 lutego 2020 r. spotkałyśmy się, by dyskutować o przeczytanych przez nas książkach.

Pierwszą prezentowaną lekturą była „Migranci, migracje. O czym warto wiedzieć, by wyrobić sobie własne zdanie” pod redakcją Helene Thiollet.

Do jakich krajów migruje najwięcej ludzi. Czy imigranci są zagrożeniem dla europejskiej gospodarki? Co oznacza emigracja dla Polaków? Na te i inne pytania odpowiadają autorzy książki.

Są nimi specjaliści różnych dziedzin wiedzy, którzy badają zjawisko emigracji na świecie. Teksty zawierają mnóstwo danych – liczb, faktów i dat popartych rzeczowymi komentarzami.

Książka skłoniła nas do dyskusji na temat emigracji.

Druga książka „Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaremby Bielawskiego to fascynująca rekonstrukcja osobistej historii, dotąd pełnej przemilczeń. To książka o rodzicach, ojcu – reformatorze psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu i matce – zasymilowanej Żydówce. To splot żydowskich i szlacheckich losów od dumnego przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem po zdanie „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”.

W poruszający sposób ukazuje ogrom ludzkiego doświadczenia. Kościan to miejsce wychowywania się autora. Nasza koleżanka wspomniała, że jest to też miejsce jej dziecięcych wizyt. Czytając książkę odnalazła fotografie miejsc, które kiedyś odwiedzała.

Kolejna książka to” Syn zakonnicy” Joanny Jax.

Historia fikcyjna, aczkolwiek wydarzenia mogły mieć miejsce w rzeczywistości. Zakazana miłość z czasów wojny, między oficerem niemieckim i siostra zakonną. Owocem tego związku jest dziecko, które po latach dowiaduje się prawdy o swoich rodzicach i próbuje odzyskać tożsamość, jednak wciąż napotyka na mur milczenia. W tej opowieści nie ma nic oczywistego, a autorka pokazuje nam jak trudne są życiowe wybory.

Na następne spotkanie zapraszam 18 marca 2020 roku, a tematem będą książki Magdaleny Witkiewicz.

tn dsc 0227tn dsc 0229tn dsc 0233tn dsc 0234tn dsc 0237

tn słoneczka3„Choć nie ma zamka ani kluczyka, często otwierasz ją i zamykasz.

W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści, wierszyków, bajek i opowieści”

 

- to książka - odpowiedziały dzieci z grupy ”Słoneczka” Przedszkola nr 1 w Łęcznej, które w dniu 24 lutego 2020 r. odwiedziły Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 wraz ze swoją nauczycielką Alicją Puchlerz.

W "zaczarowanym świecie książek" przedszkolaków przywitała bibliotekarka, którą dzieci bardzo dobrze znają, ponieważ wypożycza im książki w przedszkolu. Na początku zajęć Barbara Wójcik przeczytała dzieciom książeczkę z serii „Przygody Fenka” pt. „Biblioteka”. Wspólnie z bohaterem opowiadania - liskiem Fenkiem - dzieci poznały magiczne miejsce, w którym „mieszkają książki". Przedszkolaki dowiedziały się, że bibliotekarz to osobą, która "na półkach książek ma bez liku i dba o książki oraz czytelników". Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość obejrzeć wiele różnorodnych książek. Poznały "prośby książki" oraz wysłuchały wiersza „Tygrys w bibliotece”, z którego dowiedziały się, że „mądrość wzrasta od czytania”. „Słoneczka” bardzo dobrze wiedzą, jak ważne jest czytanie i dlatego wybrały sobie samodzielnie książeczki i wypożyczyły je do domu. Na zakończenie zajęć dzieci wysłuchały piosenki pt. " Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo" w wykonaniu zespołu "Fasolki".

tn słoneczka1tn słoneczk2tn słoneczka5tn słoneczka7tn słoneczka11tn słoneczka15

Nasza Biblioteka została zakwalifikowana do akcji „O osobach z niepełnosprawnościami” organizowanej wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska, dzięki wsparciu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość".  Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ulicy Bożnicznej 21 zostały przeprowadzone zajęcia pt. „ Niepełnosprawni są wśród nas”. Dnia 21.02.2020 Bibliotekę odwiedziła młodzież z klasy 7 C SP nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Małgorzatą Brodzisz. Bibliotekarka Teresa Kozłowska zapoznała uczniów z celem akcji i rozdała wszystkim interaktywną książkę wydaną przez Fundację Humanity in Action Polska przysłaną przez organizatorów. Uczniowie wykonali polecenia z pierwszej strony książki, co było wstępem do rozmowy o tym jak młodzież postrzega osoby z niepełnosprawnością i jakie są rodzaje niepełnosprawności. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że ważne jest to, aby umieć odpowiednio zachować się w stosunku do osób z określonymi niepełnosprawnościami, wczuć się w ich sytuację. Dlatego prowadząca zaproponowała młodzieży ćwiczenia, które ograniczały ich zdolność wzrokową, słuchową i ruchową za pomocą rekwizytów takich jak szalik czy wózek inwalidzki. Każde ćwiczenie zakończone było krótkim filmem edukacyjnym pokazującym jak należy integrować się z osobami z poszczególnymi niepełnosprawnościami. Kolejnym zadaniem dla uczniów było rozwiązanie quizu o niepełnosprawności, który później został wspólnie omówiony. Następnie bibliotekarka wyświetliła film pt. „Nick Vujicic – Bez rąk, bez nóg, bez zmartwień”. Młodzież poznała człowieka, który urodził się bez rąk i nóg, ale żyje niemalże tak samo jak każdy pełnosprawny członek społeczności, a nawet motywuje do wartościowego życia innych ludzi. Na koniec zajęć uczniowie wykonali plakat z hasłami związanymi z właściwym postępowaniem wobec osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy wyszli z zajęć z przekonaniem, że wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy te same prawa, obowiązki i dążenia, mimo ograniczeń jakie spotykają niektórych z nas, i nie powinniśmy tworzyć między sobą barier.

Na zajęciach wykorzystano materiały dostępne na stronach internetowych z wolnego dostępu.

tn 1 copy copy copytn 2 copy copytn 3 copytn 4 copytn 5 copy copytn 6 copy copytn 8 copytn 9 copytn 10 copytn 11tn 12tn 13tn 14tn 15tn 16tn 17tn 18tn 19

W dniu 20.02.2020 r. odbyło się w Bibliotece Głównej spotkanie dla seniorów z cyklu „Z książką na każdy temat” – „Książka z tulipanem”. Na spotkanie zaproszona została Danuta Binkiewicz- Kołodziej –poetka, podróżniczka i pasjonatka, która zaprezentowała seniorom prezentację o tulipanach. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała o pochodzeniu tego kwiatka, o jego pięknie i uprawie. Wiele miejsca poświęciła opowieściom o fenomenie popularności tulipana i jego ogromnym znaczenie dla ich posiadaczy, zwłaszcza w XVII wieku.

„Zdarzało się, że zamieniano nieraz tulipany za nieruchomości, ziemię czy bydło” – to cytat z prezentacji zaczerpnięty z książki W. Kopalińskiego pt. Opowieści o rzeczach powszednich”, będący dowodem na to, jak dużą wartość miał ten kwiat i, że nie każdego było na niego stać. W trakcie prezentacji seniorzy zapoznali się z różnymi odmianami tulipanów, dowiedzieli się kto decyduje o imieniu nowej odmiany i jakie nazwy popularnych i znanych osób noszą te kwiaty. Na koniec prezentacji Pani Danuta zaprezentowała książki z tulipanem w nazwie. Seniorzy mogli również obejrzeć zakładki do książek, a były to zakładka wisiorek i zakładka malowana metodą Ebru.

W drugiej części seniorzy zadawali pytania autorce prezentacji, dotyczące uprawy tulipanów, a także ogrodu, który ona posiada i kwiatów, które uprawia.

W trakcie spotkania seniorzy korzystali również z książek znajdujących się w zbiorach czytelni m.in. „Uprawa kwiatów w domu” S. Heuer,, „Ogród od wiosny do jesieni” S. Bradley „Mój piękny ogród” J. Wolff, „Kwiaty” Z. Wdowiński.tn dsc 0102

tn 2 copytn dsc 0089tn dsc 0090tn dsc 0092tn dsc 0093tn dsc 0096tn dsc 0100tn dsc 0101

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota.

tn kot

 „Wskoczył kot na płot
Kot jest sprawcą wielu psot
Lubi prężyć się na słońcu
Nim go noc przegoni w końcu
Kiedy sen cię zmoży zdrowy
Kot wybiera się na łowy
I wśród głuchej nocnej ciszy kocur czai się na myszy….”

Piosenką pt. „Kot” w wykonaniu Janusza Radka rozpoczęliśmy spotkanie z lekarzem weterynarii Piotrem Biełuszką, który w dniu 17 lutego przybył, wraz z kotem, na spotkanie z dziećmi do biblioteki przy ul. Bożnicznej 21.

Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Kota, który obchodzony jest w Polsce od 2006 roku.

Na początku spotkania wszystkich przybyłych do biblioteki przywitała dyrektor Danuta Panas.
W dalszej części uczniowie dwóch klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, wraz z wychowawczyniami Elżbietą Kopanią i Anną Wójcik, wysłuchali opowiadania o znalezionym kotku autorstwa Melanii Kapelusz pt. ”Ogłoszenie”, które przeczytała bibliotekarka.

Następnie Piotr Biełuszka, który prowadzi Gabinet Weterynaryjny ,,Piowet” w Brzezinach i Łęcznej mówił dzieciom o zasadach zachowania się w przypadku znalezienia bezpańskiego kota i obowiązkach właścicieli kotów oraz odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania.

Inicjatorka spotkania Barbara Wójcik przeczytała dzieciom ciekawostki o kotach. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że zadowolony kot trzyma ogon wysoko uniesiony do góry, że wibrysy to kocie wąsy oraz że głaskanie kota łagodzi stres i działa uspokajająco.

Kot – bohater dzisiejszego spotkania – przez cały czas bardzo grzecznie leżał na kolanach bibliotekarki – miłośniczki kotów.

Na zakończenie dzieci obiecały, że będą zachowywały się jak prawdziwi przyjaciele zwierząt. Na pamiątkę spotkania otrzymały od lekarza naklejkę „Przyjaciel zwierząt”– oczywiście z wizerunkiem kotka.

Dzieci w podziękowaniu za ciekawe spotkanie wręczyły lekarzowi własnoręcznie wykonaną laurkę.

W Bibliotece znajdziecie dużo książek o kotach.
Zapraszamy!!!

tn kot1tn kot2tn kot3tn kot4tn kot5 copytn kot6tn kot7tn kot8tn kot10tn kot11tn kot12tn kot13tn kot14tn kot15tn kot16tn kot17tn kot17atn kot18

11 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji 14 lutego 2020 r. gościliśmy w Filii nr 2 grupę Tygryski z Przedszkola Publicznego nr 3.

Podczas spotkania bibliotekarka powiedziała dzieciom co to jest Internet i przeczytała o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci na podstawie książki pt.: „ Bezpieczne dzieciaki” --Agnieszki Nożyńskiej – Demianiuk. Opowiedziała o istnieniu niebezpiecznych stron internetowych i portali, na które nie wolno wchodzić dzieciom. Przedszkolaki dowiedziały się jakie zagrożenia niesie wirtualny świat. Usłyszały, że nie mogą podawać w intrenecie takich informacji jak adres, nazwisko, telefon oraz prywatnych danych.

Dzieci poznały popularne edukacyjne strony internetowe. Pani Ewa wyjaśniła dzieciom co to jest portal i strona www. Następnie pokazała rysunek zabytkowego „portalu”, od którego pochodzi także nazwa portalu internetowego. Następnie bibliotekarka wprowadziła małych gości w wirtualny świat robota „Necia” na portalu Necio.pl i razem z nim dzieci nauczyły się piosenek o bezpieczeństwie: „Fajnie w Internecie” oraz „Hasło”.

Kolejną bezpieczną stronę internetową, którą odwiedziły dzieci są sieciaki. Na stronie tej poznały bohaterów bajki o tej samej nazwie, które są „psotnikami i czyhają jak dokuczyć dzieciom, podającym swoje dane w Intrenecie. Sieciaki są także pożyteczne, ponieważ przestrzegają dzieci w jaki sposób można ustrzec się od niebezpieczeństw i zagrożeń.

Bibliotekarka wyjaśniła przedszkolakom czym jest „hejtowanie” i jakie szkody może przynieść osobom, które to robią. Dzieci dowiedziały się jak wygląda numer IP komputera, do czego służy i że nikt nie może być anonimowy w sieci.

Na zakończenie Ewa Grzesiak zaprezentowała dzieciom książki o bezpiecznymi Internecie i przeczytała wiersz pt.: „ W Internecie” mówiący o zasadach postępowania obowiązujących w Internecie czyli tak zwanej netykiety.

Przedszkolaki z grupy Tygryski chętnie dzieliły się na koniec swoimi przemyśleniami o tym jak być bezpiecznym internautą. Dzieciom bardzo spodobali się bohaterowie bajek Necio oraz Sieciaki będących wzorem bezpiecznych zachowań w Internecie. Przedszkolaki obiecały sumiennie, że podzielą się wiedzą ze swoimi rodzicami.

tn imag3590tn imag3591tn imag3593tn imag3595tn imag3599tn imag3602tn imag3603tn imag3604tn imag3605tn imag3607tn imag3610tn imag3611tn imag3612tn imag3614 kopiatn imag3616 copytn imag3619tn imag3620tn imag3624

14 lutego obchodziliśmy walentynki czyli święto miłości, radości, życzliwości i przyjaźni. Z tej okazji bibliotekę przy ulicy Bożnicznej odwiedziły klasy 5 B i 5 E ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczyniami. Podczas zajęć dzieci szukały słów, które kojarzą się z walentynkami i uzupełniały nimi tablicę tytułową. Zapoznały się z historią tego święta i obejrzały film o patronie zakochanych - świętym Walentym. Bibliotekarka opowiedziała również o ciekawostkach związanych z walentynkami. Dzieci zobaczyły jak wyglądała pierwsza na świecie i najdroższa walentynka. Uczniowie rozwiązywali qiuz walentynkowy, a później wykonywali nietypowe walentynki pisząc je sobie wzajemnie na kartkach w kształcie serc umieszczonych na plecach. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali walentynkowe zakładki do książek i słodkie lizaki.

tn dsc 0890tn dsc 0894tn dsc 0902tn dsc 0906tn dsc 0914tn dsc 0925tn dsc 0931tn dsc 0935tn dsc 0958tn dsc 0960tn dsc 0975tn dsc 0991tn dsc 0001tn dsc 0018tn dsc 0026

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych „Pod Różą” zaprasza na spotkanie w dniu 26 lutego 2020 r. (środa) na godz.12.00 w czytelni MGBP w Łęcznej ul. Bożniczna 21.

12 lutego 2020 r. na zajęciach z biblioterapii gościliśmy w Filii nr 2 grupę „Misie” z Przedszkola nr 4 w Łęcznej.

Na wstępie spotkania bibliotekarka opowiedziała dzieciom o przyjaźni, a dzieci chętnie opowiadały o swoich przyjaciołach i wymieniały kto jest ich ulubionym przyjacielem?

tn imag3553 copy

Następnie Bronisław Kołodziejczyk z Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Łęcznej przeczytał dzieciom bajkę pt.: „Noc bez gwiazd: O znaczeniu prawdziwej przyjaźni”. Przedszkolaki z uwagą i zaciekawieniem słuchały bajki. Po wysłuchaniu historii gwiazdki Sary i jej przyjaciela Pita wyraziły swoje myśli i spostrzeżenia na temat przyjaźni.

Nasz gość podzielił się wspomnieniami z czasu, gdy czytał książki swoim wnukom. W nawiązaniu do tego, przeczytał bajkę I. Krasickiego pt.: „Lis i Osioł”. Dzięki niej przedszkolaki dowiedziały się, „że przyjaciela znajdzie ten, kto sam chce być przyjacielem dla innych”. Dzieci wymieniały cechy, jakie posiada przyjaciel i mówiły jak można stać się dobrym dla innych.

Na koniec spotkania czekała na dzieci słodka niespodzianka w postaci czekoladowych cukierków, którymi poczęstował je nasz gość. Przedszkolaki wręczyły dziadkowi Bronkowi „Podziękowanie” za udział w spotkaniu i głośne czytanie. Bibliotekarka dała dzieciom szkic „Portret Przyjaźni” do wspólnego pokolorowania w grupie.

tn imag3549tn imag3551tn imag3552tn imag3554tn imag3555tn imag3558tn imag3560tn imag3563

                                                         

tn 5 copy

Kto na półkach książek ma bez liku i dba o książki oraz czytelników?

Bibliotekarz - odpowiedziały dzieci z grupy ”Krasnoludki” Przedszkola nr 1 w Łęcznej, które w dniu 11 lutego 2020 r. odwiedziły Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 wraz ze swoją nauczycielką Angeliką Bukszyńską.

Na dzieci czekała uśmiechnięta bibliotekarka, którą przedszkolaki bardzo dobrze znają, ponieważ wypożycza im książki w przedszkolu.

Co trzeba zrobić, żeby pracować w bibliotece”? Co oznacza określenie „szyć” książki na miarę!?

Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów edukacyjnych pn.: „Poznajemy zawód bibliotekarza”.

Na początku zajęć dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania autorstwa Katarzyny Sowuli „Chcę wiedzieć więcej o … bibliotekach” oraz książeczki z serii „Przygody Fenka ”pt. „Biblioteka”, które przeczytała bibliotekarka.

Przedszkolaki poznały „magiczne miejsce”, w którym mieszkają książki oraz skąd bibliotekarka przynosi je do Przedszkola i wypożycza w ramach akcji „Koszyk z książkami”.

Podczas warsztatów edukacyjnych „Krasnoludki” dowiedziały się, że dobry bibliotekarz, to taki, który dla każdego znajdzie coś ciekawego oraz, że „uszyć” książki na miarę, to dobrać odpowiednią literaturę tak, „by pasowała do czytelnika jak ulał”.

Przedszkolaki poznały zasady wypożyczania książek w systemie bibliotecznym MAK, oraz dowiedziały się co ciekawego, oprócz wypożyczania książek, można robić w bibliotece.

W trakcie warsztatów dzieci miały możliwość zobaczenia wiele różnorodnych książek. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki-zabawki. Wysłuchały wiersza „Tygrys w bibliotece”, z którego dowiedziały się, że „mądrość wzrasta od czytania”.

„Krasnoludki” bardzo dobrze wiedzą, jak ważne jest czytanie i dlatego wybrały sobie samodzielnie książeczki i wypożyczyły je do domu.

W bibliotece staramy się dbać o książki i czytelników i dlatego, mamy nadzieję, że każdy może znaleźć coś ciekawego!

tn 1 copytn 2atn 6 copytn 7 copy

 

2 26 lutego 2020 r. w Filii nr 2 gościliśmy seniorki z Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Łęcznej, które współprowadziły zajęcia z biblioterapii poświęcone przyjaźni.

                Teodozja Syta, Teresa Drozd i Danuta Zalecka czytały dzieciom bajkę pt.: „O znaczeniu prawdziwej przyjaźni ”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 z Łęcznej z grup: Żabki, Biedronki, Wiewiórki i Kotki. Podczas czytania bajki dzieci poznały historię gwiazdki o imieniu Sara, która „…Czuła się bardzo samotna, przestała błyszczeć i wreszcie spadła na ziemię. Tam zaprzyjaźniła się z małą myszką i jej serce znów zajaśniało. Znalazła prawdziwego przyjaciela dzięki czemu poczuła się szczęśliwa”.

Każde dziecko mogło powiedzieć jak wyobraża sobie przyjaciela, kim jest przyjaciel i jak rozumie znaczenie słowa przyjaźń. Babcia Todzia, Teresa i Danuta podzieliły się z dziećmi swoimi myślami o przyjaźni i motywowały przedszkolaków, aby w swojej grupie były uczynne i koleżeńskie. Następnie dzieci pod kierunkiem bibliotekarki Ewy Grzesiak opisywały cechy prawdziwego przyjaciela i podawały przykłady kto nim może zostać. W dalszej części, prowadząca motywowała dzieci do poszukiwania przyjaciół w grupie i bycia koleżeńskim.

Na zakończenie dzieci wręczyły gościom laurki.

79tn 158106815440910563 2tn 1581068156073tn 1581068156961tn 15810681525371 28

 

               

Dnia 11.02.2020 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem”. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Biblioteka Główna zgłosiła chęć udziału w DBI 2020 i w związku z tym otrzymaliśmy od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych – plakaty, naklejki, ulotki, które zostały wyeksponowane i wykorzystane podczas przeprowadzonych z tej okazji zajęć edukacyjnych. 6 lutego Bibliotekę Główną odwiedzili uczniowie klasy 7 b wraz z nauczycielką Małgorzatą Zielińską. Młodzież wzięła udział w zajęciach dotyczących cyberprzemocy. Lekcja oparta była na scenariuszu i materiałach dostępnych na stronie saferinternet.pl. Bibliotekarka Teresa Kozłowska wyświetliła uczniom film pt. „Gdzie jest Mimi ?”, który przedstawia historię dziewczyny nękanej przez rówieśników w sieci. Wspólnie odpowiadaliśmy sobie między innymi na pytania: Czym jest przemoc w internecie?, Jakich zachowań unikać będąc użytkownikiem sieci?, Gdzie i u kogo szukać pomocy w momencie, gdy staniemy się ofiarą cyberprzemocy? Bibliotekarka przedstawiła młodzieży zasady działania numeru 116 111, czyli telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Opowiedziała w jaki sposób konsultanci pomagają osobom dzwoniącym. Podczas zajęć uczniowie wykonali plakat pt. „Zatrzymajmy Cyberprzemoc!”. Wszyscy otrzymali naklejki „Dzień Bezpiecznego Internetu. Biorę udział” oraz zakładki do książek wykonane specjalnie na tę okazję.

tn dsc 0859tn dsc 0860tn dsc 0861tn dsc 0863tn dsc 0865tn dsc 0866tn dsc 0871tn dsc 0872tn dsc 0876tn dsc 0878tn dsc 0879tn dsc 0882tn dsc 0883tn dsc 0885

W dniu 6 lutego 2020 r. zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne pn. „Powstawanie płatków śniegu" dla przedszkolaków z grupy „Bławatki " z Przedszkola nr 2 w Łęcznej.

Celem spotkania było rozpoznawanie i nazywanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla aktualnej pory roku – zimy.

Zajęcia zostały przygotowane na podstawie książeczki Magdaleny Sroka „Przygody Fenka. Zabawy na śniegu” oraz według scenariusza opracowanego przez autorkę.

Podczas zajęć Barbara Wójcik przeczytała dzieciom książeczkę z serii „Przygody Fenka” pt. „Zabawy na śniegu”, która była inspiracją spotkania. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat wysłuchanego tekstu oraz odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania. „Bławatki” dowiedziały się jak powstaje śnieg, poznawały kształty płatków śniegu oraz układały tematyczne puzzle. Wielkim zainteresowaniem przedszkolaków cieszyło się doświadczenie „uwalniania klocków lego”, podczas którego bibliotekarka zaprezentowała proces zmiany stanu wody ze stałego na ciekły. Przedszkolaki brały udział w zabawie ruchowej i grze matematycznej pn. „Płatki śniegu”. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały kolorowanki z postaciami Fenka i Maksa podczas zimowych zabaw.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze zajęcia sprowadzą Panią Zimę –dzisiaj zaczął padać śnieg!😍🤗😍🤗

tn 1tn 2tn 3tn 4tn 5tn 6tn 7tn 7atn 8tn 9tn 10

Dziesięć liter ma to słowo, a na końcu jest w nim "teka". Książka tam na ciebie czeka, coraz to inna, coraz bardziej nowa, miejsce to zwie się.... ?

Biblioteka - odpowiedziały dzieci z grupy 0 „b” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej, które w dniu 5 lutego 2020 r. odwiedziły Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 wraz ze swoją wychowawczynią Ksenią Stec.

Skąd się biorą książki w bibliotece, jak należy o nie dbać?

Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów edukacyjnych pn.: „Uczymy się dbać o książki” .

Na początku zajęć dzieci wysłuchały opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”, które przeczytała im bibliotekarka. Następnie poznawały „prośby książki” czyli reguły dotyczące poszanowania książek. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki oraz poznały pracę związaną z obkładaniem ich w folię. Dużym zaskoczeniem dla dzieci był znaleziony list, który książka do nich skierowała. Książka, która jest „królową biblioteki” skarżyła się w liście, że dzieci jej nie szanują – „miałam papier bielusieńki, ślady na nim Florka ręki” i ostrzegała – „nie będziecie mnie szanować, to się na klucz zamknę w szafie!”.

Dzieci z grupy 0”b” doskonale wiedzą jak należy dbać o książki i mamy nadzieję, że żadna książka nie będzie musiała „zamykać się w szafie”. Podczas pobytu w bibliotece dzieci miały możliwość zobaczenia wiele różnorodnych książek. Największym zainteresowaniem cieszyły się książki-zabawki. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali zakładki do książek oraz zostali zaproszeni do kolejnych wizyt w bibliotece.

Jeżeli dzięki takim warsztatom zmniejszy się liczba zniszczonych książek w bibliotece, to jest nasz cel!

tn ksenia1tn ksenia 2tn ksenia3tn ksenia4tn ksenia5tn ksenia6tn ksenia7tn ksenia8tn ksenia9tn ksenia10tn ksenia12tn ksenia14

min img 20190228 141819207W dniu 28 lutego 2019 roku spotkałyśmy się, by dyskutować o książce Zany Fraillon
"Wróbelek z kości”.

Powieść została nominowana do Guardian Children's Fiction Prize oraz Carnegie Medal 2017 i została przetłumaczona na kilkanaście języków.

Bohaterem książki jest dziewięcioletni chłopiec Subhi, który przyszedł na świat w obozie dla uchodźców i cały czas tu przebywa.
Pewnego dnia Subhi poznaje Jimmy - dziewczynkę zza muru. Między dziećmi rodzi się przyjaźń.
"Wróbelek z kości" to bardzo wzruszająca książka, którą polecamy!

min img 20190228 142050283min img 20190228 142058073min img 20190228 143531160

 

W dniu 27.02.2019 r. w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z cyklu „Z książką na każdy temat”. Do biblioteki zaproszeni zostali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Tematem spotkania były książki dotyczące historii Łęcznej i zabytków. Prowadząca Joanna Wronisz opowiedziała m.in. o Dużej i Małej Synagodze, Kościele parafialnym, mansjonarii, dzwonnicy, a także o dawnych budynkach, miejscach, które można już tylko zobaczyć na fotografii. Goście przeglądali albumy, informatory i książki zawierające fotografie dawnej i obecnej Łęcznej. Zadawali pytania, opowiadali o miejscach, które znają lub rozpoznają na fotografiach. W dyskusji wykorzystano m.in. publikacje: „Łęczna miasto wielkich jarmarków w fotografii Wiktora Ziółkowskiego”, „Przewodnik po łęczyńskich zabytkach”, „Łęcznianie czas zastygły w fotografii”, „Łęczna – informator”, „Ziemia łęczyńska”.
Było to bardzo miłe i ciekawe spotkanie. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszej bibliotece uczestników ŚDS z Łęcznej. Zapraszamy ponownie.

min dsc 0232min dsc 0238min dsc 0241min dsc 0244min dsc 0242min dsc 0245

Po hasłem „W ferie się nie nudzimy, bo do biblioteki przychodzimy” Filia nr 4 w Zakrzowie przygotowała wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy brali udział w różnych grach i zabawach takich jak: gry planszowe, komputerowe, układanie puzzli. Wykonywali ilustracje do swojej najciekawszej książki. Nie zbrakło też gier sportowych dla młodzieży: gry w tenisa stołowego, piłkarzyki. Było gwarnie i radośnie. Taka forma wypoczynku integruje i uczy jak można spędzić wolny czas i nie nudzić się.

min 52082353 380262796125668 4891525651980353536 nmin 52368339 302550897004475 8872081000948039680 n

min dsc 0213W dniu 20 lutego 2019 roku spotkaliśmy się, by dyskutować o książce Andrzeja Stasiuka pt. „Kroniki beskidzkie i światowe”.

Andrzej j Stasiuk to uznany i doceniony pisarz, publicysta i wydawca. Laureat Nagrody Literackiej Nike.
„ Kroniki beskidzkie i światowe” powstawały w latach 2013 – 2018 i są zbiorem 76 felietonów publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
Autor opisuje swoje podróże ze szczególnym umiłowaniem Kazachstanu i Mongolii. To najbardziej poetyckie opowieści, egzotyczne i ocierające się o mistykę. Pisze o własnym krajobrazie za oknem, widok na Mareszkę, czasem rozmowa ze swoimi owcami.
Zebrane w jednym tomie są przenikliwym spojrzeniem – z dystansu, z Beskidu albo stepu gdzieś w Azji – na teraźniejszość, na zmiany, jakie zachodzą w świecie. A zarazem próbą uchwycenia chwili, szczegółu, drobnego zdarzenia, zanim zniknie ono pod powodzią kolejnych.
Urzekł nas język, melodia i urok zdań, jak to „Palę pierwsze tego roku ognisko. Dokładam buka, to olchy, to wierzby i powtarzam lekcje zapachów. Tym razem wydaje mi się, że to mokra wierzba pachnie najpiękniej: gorzko, korzennie i trochę jak rozpylony metal”.
Na następne spotkanie klubu zapraszam 20 marca 2019 roku. Omawiać będziemy książki:
Agnety Pleijel „Zapach mężczyzny” i Doriss Lessing „Piąte dziecko”.

min dsc 0208min dsc 0211min dsc 0214min dsc 0216

 

min dsc 0218

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Polska również włącza się w obchody tego wyjątkowego święta. W 2012 roku wystartowała kampania Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Jak podają jej autorzy: "ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę".
Rok później wystartowała kolejna kampania - Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Bibliotece Głównej została zorganizowana wystawa na którą składają się materiały i książki dotyczące powstania, pochodzenia, rozwoju i poprawności języka polskiego.

 min dsc 0219min dsc 0220min dsc 0221

W czasie ferii zimowych zainaugurowaliśmy działalność KLUBU GIER PLANSZOWYCH.

Z Wydawnictwa Granna Biblioteka otrzymała bezpłatną przesyłkę z pakietem początkowym, który zawiera gry, plakaty oraz gadżety.

Jeśli lubisz grać w gry planszowe - przyjdź do biblioteki i zapisz się do Klubu!

Zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 12 roku życia.

Planszówki uczą dobrej zabawy na luzie, integrują i edukują!

min img 20190214 103655779min img 20190214 114249659min img 20190219 134854223min img 20190219 134849748 hdrmin dsc 0224min dsc 0223min dsc 0227 copymin dsc 0226

 

min_Z książką.jpg

Zapraszamy do
Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej:
• Biblioteka Główna – ul. Bożniczna 21
• Filia nr 1 – ul. Górnicza 12
• Filia nr 2 – ul. Obrońców Pokoju 1
• Filia nr 3 – ul. Jaśminowa 4
• Filia nr 4 – Zakrzów 27

min klub gier plakat

 

 

 

 

Już w czasie ferii zimowych
w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21
rozpoczyna działalność
Klub Gier Planszowych GRANNA!

Oddział dla Dzieci MGBP przy ul. Bożnicznej 21 nawiązał współpracę z Wydawnictwem Granna i zgłosił się do projektu Klubów Gier Planszowych.
Wydawnictwo Granna promuje ideę grania w planszówki i zachęca do zakładania klubów gier planszowych. Nasza Biblioteka skorzystała z tego zaproszenia i tworzy miejsce, w którym dzieci będą mogły przyjemnie spędzać czas.
Planszówki uczą dobrej zabawy na luzie, integrują i edukują!
Z Wydawnictwa Granna Biblioteka otrzymała bezpłatną przesyłkę z pakietem początkowym, który zawiera 3 gry, plakaty oraz gadżety.

 

Klub Gier Planszowych to:
• atrakcyjne zajęcia
• nauka współpracy
• współzawodnictwo podczas turniejów
• edukacja poprzez zabawę
• rozwój wyobraźni

Zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 12 lat
• Zapewniamy dobrą zabawę
• Uczestnictwo jest bezpłatne

 

Jeśli lubisz grać w gry planszowe - przyjdź do klubu!

Zapraszamy w czasie ferii zimowych
od poniedziałku do piątku
11.00 -13.00

min img 20190206 143008732min img 20190206 143034930

min dsc 0205Dnia 5.02.2019 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Działajmy razem”. Z tej okazji Bibliotekę Główną odwiedzili uczniowie klasy 6 d wraz z wychowawczynią Aliną Kłyzą. Młodzież wzięła udział w zajęciach dotyczących cyberprzemocy. Lekcja oparta była na scenariuszu i materiałach edukacyjnych dostępnych na stronie saferinternet.pl.. Bibliotekarka Teresa Kozłowska wyświetliła uczniom film pt. „Gdzie jest Mimi ?”, który przedstawia historię dziewczyny nękanej przez rówieśników w sieci. Wspólnie odpowiadaliśmy sobie między innymi na pytania: Czym jest przemoc w internecie?, Jakich zachowań unikać będąc użytkownikiem sieci?, Gdzie i u kogo szukać pomocy w momencie, gdy staniemy się ofiarą cyberprzemocy? Młodzież obejrzała również krótki film reklamujący numer 116 111, czyli telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, który przedstawia w jaki sposób konsultanci pomagają osobom dzwoniącym. Na koniec zajęć wszyscy otrzymali słodki poczęstunek.

min dsc 0200min dsc 0201 copy copymin dsc 0202min dsc 0203min dsc 0204min dsc 0206

min komputer

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2019 obchodzonego pod hasłem "Działajmy razem" Oddział dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21 włączył się w obchody tego święta i zorganizował warsztaty dla przedszkolaków z grupy "Krasnoludki" w Przedszkolu nr 1 w Łęcznej.
Celem spotkania było poznanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń, jakie niesie niewłaściwe korzystanie z sieci.
"Krasnoludki" miały okazję wysłuchać opowiadania z książki pt. "Bezpieczne dzieciaki", uczestniczyć w zabawie "Sieć komputerowa" oraz dyskutować na temat zalet Internetu. Przedszkolaki bardzo aktywnie brały udział w warsztatach, chętnie odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania a na zakończenie wzięły udział w zabawie ruchowej "Awaria komputera".
Wszyscy musimy pamiętać, że "Lepszy Internet od Ciebie zależy" i w tym celu "Działajmy razem!

min img 20190205 101244490min img 20190205 101714747min img 20190205 101931145min img 20190205 103126507min img 20190205 103400337min img 20190205 103347106

min dsc 0199

W dniu 04.02.2019 r. w Bibliotece Głównej odbyło się kolejne spotkanie dla seniorów z Klubu e – Senior. Na spotkanie zaproszona została młodzież z koła recytatorsko-teatralnego „Mimo wszystko” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej. Uczniowie przygotowali pod kierunkiem Małgorzaty Zielińskiej ciekawy, pełen śmiechu i humoru program kabaretowy. Jako pierwszy wystąpił Marcel Ulewicz w monodramie autorstwa Anny Lechickiej p.t. „Kobieta pryncypialna”. Następnie seniorzy obejrzeli scenkę kabaretową p.t. „Remont łazienki” w wykonaniu Joanny Gil, Edyty Księżopolskiej i Norberta Olejnika. Później w skeczu p.t. „Egzamin” zaprezentowali się Natalia Doszko, Marcel Ulewicz i Adam Pochodyła.
Spotkaniu towarzyszyły piosenki: „To tylko taniec” zaśpiewała Weronika Leniak, a utwór „Murzyn” do słów Jana Brzechwy Marcel Ulewicz. Zaproszeni goście mieli też okazje wysłuchać gry na akordeonie w wykonaniu Norberta Olejnika.

W podziękowaniu za występ młodzież otrzymała upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Łęcznej.
Następnie prowadząca spotkanie Joanna Wronisz zaprosiła seniorów i młodzież do wspólnej rozmowy. Seniorzy byli ciekawi jak młodzież przygotowuje się do występów, kiedy rozpoczęła się ich przygoda ze sceną, jak długo muszą uczyć się tekstów. Seniorzy opowiadali o tym jak organizują sobie czas wolny oraz jak wygląda ich życie na emeryturze.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że spotkanie było udane, pełne śmiechu i życzliwości.

min dsc 0125min dsc 0131min dsc 0140min dsc 0143min dsc 0145min dsc 0151min dsc 0154min dsc 0162min dsc 0171min dsc 0175min dsc 0180min dsc 0192

 

W dniu 31 stycznia 2019 r. bibliotekarka Barbara Wójcik z Biblioteki Głównej odwiedziła przedszkolaków z grupy „Skrzaty” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom".
Za oknem piękna zima, dlatego podczas głośnego czytania nie mogło zabraknąć tematyki zimowej. Dzieci wysłuchały książki Anity Głowińskiej „Kicia Kocia –Zima" oraz " Pory roku. Zima" Przedszkolaki uważnie słuchały, bo książki poprzez piękne teksty oraz kolorowe ilustracje bardzo ich zaciekawiły. Z entuzjazmem odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania.

min img 20190131 100948158min img 20190131 101011994

sowa.png

„Witam cię kartek szelestem,
Tytułem na pierwszej stronie,
witam!
Bo po to przecież jestem,
Żebyś mnie ujął w dłonie
I czytał!”

Tym fragmentem wiersza Edwarda Szymańskiego pt. „Książka”, bibliotekarka przywitała przybyłych do Biblioteki, w dniu 21 lutego, przedszkolaków z grupy „Promyczki” z Przedszkola Niepublicznego „Aniołek”.

Skąd się biorą książki w bibliotece, jak należy o nie dbać?

Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów pt. „Bliskie spotkanie z biblioteką” zorganizowanych w Oddziale dla Dzieci przy ul. Bożnicznej 21.
Podczas spotkania przedszkolaki poznawały zawody związane z powstawaniem książki oraz dowiedziały się, jak wygląda droga książki od pisarza do czytelnika.
Bibliotekarka wprowadziła dzieci w tematykę poszanowania książek recytując wiersz J. Huszczy pt.: „Skarga książki ".
„Promyczki” odgadywały zagadki, dowiedziały się o „prośbach książki” oraz poznały pracę związaną z obkładaniem książek.
Podczas warsztatów zwróciliśmy również uwagę na przypadające w tym dniu Święto Języka Ojczystego.
Przedszkolaki „ćwiczyły buzię”, powtarzając trudne wyrazy pochodzące z książki „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej, które przeczytała im bibliotekarka.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowe informatory o bibliotece oraz kolorowankę.

min dsc 0903min dsc 0904min dsc 0909min dsc 0912min dsc 0917min dsc 0918min dsc 0920min dsc 0922min dsc 0927min dsc 0934min dsc 0936min dsc 0938

kot

17 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Kota.

Oddział dla Dzieci, po raz kolejny, włączył się w obchody tego święta i wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola „Aniołek”, grupą „Bławatków” z Przedszkola nr 2 oraz dziećmi uczęszczającymi do Świetlicy przy Parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Łęcznej uczciliśmy ten dzień.

19 lutego 2018 r. bibliotekarka – w stroju kota – udała się do Przedszkola „ Aniołek” na spotkanie tematycznie związane z kotami.
W tym dniu „Aniołki” upodobniły się do czworonożnych przyjaciół poprzez czarne stroje i maski kota.
Na początku bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie E. Lechowicz "Skąd się wzięły koty?". Potem opowiedziała o kocich zwyczajach i nastrojach. Były również zagadki i ciekawostki o kotach. jak również wspólne pozowanie do zdjęć.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Kota były zajęcia zorganizowane dla dzieci uczęszczających do Świetlicy przy Parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Łęcznej, które przybyły na zajęcia do Oddziału dla Dzieci.

Na początku spotkania Barbara Wójcik zadała zagadkę :
„Choć nikt go nie uczył , bardzo ładnie mruczy. Pośród nocnej ciszy poluje na myszy” ?
- Kot – odpowiedziały chórem dzieci
Następnie dzieci rozwiązały krzyżówkę, której hasło brzmiało: Święto Kota.
Podczas spotkania uczestnicy zajęć dowiedzieli się ciekawostek o kotach oraz brali udział w zabawie pn. „Z jakiej bajki uciekłem?”. Był czas na zabawę w „szukanie myszki” oraz zajęcia plastyczne. .
Nie zabrakło również książek o tych przemiłych zwierzętach, które wyeksponowane zostały na wystawce.

20 lutego 2018 r. odbyło się spotkanie z „Bławatkami” w Przedszkolu nr 2.

Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały książeczki „Marysia i psotny kotek”, którą przeczytała im bibliotekarka. Następnie dzieci poznały zwyczaje kotów oraz miały okazję
opowiadać o swoich pupilach.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały kolorowankę z kotem – bohaterem spotkania.

1 copy23457

1112 copy13141617

11 copy2233445566

Żyje się landrynkami gotowych odpowiedzi na wszystko,
Rozrzucanych wśród ogłupiałego tłumu

Andrzej Bobkowski
Szkice piórkiem, 10 stycznia 1943

W dniu 21 lutego2018 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Pod Różą”.

Tematem spotkania była książka Mariusza Szczygła pt. „Projekt : prawda”.

Mariusz Szczygieł znany reporter, autor „Gottlandu” i „Zrób sobie raj”, laureat wielu nagród, m.in. laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009 , Oktawiana – Nagrody Dyskusyjnych Klubów książki dla autora najchętniej czytanych książek w klubach. Czechofil , założyciel Polskiej Szkoły Reportażu i księgarni z literaturą faktu Wrzenie Świata i wydawnictwa Dowody Na Istnienie.

 

„Projekt: prawda” to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają się miniatury Mariusza Szczygła z własnego i cudzego życia oraz powieść z 1959 roku „Portret z pamięci” zapomnianego dziś pisarza, Stanisława Stanucha.

Jeszcze się nie zdarzyło – uważa pomysłodawca projektu – żeby autor, którego zafascynuje jakaś książka, postanowił wydrukować ją we własnej książce.

Bohater powieści Stanucha wyznaje: „Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”.

Mariusz Szczygieł twierdzi, że te słowa zainspirowały go do szukania cudzych prawd.

Reporter szuka prawdy w Grudziądzu, Supraślu, Warszawie, Londynie, Pradze, Paryżu, Nowym Jorku, w birmańskim Ngapali czy laotańskim Luang Prabang. Jej dostarczycielami są postaci znane jak Stańko, Kapuściński czy Osiatyński, ale i przygodnie poznani pasażerowie pociągów, goście knajp, taksówkarze czy bywalcy warszawskiej księgarni Wrzenie Świata.

„Projekt: prawda” składa się z trzech części. W pierwszej jest zapisem intymnych przeżyć autora, który chowa się przed światem „między malarstwem a muzyką”. Część druga to „Portret z pamięci” czyli książka w książce. Część trzecia jest „zapisem apetytu na życie”, a precyzyjniej ujmując: apetytu na ludzi.
Reporter Szczygieł nie ma żadnych zahamowań, aby przypadkowo poznane osoby pytać o ich osobistą filozofię. Spotkani ludzie powierzają mu swoje życiowe odkrycia.

Ktoś uważa, że trzeba zawsze mówić „tak” rzeczom małym.

Ktoś, że albo można należeć do ludzi, którzy wyrzucają krzesła, albo do ludzi, którzy dają krzesłom nowe życie.

Ktoś, że nie wolno dać zasnąć ślimakowi, bo nie wolno dać zasnąć miłości.

Co człowiek – to inna prawda, zawsze poprzedzona błyskotliwym dialogiem lub zaskakującą opowieścią.

„W moim amoku polowania na cudzą prawdę, doszło jednak do wielu przekroczeń – pisze Szczygieł. – Nie są to tylko prawdy, z których ktoś zwierzył się reporterowi. Pojawiają się prawdy wyczute, prawdy wyczytane, prawdy wykradzione. Także prawdy, które znienacka rodzą się we mnie, kiedy ktoś mnie sprowokuje”.

Dyskusja toczyła się wokół prawd przywołanych w książce, naszego spojrzenia na nie.
Książka zmusza do refleksji – co jest twoja prawdą. Prawdą, dzięki której żyjesz i którą się w życiu kierujesz. Nieocenioną wartością naszej rozmowy było dzielenie się swoimi prawdami.

Na następne spotkanie zapraszamy 21 marca 2018 r.


Tematem spotkania będzie poezja w ramach akcji „Włącz poezję”.

min dsc 0947

min dsc 0943

min dsc 0946

 

„Ludzi nie kocha się za to, że są doskonali, tylko pomimo to, że tacy nie są”. Jodi Picoult „Bez mojej zgody”

Dnia 14.02.2018r. w Filii nr 3 odbyły się zajęcia z elementów biblioterapii pt. „Budująca siła miłości” dla uczestników środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej.
Miłość jest uczuciem najważniejszym dla każdego z nas. Bez miłości życie jest trudne. Sama potrzeba kochania i bycia kochanym świadczy o naszym człowieczeństwie. Na spotkaniu omawiana była poezja o miłości. Wszyscy wypowiadali się na temat odczuć związanych z tym uczuciem w swoim życiu. Jak się słusznie okazało, miłość ma różne oblicza. Możemy mówić o miłości dojrzałej, nastoletniej, platonicznej. Uczucie to jest ważne dla każdego z nas, chociaż w różny sposób je przeżywamy..

 min 20180214 105020min 20180214 105028min 20180214 113215

W dniu 19 lutego 2018 roku w Filii nr 2 przy ul. Obrońców Pokoju 1
została otwarta wystawa Pawła Brodzisza „ Portret mojego miasta –Grafika”

 

Paweł Brodzisz
Urodzony w 1975 r. Mieszka i tworzy w Łęcznej. W 2005 r. ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, specjalizacja malarstwo. Najchętniej maluje w technice olejnej, pierwsze prace wykonał w 1994 r. Obok malarstwa interesuje się grafiką, fotografią, plakatem oraz historią Łęcznej. Wystawiał w kraju i za granicą (13 wystaw indywidualnych i udział w około 60 wystawach zbiorowych). Członek Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Współredaktor wydawnictw związanych z Łęczną: „Łęcznianie”, „Łęczna, czas zastygły w fotografii”, „Łęczna miasto wielkich jarmarków w fotografii Wiktora Ziółkowskiego”, „2. Eskadra wywiadowcza (1918-1921)”, „Pamięć miejsc”, oraz rocznika „Merkuriusz Łęczyński” (od 2011 roku). Od siedmiu lat jest jurorem w Turnieju Wiedzy o Łęcznej.
Pracuje w Centrum Kultury w Łęcznej. Prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego wychowankowie są laureatami konkursów plastycznych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim. Otrzymali ponad 300 nagród i wyróżnień w konkursach za prace wykonane pod jego kierunkiem.
Jest laureatem nagrody Jesień Plastyczna Hrubieszów 2005, nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego (2013) oraz Łęczyńskiego Odyńca Kultury (2015).

Wystawa „Portret mojego miasta – Grafika”
jest kontynuacją zainteresowań artysty rodzinnym miastem. Jest to kolejna wystawa z cyklu Portret mojego miasta. Tym razem autor prezentuje cykl grafik wykonanych na podstawie m.in. archiwalnych fotografii z lat 30. i 40. XX w. Wystawa ma charakter otwarty, artysta będzie uzupełniał ekspozycję o kolejne prace graficzne w trakcie jej trwania.

min plakat

Wystawę można oglądać w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej
Filia nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1, 21-010 Łęczna
od poniedziałku do piątku od 8.00 -18.00 do 31 grudnia 2018 r.
Wstęp wolny
Zapraszamy

min_obrazek 2.png

W dniu 9 lutego 2018 r. w Bibliotece Głównej było bardzo gwarno i wesoło.
Tego dnia odbyło się spotkanie dla dzieci i młodzieży ze Świetlicy działającej przy Parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Łęcznej.
Na początku zajęć uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę, której hasło brzmiało „Czytanie zbliża”. Następnie bawiliśmy się wspólnie podczas turnieju bibliotecznego. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na dwie drużyny, które rywalizowały miedzy sobą. Były pytania ukryte w „jajku-niespodziance”, zabawa w rekwizyty oraz konkurs na najpiękniej przeczytany fragment wiersza „Na straganie”.
Nasi goście mieli okazję zobaczyć, że w bibliotece oprócz wypożyczania książek, można robić wiele różnych ciekawych rzeczy.

Hasło „Czytanie zbliża” ma głęboki sens, ponieważ to, że uczestnicy zajęć czytają książki, przełożyło się na prawidłowe odpowiedzi w turnieju.

Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.

min 20180209 130624min 20180209 130905min 20180209 132729min 20180209 133655min 20180209 133844min 20180209 133906min img 20180209 124755776min img 20180209 124805812

min_obrazek.png

Czy łatwo jest być innym, wyróżniać się w grupie rówieśniczej, czy to kolorem skóry, poglądami, czy niepełnosprawnością ?
Czy chcielibyśmy coś zmienić w swoim wyglądzie?
Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów z bajkoterapii, które odbyły się w dniu 7 lutego 2018 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21.
W zajęciach uczestniczyły dzieci i młodzież ze Świetlicy działającej przy Parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej.
Na początku warsztatów uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę, której hasło brzmiało „Inny, nie znaczy gorszy”. Następnie bibliotekarka przeczytała książkę pt. „Elmer”.
Tytułowy bohater to słonik w kratkę zabawiający całą dżunglę, który pewnego dnia ma kłopot – być innym w stadzie to przywilej, czy utrapienie?.
Podczas zajęć był także czas na zajęcia plastyczne. Uczestnicy kolorowali kaczkę dziwaczkę oraz wykonywali stojącą figurkę słonia Elmera.
Kolorowy słoń w kratkę ma nam przypominać , że być innym, to nie znaczy być gorszym.
Każdy jest inny, przez to wyjątkowy!

Pamiętajmy o tym!!!

min dsc 0879 copymin dsc 0880min dsc 0881min dsc 0883min dsc 0885min dsc 0886min dsc 0889min dsc 0891min dsc 0892min dsc 0893min dsc 0894min dsc 0895min dsc 0897min dsc 0899min dsc 0900

 

Z przyjemnością informujemy, że dyrektor naszej biblioteki Danuta Panas uzyskała nominację Kapituły Redakcji „Kuriera Lubelskiego” do tytułu Człowiek Roku 2017 w kategorii „Kultura”.
Prosimy o głosowanie. Aby oddać głos na kandydatkę należy wysłać SMS pod nr 72355 o treści KLK.93.
Głosowanie trwa do 15 lutego do godz. 20.00.

W dniu 24.01.2018 r. w Czytelni Biblioteki Głównej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Z literaturą na wesoło” dla seniorów z Klubu e-Senior. Uczestnicy spotkania pracowali z tekstem literackim, wypełniali quiz z wiedzy o życiu Jana Pawła II, odgadywali zagadki literackie. Ciekawym przerywnikiem była gra logiczna „Dobble”, która wymagała od uczestników dużej spostrzegawczości, refleksu i szybkości. Nie zabrakło też zabawy ruchowej, która również podobała się seniorom.
Dzięki takim spotkaniom seniorzy mogą się bliżej poznać i zmotywować do ćwiczenia pamięci i koncentracji. Jest to ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu, którą seniorzy sobie chwalą i chętnie uczestniczą w zabawach.

min dsc 0861min dsc 0862min dsc 0863min dsc 0864min dsc 0865min dsc 0869min dsc 0870min dsc 0871min dsc 0875min dsc 0877

Rok 2017 został ogłoszony przez Senat między innymi Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z 200. Rocznicą jego śmierci.
Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze). Był inżynierem wojskowym, fortyfikatorem, Najwyższym Naczelnikiem Sił Zbrojnych Narodowych ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskim i amerykańskim generałem.
"Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki" – zaakcentowano w przyjętej przez Senat uchwale.
Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej została zorganizowana wystawa pt. „Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy”.
Wyeksponowano materiały znajdujące się w zbiorach biblioteki dotyczące życia i działalności wielkiego wodza.

dsc 0109 mdsc 0110 mdsc 0115 m

Dnia 23.02.1017 r. w Filii nr 3 odbyły się zajęcia z elementów biblioterapii dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej.
Celem spotkania było znaczenie miłości w naszym życiu.

Miłość jest najwyższym sensem istnienia. Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko. Kocha się za nic”. Ks. Jan Twardowski

Miłość to uczucie, które najczęściej jest opisywane w literaturze.
Uczestnicy wysłuchali pięknych wierszy o miłości znanych poetów : „Wspomnienie” Juliana Tuwima, „Niepewność” Adama Mickiewicza, „Ja kocham Ciebie” Leopolda Staffa, „Świat stał się uboższy” Haliny Poświatowskiej”. Wiersze przywołały wiele wspomnień. Omawialiśmy różne rodzaje miłości, jakich doświadczamy w naszym życiu: od niewinnej dziecięcej, miłości bezwarunkowej, miłości do samego siebie, nieodwzajemnionej miłości po miłość dojrzałą i czystą. Doszliśmy do wniosku, że miłość nas uszczęśliwia, napędza do działania, czasami kusi do złego, ale przede wszystkim „wyciąga nas z dołka” i pomaga pokonać problemy.

Zajęcia przygotowała i prowadziła starszy kustosz Jadwiga Ćwirko.

img 2007 mimg 2010 mimg 2011 m

W dniu 21.02.2017 r. omawiane były książki o miłości. Na początku spotkania przedstawiona została krótka historia Walentynek i zwyczajów związanych z tym świętem. Następnie rozpoczęła się dyskusja na temat przeczytanych książek.
Dużo emocji wzbudziła książka Nicholas Sparks „Spójrz na mnie”. Niektóre panie zainteresował w tej książce wątek sensacyjny, dla innych była to książka o miłości, powiązaniach rodzinnych. Jedna z klubowiczek stwierdziła, że nie doczytała książki do końca, gdyż była zbyt monotonna. Ogólnie jednak powieść się podobała, bo była ciekawa i łatwa w czytaniu.
Kolejnymi omawianymi książkami były „Zaplątana miłość” i „Marzenia szyte na miarę” Karoliny Wilczyńskiej. Są to pełne ciepła opowieści o miłości, szczęściu i poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Panie zgodnie stwierdziły, że obie książki dobrze się czytało.
Następnie zaprezentowany został cykl Agnieszki Krawczyk „Czary codzienności”, na który składają się powieści „Siostry”, „Przyjaciele i rywale”. Trzecia część „Słoneczna przystań” ukaże się niebawem.
Cykl ten, to chwytająca za serce historia, kapitalna literatura napisana przez kobietę, o kobietach i dla kobiet. Książki posiadają ciekawą fabułę, zawierają dużo magii, pięknych opisów, zachwytu podgórską miejscowością.
Wspomniany był też cykl „Saga o ludziach lodu” oraz powieści z klasyki Marii Rodziewiczównej, Heleny Mniszkównej, a także książki Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta.
W omawianych książkach ukazane zostały różne rodzaje miłości. Miłość pomiędzy kobietą i mężczyzną, miłość siostrzana, miłość do rodziców i dzieci oraz inne.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 21.03.2017 r. Omawiać będziemy książki o mężczyznach.

dsc 0116 mdsc 0117 mdsc 0118 mdsc 0119 m

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W dniu 21 lutego 2017 r. w Przedszkolu Publicznym nr 1 obchodzono to święto bardzo uroczyście. Przedszkolaki, w formie zabawy, zapoznawały się z językami regionalnymi, próbowały wymawiać słowa zaczerpnięte z różnych gwar np. śląskiej, podhalańskiej, poznańskiej czy kaszubskiej.
W tym uroczystym dniu nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Do czytania przedszkolakom zostały zaproszone : dyrektor przedszkola Katarzyna Gańska, Anna Siegieda – mama jednego z przedszkolaków, Milenka Świrk - uczennica SP nr 4 oraz bibliotekarka Barbara Wójcik.
Pani Basia przeczytała dzieciom wiersz pt. „Chrząszcz” autorstwa Jana Brzechwy oraz wiersz „Słowiańska Polska” z książki Doroty Strzemińskiej-Więckowiak pt. „Co kraj to obyczaj”.
Za zakończenie przedszkolaki podziękowały zaproszonym gościom wręczając dyplom oraz wykonane pióro z napisem: „PRZYJACIEJ JĘZYKA OJCZYSTEGO”.

img 20170221 102306504 mimg 20170221 102350811 mimg 20170221 102531925 mimg 20170221 102510354 mimg 20170221 102540003 mimg 20170221 102652618 mimg 20170221 102815890 mimg 20170221 102841375 mimg 20170221 102927714 m

 kot m

 

Dzień 21 lutego 2017 r. w Przedszkolu „Aniołek” obchodzony był jako Dzień Kota.
Bibliotekarka Barbara Wójcik została zaproszona przez przedszkolaków na to przemiłe spotkanie i przygotowała dla dzieci zagadkę oraz ciekawostki o kotach. Przeczytała również książeczkę pt. „Kotki” , która pozwoliła przybliżyć dzieciom charakter i upodobania kota.
Tego dnia każdy przedszkolak wypożyczył sobie książkę - przyniesioną przez panią Basię z biblioteki - o kotach.

img 20170221 091830352 mimg 20170221 091945732 mkot2 mimg 20170221 092352568 mimg 20170221 094730241 mimg 20170221 095023175 mimg 20170221 095946023 mkot1 m copy copy

kot

17 lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Kota.
Oddział dla Dzieci włączył się w obchody tego święta i wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola nr 2 w Łęcznej uczciliśmy ten dzień.
Na początku spotkania Barbara Wójcik – kustosz biblioteki zadała dzieciom zagadkę :
„Choć nikt go nie uczył , bardzo ładnie mruczy. Pośród nocnej ciszy poluje na myszy” -?
Kot -odpowiedziały chórem przedszkolaki z grup: Biedronki oraz Bławatki, które uczestniczyły w zajęciach.
Następnie dzieci dowiedziały się ciekawostek o kotach oraz brały udział w zabawie pn. „Z jakiej bajki uciekłem?”.
Ten dzień był świetną okazją do głośnego czytania, recytacji wierszy i śpiewania piosenek o kotach. Nie zabrakło również książek o tych przemiłych zwierzętach.
Wszystkie przedszkolaki wzięły udział w zabawie integrującej wszystkich uczestników dnia kota „Uciekaj myszko do dziury” , podczas której było dużo śmiechu.
Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały kolorowankę z kotem- bohaterem spotkania.

img 20170217 100538682 mimg 20170217 100903304 hdr mimg 20170217 101017744 mimg 20170217 101436475 hdr mimg 20170217 101517215 mimg 20170217 101807564 hdr mimg 20170217 101831617 mimg 20170217 101856923 mimg 20170217 101935906 mimg 20170217 102042044 mimg 20170217 102051644 mimg 20170217 102124210 hdr mimg 20170217 102726230 hdr mimg 20170217 102545610 mimg 20170217 103433775 m

W dniu 16.02.2017 r. w Bibliotece Głównej odbyło się „Walentynkowe spotkanie z książką” z cyklu „Z książką na każdy temat”. Uczestnikami spotkania były seniorki z Klubu e-Senior. Na początku prowadząca Joanna Wronisz omówiła historię i zwyczaje Walentynek. Coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego budzi wiele kontrowersji i emocji. Dla jednych jest to okazja do obdarowywania się walentynkowym wierszykiem lub kwiatem dla innych jest przejawem amerykanizacji i komercji.
Takie święto może być też bodźcem do spotkania się i porozmawiania o książkach, w których występuje motyw miłosny. Seniorki chętnie wymieniały ulubione książki, m.in. powieści Marii Rodziewiczówny, Heleny Mniszkównej, a także podzieliły się opowieściami o swoich pierwszych miłościach. Było dużo śmiechu, pytań i wspomnień.
Jedna z seniorek trafnie zauważyła, że to uczucie ma różne oblicza. Objawia się w miłości do Boga, bliźniego, do dziecka, do rodziny itp.
W dalszej części panie czytały fragmenty książek: „ Ważne jak katechizm : księdza Twardowskiego myśli o życzeniach Pana Jezusa” i ks. Tischnera „Miłość nas rozumie”, dotyczące miłości do Boga i bliźniego. Była też więc chwila refleksji i zadumy nad tymi wartościami w życiu, które stanowią sens bycia człowiekiem.
Na koniec spotkania Stefania Misiewicz przeczytała dwa wiersze o Walentynkowym święcie, a potem wspólnie seniorki układały z rozsypanki wyrazów wierszyki o miłości.
„Walentynkowe spotkanie z książką” to była jedna z wielu propozycji biblioteki dla seniorów z Klubu e- Senior. Już w najbliższym czasie spotkamy się ponownie, aby wspólnie w atmosferze książek, uczyć się, poznawać i miło spędzać czas.

dsc 0105 mdsc 0106 mdsc 0107 mdsc 0108 m

W dniu 10 lutego 2017 r. dzieci z grupy „Krasnoludki” z Przedszkola nr 1 w Łęcznej uczestniczyły w zajęciach „Buty Mikołajka”.
Zajęcia przygotowała Barbara Wójcik – pracownik Biblioteki przy ul. Bożnicznej 21- na podstawie scenariusza autorstwa Weroniki Piotrowskiej oraz Olgi Bordan.
Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Co za wstyd” z książki „Mikołajek. Niczego się nie boję”(Wydawnictwa Znak). Następnie przedszkolaki brały udział w zabawie skojarzeniowej – „Buty zielone, jak....oraz próbowały odnaleźć właścicieli wylosowanych przez siebie butów. Podczas zajęć Krasnoludki wykonały również pracę plastyczną zamieniając stary but Mikołajka w coś nowego.
Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością i ze starego buta wyczarowały krokodyla, jeża, traktor, delfina oraz wiele innych postaci i przedmiotów.
Powstałe prace zostały zgłoszone na konkurs, którego organizatorem jest Społeczny Instytut Wydawniczy Znak a współorganizatorem portal informacyjno- rozrywkowy CzasDzieci.pl.
Poprzez nasze zajęcia próbowaliśmy pomóc Mikołajkowi polubić jego nowe buty. Mamy nadzieję, że udało nam się to zrobić.                      

img 20170213 094812646 mimg 20170213 095151809 mimg 20170213 095157501 mimg 20170213 095211209 mimg 20170213 095308314 mimg 20170213 095703235 mimg 20170213 100006008 mimg 20170213 100020734 hdr mimg 20170213 100050408 mimg 20170213 094410112 mimg 20170213 094235172 mimg 20170213 100456228 mimg 210095225 0001 mimg 210095245 0001 mimg 210095308 0001 mimg 210095324 0001 mimg 210095340 0001 mimg 210095357 0001 mimg 210095421 0001 mimg 210095421 0002 mimg 210095421 0003 mimg 210095421 0004 mimg 210095421 0007 mimg 210095421 0008 mimg 210095421 0009 mimg 210095421 0010 mimg 210095421 0005 m

 

logo m

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej od kilkunastu lat otrzymuje dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych". W 2016 roku wysokość dotacji dla naszej biblioteki wyniosła 24 300,00 zł. Za tę kwotę zakupiono 1177 książek (nowości z literatury pięknej i popularnonaukowej).

Ferie zimowe to wymarzony i bardzo miły czas, kiedy uczniowie nie muszą myśleć o lekcjach i zadaniach domowych, a wokół jest tak pięknie i biało. Jak co roku Filia nr 4 w Zakrzowie zorganizowała dla dzieci i młodzieży ognisko z pieczoną kiełbasą. Nie zabrakło też ciepłej herbatki z ciasteczkiem. Piękna słoneczna pogoda zachęcała do wspólnej zabawy na śniegu. Uczniowie zmęczeni, przemoczeni, z czerwonymi od mrozu uszami i nosami, ale radośni, zakończyli ferie. Ognisko zorganizowano przy współpracy Wspólnoty Gruntowej w Zakrzowie ,Rady Sołeckiej, Ochotniczej Straż Pożarnej.i mk m

a md me mf mg mh mj m

W dniu 27.02.2016 r. w Filii nr 4 w Zakrzowie odbył się turniej i pokaz gier umysłowych i logicznych pod patronatem Towarzystwa Miłośników Gier Umysłowych i warszawskiej Fundacji Groteka.

Na spotkanie przybyli uczestnicy w różnym wieku. Grali w warcaby i zapoznawali się z nowymi grami pochodzącymi z różnych stron świata, które rozwijają logiczne myślenie i rozrywkę. Dzięki takim inicjatywom społeczność wiejska ma możliwość kreatywnie i pożytecznie spędzić wolny czas. Ludzie oczekują ciekawych spotkań i wyjść z domowych zaciszy, jak również pobyć ze sobą i porozmawiać niezależnie od wieku.

Spotkanie było zorganizowane we współpracy z sołtysem Krzysztofem Chałupnikem . Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał upominek ufundowany przez Urząd Miasta.

gra mgra2 mgra3 mgra4 mgra5 mgra6 mgra7 mgra8 mgra9 mgra10 mgra11 mgra12 mgra13 mgra14 mgra15 mgra16 m

W dniach od 15 -26.02.2016r. Filia nr 4 w Zakrzowie przygotowała mnóstwo atrakcji na czas ferii zimowych. Najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Do przeczytanych przez bibliotekarkę bajek wykonywały różną techniką ilustracje. Dzieci brały udział w grach planszowych i komputerowych. Nie zabrakło gier sportowych takich jak: piłkarzyki, tenis stołowy. Odbył się turniej tenisa stołowego, zakończony słodkim poczęstunkiem i herbatą. Dodatkową atrakcją było zorganizowanie ogniska z pieczoną kiełbaską i różnymi zabawami na świeżym powietrzu . Dzieci chętnie przychodziły codziennie, aby wesoło spędzić wolny czas w bibliotece.
Ferie zorganizowano przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie.

ferie7 mferie11 mferie12 mferie3 mferie m copy copyferie2 mferie9 mferie10 m

dsc 0006 m

W dniu 25 lutego 2016 r. do biblioteki przyszły dzieci ze Świetlicy opiekuńczo-wychowawczej działającej przy Parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej wraz z opiekunkami.

Pomimo, że za oknem prawie wiosenne pogoda, to jednak nie przeszkadzało dzieciom, by na dzisiejszym spotkaniu rozmawiać o zimie.

W zimową tematykę wprowadził dzieci „Tajemniczy list od pani zimy”, który odczytała bibliotekarka. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania „Fabryka śniegu”, rozwiązywały krzyżówkę i tworzyły zimowy alfabet oraz odszukiwały atrybutów zimy.

Nie zabrakło także zajęć plastycznych, podczas których dzieci wykonywały z waty śniegowego bałwanka.

Kończą się ferie zimowe, śniegu nie ma, innych śladów zimy także, chociaż to dopiero luty.

Rekompensatą braku zimowej aury jest wspaniały bałwan , który wisi w Oddziale dla Dzieci i uśmiecha się do czytelników .

dsc 1000 mdsc 1007 mdsc 1006 mdsc 1008 mdsc 0001 m copydsc 0002 m copydsc 0003 mdsc 0004 mdsc 0005 m

images m

W dniu 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota.

Oddział dla Dzieci włączył się w obchody Światowego Dnia Kota i dniu 19 lutego 2016 r. wspólnie z dziećmi ze Świetlicy opiekuńczo-wychowawczej działającej przy Parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej uczciliśmy urodziny tego sympatycznego zwierzaka.

Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, wysłuchały wiersza S. Jachowicza pt." Pan kotek był chory”, który przeczytała im Nikola Polikowska.

Uczestnicy zajęć mieli okazję dowiedzieć się ciekawostek o kotach, obejrzeć książki o kotach, które znajdują się w zbiorach biblioteki , szukać bajkowych kotów.

Na zakończenie spotkania dzieci wykonywały kocie kolorowanki, które można oglądać w Oddziale dla Dzieci.

Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu, dzieci jeszcze bardziej polubiły koty.

dsc 0974 mdsc 0976 mdsc 0979 mdsc 0981 mdsc 0982 mdsc 0986 mdsc 0987 mdsc 0996 mdsc 0989 mdsc 0990 mdsc 0992 mdsc 0993 mdsc 0995 mdsc 0997 mdsc 0998 m

W dniu 18.02.2016 r. odbyło się spotkanie „Zabawy z literaturą" dla seniorów z Klubu e-Senior, działającego w Bibliotece Głównej. To pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „ Z biblioteką jest mi łatwiej". Na początku seniorzy obejrzeli skecz pt. „Jestem najpiękniejsza" w wykonaniu seniorek. Następnie rozwiązywali krzyżówki literackie, układali wyrazy bawiąc się w skojarzenia , pracowali z tekstem literackim itp. Seniorzy wykazali się dużą kreatywnością, koncentracją i spostrzegawczością. Praca w grupach wyzwalała w nich współzawodnictwo, pozwalała dzielić się pomysłami . Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, było dużo śmiechu i radości. Zabawom literackim towarzyszyły piosenki.
Spotkanie przygotowała Joanna Wronisz, która od kilku lat prowadzi szkolenia komputerowe dla seniorów z Klubu e-Senior.

dsc 0902 mdsc 0915 m copy

dsc 0917 mdsc 0918 mdsc 0921 mdsc 0923 mdsc 0926 m copy copydsc 0927 m1 mdsc 0929 mdsc 0942 mdsc 0943 mdsc 0945 mdsc 0946 mdsc 0947 mdsc 0948 mdsc 0949 mdsc 0958 mdsc 0959 mdsc 0960 mdsc 0967 m

W dniu 16 lutego 2016 r. spotkałyśmy się w jedenastoosobowym składzie.

Rozmowa dotyczyła książki Izy Michalewicz Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei.

Iza Michalewicz – znakomita dziennikarka. Laureatka nagrody Grand Press 2011 za Reportaż Roku Jolanta i kamień, dwukrotnie nominowana do tej nagrody w latach 2012 i 2013. Współautorka bestsellerowej biografii Violetty Villas – Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia.

Życie to za mało. Notatki o stracie i nadziei to zbiór dwudziestu czterech reportaży, zebranych w czterech częściach, osadzonych w tematyce społecznej.

Zebrane w tomie reportaże są opowieścią o stracie: życia, miłości, dzieci, zdrowia, przyjaźni, domu, godności, wolności, dobrego imienia, rodziny, wiary. Każdy jest zapisem lekcji dotkliwej, bolesnej, czasami pozbawionej nadziei. Każdy jest swoistym oczyszczeniem. Drogowskazem.

Autorka porusza tematy, o których zazwyczaj nie chcemy słuchać, tematy niewygodne, bo obnażające nasza bezduszność, bezwzględność, a niekiedy głupotę.

Nie jest to lektura łatwa i lekka, a raczej brutalna, tak, jak otaczająca nas rzeczywistość. Teksty Michalewicz są doskonałe w swej prostocie i głębi przekazu. Za każdym z nich kryje się człowiek, który popełnia błędy, który upada i nie zawsze ma siłę, by się podnieść.

Na następne spotkanie zapraszam 15 marca 2016 r. na godz. 12.00. Omawiać będziemy książki Andrzeja Stasiuka.

dsc 0877 m

dsc 0875 m

dsc 0878 m

dsc 0882 m

dsc 0884 m

dsc 0886 m

Rok 2016 został ogłoszony przez Senat Rokiem Henryka Sienkiewicza w związku z przypadającą 100. rocznicą śmierci pisarza.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy".

Henryk Sienkiewicz w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy.

Za całokształt twórczości Sienkiewicz w 1905 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski.

Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać – powiedział pisarz.

Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej została zorganizowana wystawa pn. „Henryk Sienkiewicz. Życie i twórczość.”

Wyeksponowano zarówno materiały znajdujące się w zbiorach biblioteki jak też pozyskane od osób prywatnych.

Wystawa składa się z 5 plansz, na których umieszczono fotografie, cytaty, kalendarium życia i twórczości pisarza i 4 gablot, gdzie umieszczono książki Henryka Sienkiewicza, publikacje o życiu i twórczości pisarza, film, książki mówione.

dsc 0892 m

dsc 0891 m

dsc 0890 m copy

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej od kilku lat otrzymuje dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek". W 2015 roku wysokość dotacji dla naszej biblioteki wyniosła 23 846,00 zł. Za tę kwotę zakupiono 1106 książek (nowości z literatury pięknej i popularnonaukowej).

W dniu 29 stycznia 2016 r. w czytelni biblioteki odbyła się impreza czytelnicza pn. „Zimowe opowieści”. w której uczestniczyli uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią Teresą Mudy.  

Choć za oknem śniegu jak na lekarstwo, uczestnicy spotkania mogli przenieść się w świat zimowych zabaw, przygód i opowieści.

Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania „Fabryka śniegu”, z którego dowiedziały się o przygotowaniach chmur do ferii zimowych.

Uczniowie doskonale poradzili sobie z rozwiązaniem krzyżówki, brali udział w rozmowie kierowanej na temat aktualnej pory roku.

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się zabawa w „Tak - Nie”, odgadywanie zagadek oraz szukanie atrybutów zimy. Wiele radości sprawiła uczestnikom zabawa w „Śnieżycę”. Nie zabrakło także zajęć plastycznych, podczas których dzieci kolorowały bałwanka.

Na zakończenie zajęć chętne dzieci wypożyczyły sobie książki do domu

 

dsc 0802 m copy copy

dsc 0804 m copy

dsc 0806 m copy

dsc 0817 m copy copy

dsc 0828 m

dsc 0844 m copy

dsc 0845 m copy

dsc 0846 m copy

dsc 0848 m

dsc 0849 m

dsc 0851 m copy

dsc 0856 m

dsc 0868 m

dsc 0869 m

dsc 0870 m copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bib

Nasza biblioteka od stycznia 2015 r. uruchomiła we wszystkich swoich placówkach elektroniczną wypożyczalnię oraz katalog online w Programie MAK+. Program ten opracowany został przez Instytut Książki we współpracy z Biblioteką Narodową na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki systemowi czytelnicy mogą:
- przeglądać katalog biblioteki przez stronę www.mgbp.leczna.pl  (zakładka Katalog książek online),
- poznać nowości książkowe i najchętniej wypożyczane tytuły,
- sprawdzać terminy oddania książek,
- dokonywać zdalnej rezerwacji książek i czasopism np. z domowego komputera lub telefonu komórkowego.
Każdy z czytelników otrzymuje elektroniczną kartę czytelnika, która upoważnia go do korzystania ze zbiorów we wszystkich bibliotekach pracujących w Programie MAK+.

System ułatwia życie nie tylko czytelnikom ale i bibliotekarzom. Umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej.

 

W czasie ferii zimowych w Filii nr 3 przeprowadzone zostały warsztaty plastyczno-literackie „Zima za oknem" dla dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo - Wychowawczej przy Parafii św. Barbary w Łęcznej. Zajęcia rozpoczęły się od zabawy w skojarzenia ze słowem zima. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zgaduj zgaduli o zimie. W czasie zajęć plastycznych wykonywały rysunki o tematyce zimowej. Z zaciekawieniem słuchały też legend związanych z Łęczną. Na zakończenie czekała na nich miła niespodzianka - słodki poczęstunek.

zd1 mzd2 mzd3 mzd4 m

Filia nr 4 w Zakrzowie w dniach od 02. -12.02.2015r. przygotowała mnóstwo atrakcji dla dzieci. Najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Do przeczytanych przez bibliotekarkę bajek o zimie wykonywały różną techniką ilustracje. Brały również udział w grach planszowych i komputerowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prace manualne przy tworzeniu różnych figur z orgiami np: pudełka, zakładki do książek. Nie zabrakło też gier sportowych takich jak: piłkarzyki, czy tenis stołowy. Odbył się też turniej tenisa stołowego, zakończony słodkim poczęstunkiem i herbatą. Dodatkową atrakcją było zorganizowanie ogniska z pieczoną kiełbaską i różnymi zabawami na świeżym powietrzu. Na zakończenie ferii każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.
Ferie zorganizowano przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie.

20150205 123020 m20150205 123654 m20150205 124437 m20150211 122229 m20150211 122401 m20150211 124032 m20150212 122154 m20150212 122940 m20150212 130003 m

„Kwiaty w moim domu" – to kolejne spotkanie w ramach współpracy Filii nr 1 z Klubem 50 plus, które odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury w dniu 04.02. 2015 r. Tym razem tematem do rozmów była pielęgnacja i rozmnażanie kwiatów doniczkowych uprawianych w domu. Zaprezentowane zostały książki znajdujące się w zbiorach Filii dotyczące pielęgnacji kwiatów, po czym odbyła się wspólna dyskusja i wymiana doświadczeń. W spotkaniu uczestniczyło 20 osób.

WP 20150204 001 mWP 20150204 006 mWP 20150204 008 mWP 20150204 009 m

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej od kilku lat otrzymuje dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek". W 2014 roku wysokość dotacji dla naszej biblioteki wyniosła 19 223 zł. Za tę kwotę zakupiono 1077 książek (nowości z literatury pięknej i popularnonaukowej).


Biblioteka po raz kolejny przystąpiła do Programu „Orange dla Bibliotek", w ramach którego otrzymała dotację finansową (darowiznę pieniężną) dla filii nr 4 w Zakrzowie w wysokości 715,12 zł. Celem darowizny jest edukacja oraz popularyzacja wykorzystania Internetu przez użytkowników biblioteki, a w szczególności zapewnienie dostępu do Internetu w bibliotece w roku 2014.

Od trzech lat biblioteka współpracuje z przedsiębiorstwem Funmedia. W ramach tej współpracy Funmedia udostępniło bibliotece dostęp do kursu „Angielski 123.pl". Czytelnicy zainteresowani kursem uczą się bezpłatnie języka angielskiego on-line w bibliotece. Zajęcia odbywają się w Bibliotece Głównej oraz w Filiach. Łącznie odbyło się 48 spotkań, z których skorzystało 77 uczestników.


Biblioteka uczestniczy w programie Instytutu Książki w Krakowie „Dyskusyjne Kluby Książki". Przy Bibliotece Głównej od roku 2009 istnieje Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych „Pod różą". Od 2013 roku działa też Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży. W ramach tego programu odbywają się cykliczne spotkania z czytelnikami, podczas których prowadzone są rozmowy o książkach przekazywanych do klubów bezpłatnie. Biblioteka ma również możliwość organizowania nieodpłatnych spotkań z pisarzami.

W dniu 18 lutego 2014 r. odbyło się spotkanie DKK.
Tematem były książki Szczepana Twardocha „Wieczny Grunwald" oraz Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie".

Szczepan Twardoch ur. w 1979r. polski pisarz, autor m.in. „Morfiny" za którą otrzymał Paszport Polityki , nominowanej do Literackiej Nagrody Nike.
„Wieczny Grunwald' to powieść, w której bohater, syn polskiego króla i córki norymberskiego kupca ginie pod Grunwaldem. Umiera, ale żyć i ginąć będzie jeszcze wielokrotnie. Śmierć to początek Wiecznego Grunwaldu. Twardoch prowadząc swojego bohatera przez kolejne przestrzenie czasowe ,alternatywne wcielenia i odmienne rzeczywistości przedstawia własną wersje polsko- niemieckich antagonizmów. Powieść tylko dla dorosłych.
Wiesław Myśliwski ur. W 1932 r. polski pisarz. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike.
Długo oczekiwana powieść mistrza polskiej prozy „Ostatnie rozdanie" to powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Mówi prawdy o przeznaczeniu, przemijalności, pamięci, miłości, sensie istnienia. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Zachęca do lektury wielokrotnej pozwalając za każdym razem odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Jest to przejmująca i pasjonująca powieść o przemijaniu.

Na następne spotkanie zapraszamy 18 marca 2014 r. na godz. 12.00.
Tematem spotkania będzie "Moja ostatnio przeczytana książka".

obrazekDSC 0268 mDSC 0269 mDSC 0271 m

 

Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21
1. „Dla każdego coś ciekawego" – ferie zimowe – luty
2. „Aaa, kotki dwa" – zajęcia z przedszkolakami zorganizowane z okazji Światowego Dnia Kota – luty
3. „Jan Nowak Jeziorański – emisariusz wolności – wystawa – marzec
4. „Tajemnica zaginionych liter" – występ teatru Maska z Krakowa z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – kwiecień
5. „Znani w Łęcznej czytają ulubione książki swojego dzieciństwa" – głośne czytanie dzieciom z okazji „Tygodnia Bibliotek 2014" – maj
6. „Mamo, tato chcę zostać...." – spotkania z przedstawicielami różnych zawodów z okazji „Tygodnia Bibliotek 2014" – maj
7. „Moja pierwsza wizyta w bibliotece" – wycieczki przedszkolaków do biblioteki z okazji „Tygodnia Bibliotek 2014" – maj
8. „Dbamy o książki" – zajęcia edukacyjne dla dzieci w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek – maj
9. „Łęczna czyta dzieciom po angielsku" – spotkanie z lektorami Helen Doron w bibliotece w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek – maj
10. „Z biblioteką jest mi łatwiej" – konkurs literacki dla seniorów z okazji „Tygodnia Bibliotek", promujący bibliotekę jako miejsce przyjazne seniorom – maj
11. „Z książką mi do twarzy" – konkurs fotograficzny dla młodzieży w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek – maj
12. „Powstanie Warszawskie" – wystawa zorganizowana z okazji 70. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego – sierpień
13. „Portret mojej rodziny" – konkurs plastyczny dla dzieci zorganizowany z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny – październik
14. „Nie obejdzie się bez misia" – impreza biblioteczna z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia – listopad
15. „Mój pluszowy przyjaciel" – konkurs plastyczny dla dzieci – listopad
16. „Jakub Onanow" – wykład z cyklu „Patroni naszych ulic" – listopad
17. „Spotkania z bajką" – głośne czytanie w przedszkolu – raz w m/c
18. Dyskusyjny Klub Książki – spotkania dla dorosłych – raz w m/c
19. Dyskusyjny Klub Książki – spotkania dla młodzieży – raz/ w m-c
20. „Angielski 123.pl" – nauka angielskiego on-line dla seniorów – cały rok
21. Szkolenia komputerowe dla seniorów – na zajęcia uczęszczają seniorzy z Katolickiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz seniorzy – czytelnicy – cały rok.

Filia nr 1, ul. Górnicza 12
1. Wycieczki do biblioteki – wycieczki grup przedszkolnych 5-6 latków – cały rok
2. Czytanie w bibliotece – czytanie bajek 3 latkom w przedszkolu – cały rok
3. Lekcje biblioteczne – lekcje biblioteczne dla uczniów szkoły podstawowej –cały rok
4. Warsztaty dla dzieci – warsztaty czytelniczo-plastyczne dla uczniów szkoły podstawowej dotyczące twórczości Danuty Wawiłow – cały rok
5. „Historie malowane" – wystawa prac ilustrujących utwory Danuty Wawiłow –czerwiec
6. „Moje podróże – klasztory" – spotkanie z Danutą Binkiewicz-Kołodziej –październik

Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1
1. „Łęczna czyta dzieciom po angielsku" – spotkanie z lektorami Centrum Helen Doron w Łęcznej – kwiecień - maj
2. „Moja rodzina" – wystawa prac dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek" – maj
3. „Origami moje hobby z dalekiej Japonii' Japonii' – Stanisław Skibiński – X wystawa z cyklu: „Pasje naszych czytelników" – wrzesień
4. Szkolenia komputerowe – uczestnikami są seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęcznej – raz w tygodniu
5. „Agielski123.pl" – nauka angielskiego on-line dla seniorów – raz w tygodniu
6. Spotkania brydżowe – spotkania czytelników – cały rok

Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4
1. „Klub gier planszowych" –ferie dla dzieci – styczeń
2. „Moje zainteresowania alternatywą dla narkotyków" – konkurs plastyczny IV edycja konkursu z serii " Uzależnienia „ – Kwiecień – maj
3. „Czytanie łączy pokolenia" – warsztaty dla dzieci w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek" – maj
4. „Wspólnie tworzymy bibliotekę" – Warsztaty dla dzieci w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek" – wrzesień
5. " Jesień pełna kolorów" – konkurs plastyczny dla dzieci – Październik
6. Zajęcia z elementów biblioterapii – warsztaty dla uczestników ŚDS – raz w miesiącu
7. Szkolenia komputerowe – uczestnikami są seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęcznej – dwa razy w tyg.
8. „Agielski123.pl" – nauka angielskiego on-line dla seniorów – raz w tygodniu.

Filia nr 4 w Zakrzowie
1. „Dla każdego coś wesołego"– Ferie zimowe – styczeń
2. Spotkania z tradycją – Wielkanoc – cykl spotkań mający na celu kultywowanie tradycji wielkanocnych w środowisku, wykonywanie ozdób i stroików świątecznych oraz pisanie pisanek – kwiecień
3. „Liczba w tytule" – wystawa książek z liczbą w tytule w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek" – maj
4. „Prośba książki" – zajęcia plastyczne z dziećmi w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek" – maj
5. Spotkanie z seniorem – spotkanie z najstarszą członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie która przybliży jak ważną rolę spełnia ta organizacja w środowisku –czerwiec
6. Wakacyjne spotkania z bajką –czytanie bajek – sierpień
7. Spotkania z tradycją – Boże Narodzenie – Wykonywanie ozdób choinkowych różną techniką na podstawie księgi pomysłów „Zrób to sam" oraz przybliżenie tradycji i zwyczajów świątecznych – grudzień

Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21

Lp.

Nazwa imprezy

Krótki opis

Termin

1.

 

„Dla każdego coś ciekawego”.

Ferie zimowe

styczeń

2.

„Aaa, kotki dwa”

 

Zajęcia z przedszkolakami zorganizowane z okazji Światowego Dnia Kota

luty

 

3.

 

„Jan Nowak Jeziorański – emisariusz wolności

Wystawa

 

 

marzec

4.

 

„Tajemnica zaginionych liter”

 

Występ teatru Maska z Krakowa z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

kwiecień

 

5.

„Znani w Łęcznej czytają ulubione książki swojego dzieciństwa”

Głośne czytanie dzieciom  z okazji „Tygodnia Bibliotek 2014”

maj

 

6.

„Mamo, tato chcę zostać….”

 

Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów z okazji „Tygodnia Bibliotek 2014”.

maj

7.

„Moja pierwsza wizyta w  bibliotece”

 

 

 

Wycieczki przedszkolaków do biblioteki z okazji „Tygodnia Bibliotek 2014”.

maj

8.

„Dbamy o książki”

 

 

Zajęcia edukacyjne dla dzieci w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

maj

9.

 

„Łęczna czyta dzieciom po angielsku”

 

Spotkanie z lektorami Helen Doron w bibliotece w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.      

 

maj

 

10.

 

 

„Z biblioteką jest mi łatwiej” –

Konkurs literacki dla seniorów

 

Konkurs z okazji  „Tygodnia Bibliotek” promujący bibliotekę jako miejsce przyjazne seniorom.

maj

 

 

 

 

11.

„Z książką mi do twarzy”

 

Konkurs fotograficzny dla młodzieży w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

maj

12.

 

 

 

„Powstanie Warszawskie” – wystawa

 

Wystawa zorganizowana z okazji 70. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

sierpień

 

13.

 

 

 

„Portret mojej rodziny”

 

 

 

Konkurs plastyczny dla dzieci zorganizowany z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny

październik

 

 

 

14.

 

 

 

 „Nie obejdzie się bez misia”  

 

Impreza biblioteczna z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

listopad

 

 

15.

„Mój pluszowy przyjaciel”

 

Konkurs plastyczny dla dzieci

 

 

listopad

16.

„Jakub Onanow”

 

 

„Patroni naszych ulic” –

wykład

listopad

 

17.

„Spotkania z bajką”

 

Głośne czytanie w przedszkolu

 

raz/ w m-c

 

18.

Dyskusyjny Klub Książki

 

Spotkania dla dorosłych

 

raz/ w m-c

 

19.

Dyskusyjny Klub Książki

 

Spotkania dla młodzieży.

raz/ w m-c

 

20.

„Angielski 123”

Nauka angielskiego on-line dla seniorów

cały rok

21.

Szkolenia komputerowe dla seniorów

 

Na zajęcia uczęszczają seniorzy z Katolickiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz seniorzy – czytelnicy.

cały rok

 

Filia nr 1, ul. Górnicza 12

Lp.

Nazwa imprezy

Krótki opis

Termin

1.

Wycieczki do biblioteki

Wycieczki grup przedszkolnych 5-6 latków

cały rok

2.

Czytanie w bibliotece

Czytanie bajek 3 latkom w przedszkolu

cały rok

3.

Lekcje biblioteczne

Lekcje biblioteczne dla uczniów szkoły podstawowej.

cały rok

4.

Warsztaty dla dzieci

Warsztaty czytelniczo-plastycznych dla  uczniów szkoły podstawowej dotyczące twórczości Danuty Wawiłow.

cały rok

5.

„Historie malowane”

Wystawa prac ilustrujących utwory Danuty Wawiłow.

czerwiec

5.

„Moje podróże – klasztory”

Spotkanie z Danutą Binkiewicz-Kołodziej.

październik

 

Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1

Lp.

Nazwa imprezy

Krótki opis

Termin

1.

 

„Łęczna czyta dzieciom po angielsku”

 

Spotkanie z lektorami Centrum Helen Doron w Łęcznej.

kwiecień - maj

 

2.

 

„Moja rodzina”

 

 

 

Wystawa prac dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”.

maj

3.

„Origami moje hobby z dalekiej Japonii’ Japonii’ –

Stanisław Skibiński

X wystawa z cyklu: „Pasje naszych czytelników”.

wrzesień

4.

Szkolenia komputerowe

Uczestnikami są seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęcznej.

raz w tygodniu

5.

„Agielski123.pl”

 

 

Nauka angielskiego on-line dla seniorów

raz w tygodniu

6.

Spotkania brydżowe

 

Spotkania czytelników

cały rok

 

Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4

Lp.

Nazwa imprezy

Krótki opis

Termin

1.

 

 

 „Klub gier planszowych”.

 

Ferie dla dzieci

 

 

styczeń

 

 

2.

 

 

„Moje zainteresowania alternatywą dla narkotyków" – konkurs plastyczny

IV edycja konkursu z serii                       ” Uzależnienia „

Kwiecień – maj

 

 

 

3.

„Czytanie łączy pokolenia”

 

Warsztaty dla dzieci w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”

maj

4.

„Wspólnie tworzymy bibliotekę”

 

 

Warsztaty dla dzieci w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”

wrzesień

5.

 

” Jesień pełna kolorów”

 

Konkurs plastyczny dla dzieci

 

Październik

 

 

 

6.

 

Zajęcia z elementów biblioterapii

 

 

Warsztaty dla uczestników ŚDS

 

 

 

raz w miesiacu

7.

 

Szkolenia komputerowe

 

Uczestnikami są seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęcznej.

dwa razy  w tyg.

 

8.

„Agielski123.pl”

Nauka angielskiego on-line dla seniorów

raz w tygodniu

 

Filia nr 4 w Zakrzowie

Lp.

Nazwa imprezy

Krótki opis

Termin

1.

 

 „Dla każdego coś wesołego

Ferie zimowe       

styczeń

2.

 

 

 

 

 

 

 

Spotkania z tradycją – Wielkanoc

 

 

 

 

 

Cykl spotkań mający na celu kultywowanie tradycji wielkanocnych w środowisku, wykonywanie ozdób i stroików świątecznych oraz pisanie pisanek

kwiecień

3.

 

 

 

„Liczba w tytule”

 

 

 

Wystawa książek z liczbą w tytule w ramach obchodów „Tygodjnia Bibliotek”

maj

4.

„Prośba książki”

Zajęcia plastyczne z dziećmi w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”.

 

maj

4.

 

 

 

 

 

  Spotkanie z seniorem

 

 

 

 

Spotkanie z najstarszą członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie która przybliży jak ważną rolę spełnia ta organizacja w środowisku

czerwiec

5.

 

 

 

 

Wakacyjne spotkania  z bajką

 

 

 

Czytanie bajek

Prace plastyczne z dziećmi – własna interpretacja bohaterów bajek oraz wystawa tych prac  

sierpień

6.

 

 

Spotkania z tradycją

Boże Narodzenie

Wykonywanie ozdób choinkowych różną techniką na podstawie księgi pomysłów „Zrób to sam” oraz przybliżenie tradycji i  zwyczajów świątecznych

grudzień

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI dla dorosłych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej zaprasza na spotkanie w dniu 19 lutego 2013 r.(wtorek) na godz. 12.00 w M-GBP w Łęcznej, ul. Bożniczna 21.
Tematem spotkania będzie literatura czeska.

W dniu 21 lutego 2012 roku odbyło się dwudzieste ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu

 

Książki. Spotkałyśmy się w ośmioosobowym składzie. Tematem naszych rozmów były książki Umberto Eco.

Umberto Eco to włoski filozof, mediewista, pisarz i felietonista, eseista i bibliofil.

„Cmentarz w Pradze" to powieść kryminalno- szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Jej bohaterem jest Silone Simmonini, cyniczny fałszerz świadczący usługi wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita, nienawidzący również jezuitów, masonów i kobiet..

Lektura książki nie jest łatwa ze względu na przytoczone przez autora konteksty historyczne, postacie i wielość ich poglądów. Ponieważ bohater był smakoszem, więc znajdziemy tez kilka ciekawych przepisów kulinarnych..

„Tajemniczy płomień królowej Loany" to powieść pełna zagadek, prawie sensacyjna, bogato ilustrowana. Główny bohater to antykwariusz z Mediolanu, Giambatista Bodoni, który budzi się z śpiączki powypadkowej. Nie wie, kim jest, nie poznaje własnej rodziny, za to doskonale pamięta wszystko, co przeczytał, i porozumiewa się z otoczeniem językiem cytatów z arcydzieł światowej literatury. Próbując dowiedzieć się o swojej przeszłości udaje się do rodzinnego domu, gdzie odnajduje stare książki, czasopisma i płyty. Okres dzieciństwa bohatera przypadł na lata trzydzieste XX wieku –faszyzmu włoskiego. Tytułowa Loana to postać kiczowatego komiksu, która pozwala rozświetlić mroki niepamięci i znaleźć prawdę o sobie samym. Książka nie jest łatwa w czytaniu ze względu na występujące w niej wyrażenia łacińskie.

„O bibliotece" to erudycyjny tekst skrzący się humorem. Eco opowiada o bibliotece doskonałej poprzez opis antybiblioteki, gdzie:

„Należy zniechęcać do wypożyczania.

Jeśli się tylko uda – żadnych toalet".

"Wyspa dnia poprzedniego" to książka łącząca przygodowa fabułę z dyskursem filozoficznym rozgrywająca się w XVII wieku. Główny bohater, Robert de la Grive, uratowany z katastrofy morskiej, dostaje się do opuszczonego statku, zakotwiczonego w pobliżu nieznanej Wyspy. Bohater trafił na morze jako tajny wysłannik Mazanina, próbujący odkryć sekret obliczania długości geograficznej. Była to bardzo ważna wówczas kwestia.

Książka również jak poprzednie nie jest łatwa w czytaniu.

„Zapiski na pudełku od zapałek" to wybór felietonów pisanych w latach 80. i 90.,pełne finezyjnego dowcipu vademecum współczesnego człowieka. To lektura lekka i zabawna, ale również skłaniająca do refleksji nad światem, w którym przyszło nam żyć.

„Superman w literaturze światowej" to książka o micie nadczłowieka, kreowanego od dawna przez pisarzy. Eco analizuje w swojej pracy utwory wielu autorów z różnych epok oraz rozmaite postacie literackie m.in. Arsene Lupina, Tarzana i Jamesa Bonda.

Na następne spotkanie zapraszamy 20 marca 2012 r. na godz..12.00.

Porozmawiamy o twórczości Wisławy Szymborskiej.

alt alt 

 

W dniu 17 stycznia 2012 roku odbyło się dwudzieste siódme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkałyśmy się w jedenastoosobowym składzie. Tematem naszych rozmów była twórczość literacka Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Józef Ignacy Kraszewski urodził się 28 lipca 1812 r. w Warszawie, zmarł 19 marca 1887 r. w Genewie. Pisarz, publicysta, wydawca, historyk, malarz i grafik, autor z największą liczbą wydanych książek w historii literatury polskiej.

W licznych utworach zawarł obraz współczesnego społeczeństwa oraz polskiej narodowej przeszłości. Najważniejszym działem twórczości Kraszewskiego są powieści, napisał ich 232, w tym 144 powieści społecznych, obyczajowych i ludowych, 88 historycznych. Stał się reformatorem powieści polskiej poprzez nadanie jej oryginalnych cech, wprowadzenie różnorodności motywów, odtworzenie całokształtu życia polskiego na podstawie obserwacji i podniesienie jej na wysoki nieraz poziom artyzmu.

Znany jest również z innych dziedzin działalności pisarskiej, z twórczości lirycznej choćby ze znanego wiersza „Dziad i baba".

Większość Klubowiczek przeczytała powieści obyczajowe, ludowe. Były to: Sprawa kryminalna, Powrót do gniazda, Klasztor, U babuni, Ostap Bondarczuk, Jaryna, Chata za wsią, Czarna Perełka, Czercza mogiła, z historycznych Biały książę, Stara baśń, a także wiersz Dziad i baba

Niektóre z lektur okazały się męczące ze względu na treść, język i opisy na przykład Sprawa kryminalna, Powrót do gniazda, inne podobały się i dostarczyły wiedzy na przykład o klasztorach - Klasztor. Dla jednego zdania warto było przeczytać całą książkę -U babuni - stwierdziła jedna z naszych koleżanek. Cytuję: „Są ludzie, co się na komediantów rodzą i nigdy być nimi nie przestają, zawsze coś udawać, coś grać, czymś się osłaniać i w jakiejś maseczce chodzić muszą. Cóż robić! Jest to w ich naturze."

Powieści historyczne z kolei zawierają piękną i bogatą fabułę opartą na faktach historycznych, np. Stara baśń, Biały książę.

Mimo upływu czasu jest autorem wciąż czytanym, wznawianym i ciągle można się od niego czegoś nauczyć.

Na następne spotkanie zapraszamy 21 lutego 2012 r. na godz. 12.00.

Omawiać będziemy „Cmentarz w Pradze „ Umberto Eco oraz inne jego książki.

  

 

W dniu 16 lutego 2010 r. odbyło się siódme spotkanie w ramach DKK.
 Rozmawiałyśmy  w siedmioosobowym składzie, a tematem naszej dyskusji były książki:
1. „Margot” – Michała Witkowskiego,
2.”Rewers” – Andrzeja Barta,
3.”Kobieta zaklęta w kamień” – Marta Fox.
Książka  M. Witkowskiego zbulwersowała   nas, ze względu na  wulgarne opisy i język.
Jest to szokujący obraz z życia kierowców tirów, cudach i „gwiazdach” naszego show-biznesu.
 
„Rewers” A. Barta czyta się jednym tchem, ale…okazuje się, ze jest to nowela filmowa.
Nie wszystkim się podobała, bo jest streszczeniem filmu; mało jest opisu emocji, odczuć.
Akcja powieści rozgrywa się we wczesnych latach 50-tych w Warszawie, bohaterkami są trzy kobiety, które chcą dla siebie szczęścia. Dokonują czynów, o których nigdy wcześniej by nie pomyślały.

„Kobieta zaklęta w kamień” M. Fox  to książka, której bohaterka –Emilia cierpi na rzadką chorobę – sklerodermię.
To powieść obyczajowa ukazująca siłę kobiecości i odwagę poszukiwania własnej tożsamości. Pokazuje jak obudzić w sobie to, co jest w nas martwe i skamieniałe. Okazuje się, że znamy przypadki sklerodermii wśród naszych bliskich i znajomych.

Na następne spotkanie wyjątkowo zapraszamy już 09 marca na godz. 12.00.
Rozmawiać będziemy o prozie Wiesława Myśliwskiego.

W dniu 16 lutego 2010 r. odbyło się siódme spotkanie w ramach DKK.

 Rozmawiałyśmy  w siedmioosobowym składzie, a tematem naszej dyskusji były książki:

1. „Margot” – Michała Witkowskiego,

2.”Rewers” – Andrzeja Barta,

3.”Kobieta zaklęta w kamień” – Marta Fox.

Książka  M. Witkowskiego zbulwersowała   nas, ze względu na  wulgarne opisy i język.

Jest to szokujący obraz z życia kierowców tirów, cudach i „gwiazdach” naszego show-biznesu.

 

„Rewers” A. Barta czyta się jednym tchem, ale…okazuje się, ze jest to nowela filmowa.

Nie wszystkim się podobała, bo jest streszczeniem filmu; mało jest opisu emocji, odczuć.

Akcja powieści rozgrywa się we wczesnych latach 50-tych w Warszawie, bohaterkami są trzy kobiety, które chcą dla siebie szczęścia. Dokonują czynów, o których nigdy wcześniej by nie pomyślały.

 

„Kobieta zaklęta w kamień” M. Fox  to książka, której bohaterka –Emilia cierpi na rzadką chorobę – sklerodermię.

To powieść obyczajowa ukazująca siłę kobiecości i odwagę poszukiwania własnej tożsamości. Pokazuje jak obudzić w sobie to, co jest w nas martwe i skamieniałe. Okazuje się, że znamy przypadki sklerodermii wśród naszych bliskich i znajomych.

 

Na następne spotkanie wyjątkowo zapraszamy już 09 marca na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o prozie Wiesława Myśliwskiego.

W dniu 16 lutego 2010 r. odbyło się siódme spotkanie w ramach DKK.

 Rozmawiałyśmy  w siedmioosobowym składzie, a tematem naszej dyskusji były książki:

1. „Margot” – Michała Witkowskiego,

2.”Rewers” – Andrzeja Barta,

3.”Kobieta zaklęta w kamień” – Marta Fox.

Książka  M. Witkowskiego zbulwersowała   nas, ze względu na  wulgarne opisy i język.

Jest to szokujący obraz z życia kierowców tirów, cudach i „gwiazdach” naszego show-biznesu.

 

„Rewers” A. Barta czyta się jednym tchem, ale…okazuje się, ze jest to nowela filmowa.

Nie wszystkim się podobała, bo jest streszczeniem filmu; mało jest opisu emocji, odczuć.

Akcja powieści rozgrywa się we wczesnych latach 50-tych w Warszawie, bohaterkami są trzy kobiety, które chcą dla siebie szczęścia. Dokonują czynów, o których nigdy wcześniej by nie pomyślały.

 

„Kobieta zaklęta w kamień” M. Fox  to książka, której bohaterka –Emilia cierpi na rzadką chorobę – sklerodermię.

To powieść obyczajowa ukazująca siłę kobiecości i odwagę poszukiwania własnej tożsamości. Pokazuje jak obudzić w sobie to, co jest w nas martwe i skamieniałe. Okazuje się, że znamy przypadki sklerodermii wśród naszych bliskich i znajomych.

 

Na następne spotkanie wyjątkowo zapraszamy już 09 marca na godz. 12.00.

Rozmawiać będziemy o prozie Wiesława Myśliwskiego.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI PRZY MGBP
im. Z. Herberta w Łęcznej zaprasza na spotkanie w dniu 16 lutego 2010 r.(wtorek) na godz. 12.00 w Czytelni.
   Rozmawiać będziemy o książkach:
Andrzeja Barta – „Rewers”, Marty Fox – „Kobieta zaklęta w kamień” i Michała Witkowskiego – „Margot”

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI PRZY MGBP
im. Z. Herberta w Łęcznej zaprasza na spotkanie w dniu 16 lutego 2010 r.(wtorek) na godz. 12.00 w Czytelni.
   Rozmawiać będziemy o książkach:
Andrzeja Barta – „Rewers”, Marty Fox – „Kobieta zaklęta w kamień” i Michała Witkowskiego – „Margot”

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI PRZY MGBP
im. Z. Herberta w Łęcznej zaprasza na spotkanie w dniu 16 lutego 2010 r.(wtorek) na godz. 12.00 w Czytelni.
   Rozmawiać będziemy o książkach:
Andrzeja Barta – „Rewers”, Marty Fox – „Kobieta zaklęta w kamień” i Michała Witkowskiego – „Margot”