W dniu 22.12.2022r Filia nr 1 w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odwiedziła Przedszkole Publiczne nr 2 w Łęcznej. Dzieci z grup „Zajączki”, „Misie” oraz „Biedronki” wysłuchały zimowych opowiadań z serii „Bajeczki świąteczne” pod tytułem „Śnieżynka” i „Renifer” . Porozmawialiśmy również o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, dzieci opowiadały o ubieraniu choinki i pieczeniu pierniczków.

Na koniec razem z Paniami złożyłyśmy sobie świąteczne życzenia.

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Filia nr 3 w dniu 21.12.2022 r. zorganizowała spotkanie świąteczne dla dzieci. Naszymi gośćmi byli uczniowie kl. II b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z wychowawczynią Wiolettą Tchórzewską. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego śpiewania pastorałki „Bosy Pastuszek”. Prowadząca spotkanie na początku przeczytała dzieciom opowiadanie „Dziecię w żłobie” z książki ] L. Rocka „W czasach Jezusa” i opowiedziała jak wyglądało miejsce narodzin Jezusa. Następnie uczniowie wysłuchali niezwykłą opowieść A. Niedźwiedzia i N. Usenko  pt.: „Anioł Bożego Narodzenia” z książki „Boże Narodzenie” A. Sójki – Leszczyńskiej o cudzie, którego dokonał anioł dla małej Agaty w Wigilię Bożego Narodzenia. W trakcie spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się o dawnych potrawach i obrzędach bożonarodzeniowych. Mali goście wykazali się znajomością różnych potraw wigilijnych i chętnie opowiadali o tym jak z mamą i babcią przygotowują święta w swoich domach. Z dużym zapałem uczniowie przystąpili do odgadywania zagadek świątecznych i znajdywania wyrazów skojarzonych z odgadniętym hasłem. Aby przekazać iskierkę dobrych życzeń dzieci otrzymały kartki świąteczne do wysłania dla swoich bliskich, a nauczycielka rozdała wszystkim pierniki świąteczne. Na zakończenie uczestnicy wręczyli bibliotekarce podziękowanie.

 

21 grudnia dzieci z grupy” Kotki” ‘z Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Świrk odwiedziły bibliotekę przy ul. Obrońców Pokoju 1 aby wziąć udział w zajęciach bibliotecznych o świętach Bożego Narodzenia. W nawiązaniu do pory roku spotkanie rozpoczęło się wysłuchaniem piosenki „Zima, zima, zima, pada, pada śnieg” i wierszem Doroty Gellner pt.” Lodowy pociąg”.
Przedszkolaki zapoznały się również z utworem Jerzego Ficowskiego pt. „Przed gwiazdką”, mówiącego o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Dowiedziały się o Wigilii, w co ubieramy choinkę. Wysłuchały wierszyka – rymowankę z obrazkami- Grażyny Wasilewicz i mówiły co jest na obrazku. Dzieci segregowały kartki świąteczne (Wielkanoc, Boże Narodzenie). Wysłuchały piosenki „Choinka piękna jak las” i kolędę” Cicha noc, święta noc” oraz obejrzały ozdoby zimowo-świąteczne znajdujące się w bibliotece.
Na zakończenie miłej wizyty wręczyły przepiękną dekorację świąteczną piernikową chatkę i złożyły życzenia bożonarodzeniowe.
Dziękuję Kochane Dzieci.

W dniu 16.12.2022 r. Bibliotekę Główną przy ul. Bożnicznej 21 odwiedziła klasa 4 C ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łęcznej wraz z wychowawczynią. Uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci opowiadały z czym kojarzą im się Święta, rozwiązywały zadania, zagadki oraz obejrzały film dotyczący zwyczajów bożonarodzeniowych. Na koniec zajęć, przy miłych melodiach kolęd, uczniowie wykonywali kartki bożonarodzeniowe.

Zapraszamy do Biblioteki Głównej ul. Bożniczna 21

 sobota 17.12.2022r.

w godz. 9.00-14.00

16 grudnia w Filii nr 1 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK dla dzieci. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek omówiliśmy w niekonwencjonalny sposób bo przy pomocy kostek czytelniczych przygotowanych przez moderatora klubu. Było więc wesoło i zabawnie tak samo jak treść omawianej książki.

Na czym polega magia Świąt Bożego Narodzenia?

Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi wspólnie z dziećmi, ze Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, które w dniu 15 grudnia 2022 r. odwiedziły Bibliotekę Główną, aby wziąć udział w zajęciach dotyczących Świąt Bożego Narodzenia.

W magiczny nastrój spotkania wprowadziła dzieci piosenka „Skąd się wzięły Święta?”.

Następnie uczniowie obejrzeli film dotyczący tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych oraz opowiadali, w jaki sposób pomagają w przygotowaniach do świąt.

Podczas zajęć był także czas na głośne czytanie fragmentu książki Zofii Staneckiej pt. „Basia i Boże Narodzenie” oraz wierszy: „Szkoda” autorstwa L. J. Kerna i „Wieczór wigilijny” T. Kubiaka.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach – brali udział w zabawie dydaktycznej „Czy to prawda, czy fałsz, odgadywali zagadki oraz odpowiadali na zadawane pytania.

Uczestnicy spotkania, przy dźwiękach kolęd i pastorałek ,wykonywali kartki bożonarodzeniowe.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie wprowadziło dzieci w świąteczny nastrój oraz przybliżyło im tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.

W świątecznym klimacie, przy kawie i upieczonych przez Klubowiczki ciastkach zaczerpniętych z przepisów w omawianych przez nas książek Magdaleny Kordel spotkałyśmy się by porozmawiać o „Zagubionym Aniele” i „A ja na Ciebie zaczekam”.

Inspiracją do sięgnięcia po te książki było spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel i zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

„Zagubiony Anioł” to dalsze losy Michaliny z powieści „Anioł do wynajęcia”, chociaż może być czytana samodzielnie. ”Nie jest samotny ten, kto ma kogoś do kochania” to słowa Michaliny, które wiernie oddają treść powieści. To pełna ciepła historia o tym, ze cuda mogą nam się zdarzyć każdego dnia. Książka nie znalazła uznania u większości Klubowiczek.

„A ja na Ciebie zaczekam” to zimowo- świąteczna opowieść pozwalająca uwierzyć w cuda. Ciepła, wzruszająca historia. Wierzymy w dobroć, miłość, magię. I taka jest ta książka, nierzeczywista, ale pełna optymizmu.

Na następne spotkanie zapraszam 18 stycznia, będziemy omawiać dowolne lektury.

14 grudnia 2022 r. w Filii nr 3 odbyło się spotkanie Klubu Miłośników Ciekawej Książki, w którym udział wzięły Kinga i Angelina. Obie bardzo lubią czytać książki i często odwiedzają naszą bibliotekę. Bibliotekarka przeczytała fragment książki A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” czyli „Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę…” Uczestniczki omówiły obyczaje świąteczne w Szwecji i podzieliły się swoimi refleksjami z przygotowań do świąt. Kinga i Angelina mówiły także o swoich ulubionych książkach i o tym jakie potrawy przygotowują wspólnie z rodzicami na święta. Pani Ewa opowiedziała o ciekawych książkach Astrid Lindgren oraz o tym, jak wyglądają święta w innych krajach. Podczas spotkania dziewczynki pokolorowały świąteczne kolorowanki i krzyżówki.

 

    

 

W Filii nr 1 przeprowadzona została lekcja biblioteczna dla klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 2 dotycząca nadchodzących Świat Bożego Narodzenia. W tym celu wykorzystane zostały znajdujące się w naszych zbiorach książki „Polskie obrzędy i zwyczaje”, a także „Najpiękniejsze Świąteczne opowieści”, z której dzieci wysłuchały legendy o choince i o zwierzętach mówiących ludzkim głosem. Spotkaniu towarzyszyły zabawy związane tematycznie ze świętami, takie jak bożonarodzeniowe koło fortuny czy rozwiązywanie świątecznej krzyżówki. Wielką frajdą dla dzieci było dekorowanie pierniczków. Niektóre z nich ozdabiają teraz naszą bibliotekę.

Z okazji 41. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce Filia nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1 przygotowała wystawę książek i fotografii.

 

 

W mikołajkowy dzień gościliśmy w Bibliotece Głównej Artura Barcisia znanego aktora teatralnego, filmowego, dubbingowego i telewizyjnego, reżysera oraz scenarzystę. Pan Barciś opowiadał o dzieciństwie, latach szkolnych, studenckich, o pracy w teatrze i na planie filmowym. Ciekawym akcentem spotkania były wspomnienia z powstawania seriali „Miodowe lata” i „Rancza”. Pan Artur mówił również o książkach „Rozmowa bez retuszu” i „Aktor musi grać, by żyć”, z których można dowiedzieć się wielu szczegółów i ciekawostek z jego życia. Prowadząca spotkanie zapytała też o książkę „Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych”, która zawiera bajki terapeutyczne. Autorem jednej z nich pt. „Rubinek” jest pan Barciś. Zaproszeni goście mogli również dowiedzieć się kiedy najbardziej przydała się aktorowi umiejętność robienia na drutach, co to jest „barcisiowa godzina” i jakie informacje umieszcza na swojej stronie internetowej.
Zapytany, o to czego można życzyć aktorowi, odpowiedział, że przede wszystkim zdrowia. Tego właśnie życzymy panu Arturowi i czekamy na spotkania z nim w przestrzeni scenicznej teatru i na szklanym ekranie.
Po spotkaniu aktor podpisywał książki. Był też czas na zdjęcia i krótkie rozmowy z czytelnikami.

Spotkanie prowadziła Joanna Wronisz.


Dziękujemy sponsorowi Związek Zawodowy „Przeróbka” LW Bogdanka za wsparcie finansowe w realizacji spotkania.

W grudniowe przedpołudnie dzieci z grupy „Biedronki” z Przedszkola Publicznego nr 4 wraz z wychowawczynią Sławą Zakrzewską odwiedziły bibliotekę przy ul. Obrońców Pokoju 1.

Tematem spotkania były zwierzęta domowe.

7 grudnia 2022 r. w Fili nr 3 gościliśmy Pana Przemysława Sylwestra Szymańskiego z Oddziałowego Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.  Nasz gość poprowadził spotkanie edukacyjne „ Ojcowie Niepodległości”. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy III Tr Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej i klasy III Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna z panią dr Anną Korszlą-Mazurek i z opiekunem panią Magdaleną Borys, czytelnicy, seniorzy, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej Monika Mazurkiewicz, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej dr Monika Bogusz.

 Pan Przemysław przedstawił uczestnikom działalność Instytutu Pamięci Narodowej z uwzględnieniem Oddziału w Lublinie. Słuchacze poznali kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. Mogli na bieżąco prześledzić ciekawe projekty patriotyczne na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie np. „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności”   czy też zapoznać się z portalem „Opowiedziane”, który jest archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej i zawiera przekazy świadków najważniejszych wydarzeń polskiej historii z drugiej wojny światowej.  

Koło Gospodyń Wiejskich "Dworzanki" spotkały się na warsztatach w w Bibliotece Głównej by zainspirować się "literaturą florystyczną" i stworzyć piękne, świąteczne ozdoby, które trafią na Łęczyński Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Urząd Miejski w Łęcznej oraz Centrum Kultury w Łęcznej.

 

5 grudnia 2022 r. w Filii nr 3 gościliśmy Danutę Binkiewicz – Kołodziej i uczniów klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z Wiolettą Tchórzewską.
Uczestnicy wzięli udział w spotkaniu mikołajowym poświęconym ulubionemu bohaterowi wszystkich dzieci czyli Świętemu Mikołajowi.
Danuta Binkiewicz - Kołodziej przedstawiła dzieciom autorską prezentację i wspomnienia z podróży do Laponii – krainy Mikołaja, którą odwiedziła. Uczestnicy spotkania przenieśli się na prawdziwą „ucztę duchową” do krainy Mikołaja i pięknych widoków Finlandii. Dzieci dowiedziały się: jak wygląda Mikołaj mieszkający w Laponii, kogo możemy spotkać w jego wiosce, jak funkcjonuje poczta mikołajowa oraz wiele innych ciekawostek. Dzieci obejrzały zdjęcia elfów segregujących listy przychodzące do Rovaniemi – miasteczka, gdzie mieszka znany gospodarz.
„ W mikołajowym domu ” uczestnicy mogli m.in. obejrzeć salę audiencyjną, gdzie przyjmuje on swoich gości. Pokój z biurkiem gdzie odpisuje na listy oraz wielki hol, w którym stoją sanie Świętego Mikołaja. W Sali „zdjęciowej” uczestnicy dostrzegli wielki kilkumetrowy szal robiony na drutach dla Mikołaja przez odwiedzających Rovaniemi.
Pani Danusia pokazała dzieciom jak wygląda certyfikat ukończenia kursu pakowania prezentów. Szczególne zaciekawienie wzbudziła wśród uczestników sala „ lodowych zwierząt”,
prawdziwe renifery, oraz zorza polarna, którą możemy zobaczyć na kole podbiegunowym.
W dalszej części Pani Danuta odpowiadała na pytania dzieci, które z wielką uwagą słuchałyopowieści i chętnie poznały prawdziwy adres do Rovaniemi, gdzie mieszka Mikołaj. Na zakończenie dzieci wręczyły Pani Danucie laurkę i kwiaty, a także podziękowanie bibliotekarce pani Ewie.
Dzieciom i wychowawczyni z klasy II b składamy podziękowanie za aktywny udział w naszym spotkaniu mikołajkowym. Uczniowie przygotowali interesujące ilustracje Mikołajów oraz wystawę prac pt.: „Renifery Świętego Mikołaja”, które można oglądać w Filii nr 3. Wszyscy uczestnicy otrzymali mikołajkowe zakładki do książek. Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa książek świątecznych i o Świętym Mikołaju.

 

 

W ramach projektu pn. „Rewitalizacja Starego Miasta w Łęcznej – II etap” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 na budynku Biblioteki i okolicznych drzewach zamontowane zostały budki dla ptaków, wiewiórek i owadów, a także 2 schrony dla nietoperzy. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Łęcznej, mamy nadzieję, że nowi lokatorzy chętnie u nas zagoszczą.

 

Czwartego grudnia górnicy obchodzą swoje święto Barbórkę, z tej okazji pierwszego grudnia Filię nr 2 na ulicy Obrońców Pokoju 1 odwiedziły przedszkolaki z grupy „Żabki” z Przedszkola Publicznego nr 4 wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Widomską. Barbórka jest świętem bardzo bliskim mieszkańcom naszego regionu, ze względu na sąsiedztwo kopalni węgla kamiennego w Bogdance.
Na spotkaniu dzieci dowiedziały się co to jest kopalnia, co się z niej wydobywa, jak wygląda praca górnika. Wysłuchały piosenek „Górnik” oraz „Praca Górnika”, a także wiersza Tadeusza Kubiaka „W kopalni”. odpowiadały na zagadki o zawodzie górnika. Przedszkolaki dowiedziały się co oznaczają kolory pióropuszy w czako, czyli górniczej czapce będącej elementem galowego munduru. Dzieci z chęcią obejrzały książkę „30 lat górnictwa węglowego na Lubelszczyźnie”, w której zobaczyły jak wygląda szyb i chodnik górniczy, jakie maszyny i urządzenia górnicze są używane w pracy pod ziemią.
Wyjątkową i niespodziewaną atrakcję zapewniła dzieciom Orkiestra Górnicza Lubelskiego Węgla „Bogdanka” , która wykonała mini koncert dziecięcych przebojów. Na zakończenie dzieci z radością skorzystały z możliwości wybrania i wypożyczenia książek do domu.

W dniu 03.12.2022 r. /sobota/

Biblioteka Główna będzie czynna w godz. 9-14

ZAPRASZAMY

 

1.12.2022 r. odbył się wieczór poezji Danuty Binkiewicz-Kołodziej, którego współorganizatorem była Filia nr 1. W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób.

tn_baczyn.jpg

W 2021 roku obchodzimy 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji Filia nr 2 zaprosiła swoich czytelników do rodzinnego czytania wierszy, jednego z najbardziej ulubionych przez Polaków poetów.

Okres świąteczny jest czasem wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym. Cieszymy się, że wielu rodziców czyta książki i poezję wspólnie ze swoimi dziećmi. Czujemy się zaszczyceni, że zaproszenie do wspólnego czytania wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przyjął nasz czytelnik, tata Grzegorz ze swoimi córkami Helenką i Kasią. Zachęcamy do zapoznania się z utworami naszego znanego poety na Facebooku i stronie naszej biblioteki w wykonaniu Helenki, Kasi i taty Grzegorza.

https://www.facebook.com/messenger_media/?thread_id=100009427840981&attachment_id=193561969651107&message_id=mid.%24cAAAABm8G9-aEMhXER1-AMwK8LYS-


           Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec” Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego 4 sierpnia 1944 roku.Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań. W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

 

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej - już po raz trzeci włączyła się w ogólnopolską akcję „Kinder Mleczna Kanapka - Przerwa na wspólne czytanie” zorganizowaną przez Kinder i wygrała nagrody. W tegorocznej edycji akcji - Biblioteka przy ul. Bożnicznej 21-wygrała zestaw książek o wartości 500 zł. Otrzymane książki wzbogacą księgozbiór Oddziału dla dzieci - zapraszamy!!! 

Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy na nas głosowali!!!

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji w Bibliotece Głownej została zorganizowana wystawa okolicznościowa dotycząca życia i twórczości poety. W gablotach umieszczono książki autorstwa Cypriana Kamila Norwida, jak również dotyczące samej osoby autora, które znajdują się w zbiorach naszej Biblioteki.

 

Dzieci z przedszkoli z terenu naszej gminy odebrały dyplomy i nagrody za udział w V Przeglądzie Poezji Dziecięcej: "W Krainie Pluszowego Misia". 
Dziękujemy wszystkim naszym przedszkolakom za udział i piękne recytacje.
Do zobaczenia w przyszłym roku!!!
Wszystkim górnikom w dniu ich Święta składamy serdeczne życzenia pomyślności, spełnienia zawodowych i osobistych planów, a przede wszystkim zdrowia i bezpiecznej pracy.
Z okazji Barbórki Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej Filia nr 2 przygotowała okolicznościową gazetkę i wystawę książek związanych z górnictwem i Lubelskim Zagłębiem Węglowym.

Filia nr 2 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej w dniu 21 grudnia 2020 r. zaprosiła małych czytelników na głośne czytanie on-line opowiadania pt.: „ Anielskie Spotkanie” z Księgi Świątecznej Opowieści, Bajki, Kolędy... - Wydawnictwa „Arti”, Warszawa 2016 r.. Zapraszamy małych i dużych czytelników do odwiedzin naszego Facebooka i wysłuchania świątecznego opowiadania : https://www.facebook.com/295358947609446/videos/207324724305129

m_131993262_182096543608242_2031382358690667959_n.jpg

m_131991237_1083761292046291_3479450414046470630_n.jpg

 

Renata Piątkowska jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci. Napisała ich około 40. Jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, jest ambasadorką akcji"Cała Polska Czyta Dzieciom". Autorka zdobyła drugie i trzecie miejsce w konkursach im. Astrid Lindgren, pierwsze miejsce w konkursach: " Przecinek i Kropka' oraz "Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży", statuetkę Koziołka Matołka w konkursie im. K. Makuszyńskiego, za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Autorka została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Renata Piątkowska ukończyła socjologię na UJ, jest mamą Kacpra i Marty. Najchętniej spędza czas pisząc książki dla dzieci lub jeżdżąc konno.

Spotkanie zorganizowane zostało dzięki programowi Dyskusyjne Kluby Książki, który jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lubinie.

 


Książki Renaty Piątkowskiej znajdują się w zbiorach biblioteki.


Zachęcamy do przeczytania!

m_renata_piatkowska.jpg

Zapraszamy do obejrzenia: https://www.facebook.com/295358947609446/videos/699501304269684

 

 

W dniu 4.12.2020 Filii nr 3 MGBP w Łęcznej zostało podarowane Drzewko Życzliwości wykonane przez dzieci z Przedszkola Państwowego Nr 3 w Łęcznej. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy wszystkich przedszkolaków .

m dscn41234

Pufy i książki od Kinder Mleczna Kanapka, jako nagrody za udział w 2. edycji akcji "Przerwa na wspólne czytanie". Dziękujemy kochani za każdy głos w akcji 😃 i zapraszamy do Oddziału dla Dzieci na czytanie w wygodnych pufach. 😃 😃

tn mlecznatn img 20191230 092906533tn img 20191230 092919769tn img 20191230 092939083tn img 20200103 113146515 hdr

tn_obeaz.jpg

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji „W Tuwimowie”.

W dniu 20.12.2019 r. odbyło się spotkanie opłatkowe przygotowane dla seniorów z Klubu e – Senior. Spotkanie uświetnił występ uczniów z Zespołu Recytatorsko- Teatralnego „Mimo wszystko…” z VI, VII, VIII klas Szkoły Podstawowej nr 2 z ul. Piłsudskiego 12. Młodzież przygotowana przez Małgorzatę Zielińską i Grzegorza Jacka Pelicę zaprezentowała Widowisko Bożonarodzeniowe „Pastorałka z hulajnogą”. Scenariusz autorstwa Grzegorza Jacka Pelicy zawierał m.in. pastorałki współczesne oraz mało znane kolędy dziewiętnastowieczne.

Po pięknym i wzruszającym występie młodzież wraz z seniorami dzieliła się opłatkiem, zaśpiewano również wspólnie kolędę.

tn dsc 0665tn dsc 0666 copytn dsc 0670

W dniu 18 grudnia 2019 roku spotkałyśmy się by dyskutować o przeczytanych książkach. Tematem naszych rozmów były książki z „półki DKK”. Każda z pań uczestniczących w spotkaniu przedstawiła przeczytane przez siebie lektury.

Omawiane zostały książki „Zbyt piękne” Olgi Rudnickiej, „Maria i Paul. Miłość geniuszy” Macieja Karpińskiego, „Wiedźma duszona w winie” Marty Obuch, „Rdza” Jakuba Małeckiego.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w styczniu.

tn dsc 0653tn dsc 0655tn dsc 0656tn dsc 0657tn dsc 0658tn dsc 0660

tn 1W dniu 16 grudnia 2019 r. bibliotekarka Barbara Wójcik odwiedziła przedszkolaków z grupy „Bławatki” w Przedszkolu nr 2 w Łęcznej.
Wizyty odbywają się raz w miesiącu, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
W trakcie spotkania bibliotekarka czyta dzieciom wybraną książkę.
Jako, że Święta tuż, tuż…, dlatego podczas głośnego czytania, nie mogło zabraknąć tematyki pozwalającej zrozumieć dzieciom magię Bożego Narodzenia.
Przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Moja pierwsza książka na Święta”, a następnie z entuzjazmem odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania.
Na zakończenie spotkania były życzenia – WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

tn 2tn 3tn 4tn 5tn ostatnie

 

W dniu 11.12.2019 r. Filię nr 2 odwiedziła najmłodsza grupa przedszkolna z Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej wraz wychowawczynią Ewą Kalitą. Przedszkolaki w ramach poznawania zawodów dowiedziały się kim jest bibliotekarz, na czym polega praca w bibliotece, skąd biorą się książki, jakie książki i czasopisma dla najmłodszych znajdują się w bibliotece. Zobaczyły jak się wypożycza książki przy pomocy komputera, jak wygląda karta czytelnika. Dzieci dowiedziały się, że oprócz wypożyczania książek mogą również uczestniczyć w spotkaniach, brać udział w konkursach plastycznych.
Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w naszej bibliotece.

tn img 20191210 103110tn img 20191210 103114tn img 20191210 103320tn img 20191210 103349tn img 20191210 103403tn img 20191210 103417tn img 20191210 103515tn img 20191210 103821tn img 20191210 104104

Dnia 10.12.2019 w Bibliotece w Zakrzowie odbyło się pierwsze spotkanie pt. ”Moje zdrowie w moich rękach” z cyklu „Zdrowo w Bibliotece”. Spotkanie poprowadziła socjolog medyczny Lidia Krzyżyk-Chrząstek promotor zdrowia z firmy Aloes Forever. Opowiedziała uczestnikom jak ważne jest odżywianie i jak negatywnie wpływa na nasz organizm stres. Było coś dla ciała i dla ducha.

Uczestnicy degustowali przygotowane przez panią herbatki, które poprawiają proces trawienia i oczyszczenia znajdujących się w organizmie toksyn. Sala biblioteczna napełniła się zapachem ziół.

Następnie samodzielnie wykonywali krem ochronny i dezodorant ze składników naturalnych.

W trakcie spotkania promowane były znajdujące się w Bibliotece książki o zdrowiu.

Na zakończenie prowadząca przygotowała seans relaksacyjny. Przy zgaszonym świetle, w odpowiedniej pozycji ciała, przy muzyce relaksacyjnej, można było się odprężyć.

tn 20191210 163214tn 20191210 165353tn 20191210 165711tn 20191210 165716tn 20191210 165919tn 20191210 170017

mikólaj 4

W dniu 6 grudnia 2019 r. Klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej odwiedziły dzieci z grupy "Muchomorki" w Przedszkolu nr 1.
Przedszkolaki biorą udział w projekcie "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury" - "Czytające Przedszkolaki". Projekt ma na celu zachęcanie do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych oraz budzenie zaciekawienia książką. Grupowy Miś, któremu "Muchomorki" nadały imię "Śnieżko", towarzyszy dzieciom podczas głośnego czytania.
Klubowiczki przeczytały dzieciom opowiadania o Mikołaju. Przedszkolaki w towarzystwie Misia "Śnieżko" uważnie słuchały, bo opowiadania, poprzez piękny tekst oraz kolorowe ilustracje, bardzo ich zaciekawiły. Z entuzjazmem odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania. Na zakończenie Mikołajkowego spotkania w przedszkolu był czas na niespodzianki, wspólne pamiątkowe zdjęcia oraz wpis do kroniki przedszkolaków.

tn mikołaj początek copytn mikołaj 1 copy copy tn mikołaj 2 copy copy tn mikołaj ostatnie copy

 

5 grudnia 2019 r. w Filii nr 2 gościliśmy seniorów z Dziennego Domu „Senior – Wigor” w Bogdance i dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 i 4 z grup „Tygryski” i „Wiewiórki” wraz z wychowawczyniami.
Seniorki przedstawiły dzieciom ciekawy program literacki w formie głośnego czytania oraz teatrzyku.
Przedszkolaki wysłuchały wierszy pt.: „ Lokomotywa”, „ Spóźniony Słowik”, „ Samochwała”,
„Ptasie radio”.
Następnie dzieci zostały zaproszone do wspólnego udziału w inscenizacji wiersza, pt. „Rzepka.” W dalszej części spotkania pani Edyta przy wsparciu seniorek przedstawiła inscenizację utworu pt. ”Na straganie” Jana Brzechwy oraz „Okulary” i „W aeroplanie” Juliana Tuwima, co wzbudziło radosny i żywiołowy aplauz przedszkolaków.
Na zakończenie Dyrektor Danuta Panas i Ewa Grzesiak podziękowały przybyłym
gościom za wspólne czytanie wierszy.
Dzieci z grupy „Tygrysy” wręczyły seniorkom laurki świąteczne.

tn dsc 0595

tn dsc 0608tn dsc 0611

tn_dscn4062_copy.jpg

Z okazji Dnia Górnika 5 grudnia w Filii nr 3 odbyło się spotkanie z Walentym Bąbelewskim – emerytowanym górnikiem.
Pasją Pana Walentego jest malowanie, a szczególne miejsce w jego dorobku artystycznym zajmują obrazy przedstawiające pracę w kopalni.
Zaproszony gość opowiedział dzieciom na czym polega trudna i pełna poświęcenia praca górnika.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy I c i I d ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej wraz z wychowawcami Marią Olech i Ewą Żelechowską
Na zakończenie spotkania nie zabrakło wspólnych, pamiątkowych zdjęć, podziękowań i laurek.
Bardzo serdecznie dziękujemy firmie PHU Agro-Exped w Łęcznej za udostepnienie materiałów dydaktycznych.

tn dscn4059tn dscn40602tn dscn4058 copy

 

min kopia

W dniu 14.12.18r. odbyło się spotkanie dla seniorów z cyklu „Z książką na każdy temat”. Na początku grupa teatralna z Klubu e-Senior przedstawiła skecz pt. „Wokanda”.
Następnie prowadząca spotkanie Joanna Wronisz wprowadziła gości w tematykę spotkania i przeczytała fragmenty dotyczące obyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Seniorzy chętnie dzielili się też swoimi wspomnieniami, opowiadając o świętach obchodzonych w swoich domach w dzieciństwie i obecnie. Do rozmowy o Wigilii i Bożym Narodzeniu wykorzystano książki Barbary Ogrodowskiej „Święta Polskie. Tradycja i Obyczaj”, „Praktyczny poradnik święta w polskim domu” autorstwa Joanny Łagody, Mai Łagody- Marciniak i Anny Gotowiec.
W dalszej części spotkania seniorzy odpowiadali na pytania dotyczące świąt, rozwiązywali testy z wiedzy o Bożym Narodzeniu, a także próbowali swoich sił pisząc krótkie opowiadanie literackie. Wykazali się przy tym dużą wyobraźnią i pomysłowością.
Kolejne spotkanie już w styczniu. Zapraszamy.

min dsc 0004min dsc 0012min dsc 1346min dsc 0027min dsc 0030min dsc 0031min dsc 0032min dsc 0033min dsc 0034

 

min img 20181213 132523355

W dniu 13 grudnia 2018 r. w Bibliotece przy ul. Bożnicznej 21 odbyło się spotkanie DKK dla młodzieży.
Dyskutowaliśmy o książce Katarzyny Ryrych pt. "Wilczek", która przedstawia czas wprowadzenie w Polsce stanu wojennego..
Przedstawiony w książce świat Wiktora, który nazywany jest wilczkiem(od słów piosenki "Obława" Jacka Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. 13 grudnia tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielę rano chłopiec nie obejrzy Teleranka, na który czeka, wprowadzi ograniczenia w przemieszczaniu się i godzinę policyjną oraz zrani pluszowego psa. Wprowadzony stan wojenny był niezrozumiały dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci.
Uczestnicy spotkania DKK mieli okazję wysłuchać "Obławy" , obejrzeć przykładowe zdjęcia z tamtego okresu oraz zapoznać się ze znaczeniem słów. które były bardzo często używane w tamtym okresie(strajk, godzina policyjna, internowanie oraz WRON).
Spotkanie przybliżyło młodzieży tematykę stanu wojennego, którego na szczęście nie doświadczyli.

min img 20181213 142241223min img 20181213 142517398min img 20181213 150047619min img 20181213 150039579 copy

min narodowe 12„Czytajmy razem” pod takim hasłem odbyło się w dniu 06.09.2018 r. w  Bibliotece Głównej Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” czytali seniorzy z Klubu e-Senior oraz młodzież z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

min 1min 3min 2

min wyprawkiW pilotażowej edycji kampanii społecznej „Mała Książka – Wielki Człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa wśród trzylatków, wzięło już udział prawie 22 tys. dzieci. W 3 tys. bibliotek w całej Polsce na Małych Czytelników czeka w prezencie wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza. Projektowi towarzyszy ogólnopolska kampanię medialną z udziałem znanego małżeństwa: aktorki Joanny Koroniewskiej-Dowbor oraz dziennikarza Macieja Dowbora.

Informujemy, że ogólnopolska akcja Mała Książka-Wielki Człowiek" wciąż trwa!
Witamy kolejnych małych czytelników, którzy odwiedzili bibliotekę i odebrali wyprawkę czytelniczą a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…”,broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek.📚
Drodzy Rodzice trzylatków (dzieci urodzonych w 2015 r.) .Czekamy na Was!
Zapraszamy Was i Wasze dzieci do biblioteki po odbiór wyprawek😃📚!

min dscn3610 3min img 20181105 131606743min img 20181207 154743667min imag1428.jpg.jpegmaxwidth1534maxheight812min 48361795 288940728632825 3293820005669404672 n

min wielki

Cieszymy się, że kolejni Mali Czytelnicy odbierają dyplomy w akcji „Mała książka- Wielki człowiek”

Aleksandra Kowalik, Eryk Węgrzynowicz oraz Zosia Orabczuk wytrwale zbierali naklejki na Karcie Małego Czytelnika i w nagrodę zostali uhonorowani imiennymi dyplomami, potwierdzającymi ich czytelnicze zainteresowania.

Przypominamy, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Mała Książka-Wielki Człowiek”.

Akcja skierowana jest do dzieci urodzonych w roku 2015. Każdy trzylatek, otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą, a w nim książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz w prezencie Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek – sówek. W pakiecie znajduje się również broszura „Książką połączeni czyli o roli czytania w życiu dziecka” dla rodziców. Podczas wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę do bibliotecznej karty, a po uzyskaniu dziesięciu dostanie dyplom. Dziecko pozna ciekawe miejsce, jakim jest biblioteka, oraz zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl
Zapraszamy do naszych placówek:

  • • Biblioteka Główna – ul. Bożniczna 21 (Stare Miasto)
    • Filia nr 1 – ul. Górnicza 12
    • Filia nr 2 – ul. Obrońców Pokoju 1
    • Filia nr 3 – ul. Jaśminowa 4
    • Filia nr 4 – Zakrzów


CZEKAMY NA WAS!!! AKCJA TRWA DO KOŃCA ROKU!!!
min dscn3626min received 326743754812476 1544084219339
min 48168138 217683032453732 1042222669627392000 n



W dniu 18.12.2017r. w Filii nr 3,  ul. Jaśminowa 4 odbyły się warsztaty pt . „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej, klasa III d wraz z wychowawcą Ewą Żelechowską.
W świąteczny nastrój wprowadziła nas Barbara Małek emerytowany pracownik byłego Muzeum Regionalnego w Łęcznej oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie. W bardzo interesujący sposób opowiadała o zwyczajach bożonarodzeniowych Lubelszczyzny. Mówiła o tradycjach wigilijnych, które są bardzo ważnym elementem naszego życia, i że należy je pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Pani Barbara opowiadała dzieciom o przygotowaniach do obchodów wieczerzy wigilijnej, tradycji śpiewania kolęd, wystawianiu jasełek i zwyczaju budowania wigilijnych szopek. Rozmawiała z uczestnikami spotkania na temat obyczajów panujących w ich domach. Symbolika ozdób wieszanych na choince wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród dzieci. Na koniec spotkania wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę.
W drugiej części warsztatów dzieci wykonywały Gwiazdę Betlejemską. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z zadaniem. Po zakończonej pracy każdy uczeń zaprezentował swoje dzieło. Prace były oryginalne i jedyne w swoim rodzaju.
Dzieci w pełni poczuły magię świąt, wigilijny nastrój oraz odkryły w sobie artystyczne talenty. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie wspólne spotkanie.

min dscn3504min dscn3507min dscn3514min dscn3518min dscn3519min dscn3521min 20171218 103951min 20171218 105816min 20171218 105824min dscn3523

W dniu 16.12.2017r. w Filii nr 4 w Zakrzowie odbyło się spotkanie z cyklu ” Podtrzymujemy tradycje”.
W trakcie rozmów o tradycjach i zwyczajach świątecznych, dzieci wspólnie z rodzicami, wykonywały ozdoby na choinkę i stroiki. Na zakończenie każdy mógł wziąć swoją pracę do domu, aby ozdobiła dom w święta. Nie zbrakło też życzeń świątecznych i noworocznych Takie spotkania łączą i integrują rodziny.
Spotkanie zorganizowano przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęcznej.

min 25488598 899267366898590 423609693 nmin 25436250 899267313565262 272294006 n copymin 25436339 899267380231922 393338899 nmin 25463884 899267403565253 533721387 n copymin 25437068 899267326898594 1512218582 nmin 25437519 899267393565254 104619757 nmin 25463529 899267350231925 1702569807 nmin 25437519 899267393565254 104619757 n copymin 25465636 899267336898593 502891926 nmin 25436174 899267323565261 1458240381 nmin 25436421 899267406898586 237293175 n

„Górniku, górniku, w czarnym mundurze.
Górniku, górniku masz pióropusz w górze….”

6 grudnia, z okazji Dnia Górnika, w Filii nr 3 odbyło się spotkanie z Walentym Bąbelewskim – emerytowanym górnikiem, którego pasją jest malowanie. Malarstwo to sposób Pana Walentego na wypełnianie wolnego czasu. Szczególne miejsce w jego artystycznym dorobku zajmują obrazy przedstawiające pracę w kopalni.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klasy III c i III d ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej z wychowawcami Marią Olech i Ewą Żelechowską.
Dzień Górnika przypomina nam jak ciężka i niebezpieczna jest praca ludzi przy wydobywaniu naturalnych bogactw ziemi, w tym węgla kamiennego. Dzień ten, zwany również Barbórką, obchodzimy na cześć Świętej Barbary – patronki górników.
Gość opowiadał o trudach pracy w kopalni przedstawiając swoje obrazy wykonane węglem. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań dotyczących różnych terminów górniczych. Opowiadali również o swoich bliskich pracujących w kopalni.
Na zakończenie spotkania zostali obdarowani przez bibliotekarkę, przebraną za Mikołaja, słodkim upominkiem.

min 1min 2min 4min 6min 8min 7min 3min 5

W dniu 02.12.2017 r. w Czytelni przy ul. Bożnicznej 21 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Z literaturą na wesoło” dla seniorów z Klubu e-Senior.

Uczestnicy pracowali z tekstem literackim, rozwiązywali krzyżówki literackie, układali wyrazy bawiąc się w skojarzenia, odgadywali przysłowia. Seniorzy wykazali się dużą kreatywnością i spostrzegawczością. Zabawa w kalambury, rozwiązywanie krzyżówki, ćwiczenia usprawniające pamięć i inne zadania, które mieli do wykonania uczestnicy spotkania, pozwoliły im integrować się z grupą, bliżej się poznać i zmotywować do ćwiczenia pamięci i koncentracji. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, było dużo śmiechu i radości. Zabawom literackim towarzyszyły piosenki.

Spotkanie przygotowała Joanna Wronisz, która od kilku lat prowadzi m.in. szkolenia komputerowe dla seniorów z Klubu e-Senior.

min dsc 0808min dsc 0809min dsc 0813min dsc 0815min dsc 0818min dsc 0819min dsc 0820min dsc 0823min dsc 0824min dsc 0825min dsc 0826min dsc 0827min dsc 0828min dsc 0829

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Biblioteki oraz cennikiem usług.

biblioteka11.png

W dniu 15 grudnia 2016 r. Oddział dla Dzieci gościł uczniów z klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, wraz z wychowawczynią Lucyną Tomczak.

Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci poznały magiczne miejsce, w którym „mieszkają książki". Dowiedziały się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.

Bibliotekarka przeczytała wiersz „Wyznania książki", a następnie rozmawiała z uczniami na temat poszanowania książek i właściwego się z nimi obchodzenia.

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach – rozwiązywali krzyżówkę, odgadywali zagadki związane z ulubionymi bohaterami książek.

Na pamiątkę wizyty w bibliotece dzieci otrzymały kolorowe foldery i zakładki do książek.

dsc 0074 mdsc 0075 mdsc 0076 mdsc 0078 mdsc 0079 mdsc 0080 mdsc 0081 mdsc 0082 mdsc 0083 mdsc 0084 mdsc 0085 mdsc 0086 mdsc 0087 mdsc 0088 mdsc 0089 m

1 m

W Filii nr 1 ul. Górnicza 12 zaprezentowane zostały szydełkowe ozdoby choinkowe wykonane przez Bożenę Myszak. Choinka będzie ozdobą biblioteki w dniach 14 – 20.12.2016 r.

Dnia 6.12.2016 w Filii nr 3 odbyły się kolejne zajęcia z elementów biblioterapii , dla podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokim z cyklu „Wszystkie książki mówią” (J. Parandowski) .

Tematem spotkania były tradycje i obyczaje Świąt Bożego Narodzenia.

Ważna jest tradycja, dbanie o pewne niezmienne formy wspólnego życia. Coś stałego, do czego się wraca jak do domu. Nie do mieszkania.” Katarzyna Grochola

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak dawniej w różnych regionach Polski przygotowywano się do nadejścia świat, jakie zwyczaje obowiązywały w czasie Adwentu . Rozmawialiśmy o przesądach związanych z dniem Wigilii, o nakryciu stołu oraz potrawach, które zgodnie z tradycją powinny się na nim znaleźć. Wspomnieniom towarzyszyły wiersze ks. Jana Twardowskiego, Cypriana Kamila Norwida, Ludwika Jerzego Kerna, Tadeusza Kubiaka o tematyce bożonarodzeniowej, czytane przez młodzież. W podsumowaniu mówiliśmy o tym, że bez względu na nasze osobiste przekonania czy religię, prawdziwym przesłaniem Świąt Bożego Narodzenia, jest miłość i wybaczenie.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach.

Na koniec zajęć czekała miła niespodzianka, prezenty od św. Mikołaja.

img 1948 mimg 1950 mimg 1951 mimg 1952 mimg 1958 mimg 1949 m

W dniu 29.11.2016 r. w Bibliotece Głównej odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Szlachetne zdrowie” dla seniorów z Klubu e-Senior. Na spotkanie zaproszona została Ewa Grzesiak technik masażysta, współpracująca z przychodnią Specjalistyczne Gabinety Lekarskie , ul. Górnicza 3. www.SGLleczna.pl . Masażystka mówiła o masażach leczniczych, o tym, jak prawidłowo dbać o kręgosłup, co najczęściej bywa przyczyną bólu kręgosłupa, kolan i stawów. Dużo czasu poświeciła na omówienie jak skutecznie pozbywać się dolegliwości wynikających ze złych nawyków postawy. Ewa Grzesiak podkreślała, że ważny dla dobrego samopoczucia i zdrowia jest ruch, stosowany systematycznie i zgodnie z prawidłowymi wskazówkami. Seniorzy otrzymali ulotki informujące jakie ćwiczenia należy wykonywać aby prawidłowo dbać o kręgosłup, mogli też przypatrzeć się ćwiczeniom pokazowym.
W drugiej części spotkania rozwiązywali krzyżówkę –lekarze specjaliści i inne łamigłówki związane tematycznie ze zdrowiem.

dsc 0036 mdsc 0039 mdsc 0041 mdsc 0049 mdsc 0053 m copydsc 0056 mdsc 0058 mdsc 0060 mdsc 0061 m

W dniu 31 grudnia 2015 r. / Sylwester/

Biblioteka Główna ul. Bożniczna 21 będzie czynna w godz. 8.00—13.00

Filia nr 1 ul. Górnicza 12 w godz. 8.00 -13.00

Filia nr 2 ul. Obrońców Pokoju 1 w godz. 8.00- 13.00

Filia nr 3 ul. Jaśminowa 4 w godz. 9.00- 13.00

Filia nr 4 w Zakrzowie w godz. 10.00-16.00

2 stycznia 2016 r. /sobota/ Biblioteki będą nieczynne

Filia nr 4 w Zakrzowie przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu XV edycji Szlachetnej Paczki. Bibliotekarka Marianna Świrska – jako wolontariusz – czynnie zaangażowała się w pomoc dla potrzebujących. Udostępniła też pomieszczenie biblioteki, w którym utworzono magazyn na paczki z darami.

Magazyn był otwarty od 12.12.2015 do 13.12.2015 do czasu rozwiezienia ostatniej paczki. Strażacy z OSP Zakrzów służyli swoją pomocą w rozładunku i rozwożeniu paczek wozem strażackim.

Biblioteka była w tym czasie również miejscem spotkań wolontariuszy i darczyńców, którzy przywozili paczki. Dzielono się wspólnie swoimi wrażeniami przy organizowaniu akcji jak również po wizytach w obdarowanych rodzinach.

15 m copy12 m11 m8 m24 m27 m

W dniu 03.12.2015 r. w Bibliotece Głównej odbyło się ostatnie tego roku webinarium dla seniorów z klubu e - Senior. Gościem spotkania była Zofia Czerwińska – aktorka teatralna i filmowa.

„Z niewiadomych mi przyczyn nigdy się w życiu nie nudzę. I to właśnie jest strasznie nudne” – powiedziała Zofia Czerwińska wzbudzając tą wypowiedzią duże zainteresowanie seniorów. Na spotkaniu opowiedziała o optymizmie i sympatii do samej siebie oraz o samotności i tym, w jaki sposób ją oswajać. Zdaniem aktorki w życiu ważna jest praca i miłość. W jesieni swojego życia powinniśmy otaczać się życzliwymi ludźmi oraz kochać zwierzęta.

Na zadane na czacie przez panią Stefanię / seniorkę z naszego klubu e-Senior / pytanie czy umie posługiwać się komputerem odpowiedziała, że „świat idzie do przodu, a ja nie mogę pozwolić żeby szedł beze mnie”. Zofia Czerwińska podkreśliła, że nie jest jej obca nowa technologia i aktywnie korzysta z komputera i Internetu.

Na koniec spotkania seniorzy wypełniali ankietę, wyrażając tym samym swoją opinię o webinarium „Nie nudzę się ze sobą” oraz wszystkich spotkaniach przygotowanych dla nich przez Fundacje Orange.

- „ Bardzo ciekawe spotkania, miłe towarzystwo”

- „Moim zdaniem wiek nie ma znaczenia, aby rozwijać swoje pasje i prowadzić ciekawe życie” – to niektóre z wypowiedzi seniorów na temat webinariów.

Uczestnicząc w webinariach Fundacji Orange seniorzy mogli spędzić miłe chwile z ciekawymi ludźmi oraz zmotywować się do podjęcia nowych wyzwań i pasji.

dsc 0734 m 5a0fedsc 0735 m 25233dsc 0736 mdsc 0737 m 2b888dsc 0738 m f7f1edsc 0739 m

W dniu 16.12. 2014 r. w Filii nr 1 odbyło się przedświąteczne spotkanie z dziećmi z I klasy Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie wysłuchali wierszyków bożonarodzeniowych. Wspólnie z bibliotekarkami i wychowawczynią, Teresą Mudy, omawiali symbole związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wszyscy bardzo aktywnie brali udział w lekcji, a na koniec wykonywali rysunki o tematyce świątecznej.

zab9 mzab8 mzab6 mzab5 mzab4 mzab2 mob m

W dniu 03.12 2014 r. Filię nr 1 odwiedziły panie z Klubu 50 plus , działającego przy Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej. Klubowiczki zapoznały się z księgozbiorem i czasopismami znajdującymi się w bibliotece, a także uzyskały informację o możliwości korzystania z komputerów i Internetu.
Było to już kolejne spotkanie z cyklu „Senior w bibliotece". Pierwsze odbyło się 22 października i miało charakter zapoznawczy. W ramach zachęty do korzystania ze zbiorów biblioteki Anna Jusińska, która jest koordynatorem tych spotkań, przeczytała fragment książki Amandy Quick „Czekaj do północy".

1 m2 m3 m4 m5 m6 m

mis pluszowy m

„Miś jest mały i puchaty,
miś jest fajny i kudłaty,
miś jest gruby jak ta kula,
misia zawsze się przytula”.

 

26  listopada 2014 r.  odbyła się impreza podsumowująca konkurs plastyczny "Mój pluszowy przyjaciel”", który został zorganizowany  z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor Danuta Panas, która przywitała wszystkich zaproszonych gości. Następnie Barbara Wójcik – inicjatorka konkursu – nawiązała do historii pluszowego misia oraz jego roli w życiu dziecka.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem; wzięło w nim  udział 190  dzieci.

Przyznano nagrody i wyróżnienia w 2 kategoriach wiekowych.

W kategorii 5-6 latków


I miejsce  

Wiktoria Jońska z Przedszkola nr 3

II miejsce

Natalia Cielebąk z Przedszkola nr 2

III miejsce

Agata Ciesielska z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2

 Wyróżnienia:

1.    Mikołaj Bednaruk z Przedszkola „Aniołek”

2.    Filip Jachimowski z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2

3.    Gabrysia Kowalczyk z Przedszkola nr 1

4.    Wiktoria Marcyniuk  z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej

5.    Kinga Matysiak z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2

6.    Oliwia Skoczylas z Przedszkola nr 4

7.    Mateusz Syta  z Przedszkola nr 2

8.    Maja Śladowska z Przedszkola nr 2

 

W kategorii 7-8 latków

I miejsce  

Ewa Mamcarz kl. II c ze Szkoły Podstawowej nr 2

II miejsce

Zuzanna Kłyza  kl. I d ze Szkoły Podstawowej nr 2

III miejsce

Amelia Roczon kl. II d ze Szkoły Podstawowej nr 2

 

Wyróżnienia:

1.    Mieszko Chmura kl. II a ze Szkoły Podstawowej nr 2

2.    Klaudia Czarnucha kl. I b ze Szkoły Podstawowej nr 4

3.   Kinga Gugała kl. II d ze Szkoły Podstawowej nr 4

4.   Urszula Gułaś kl. II a ze Szkoły Podstawowej nr 2

5.   Alan Pecyński kl. I f ze Szkoły Podstawowej nr 2

6.   Dobromir Wójcik kl. I e ze Szkoły Podstawowej nr 2

 

Nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Łęcznej, wręczał dzieciom Burmistrz Teodor Kosiarski oraz Danuta Panas Dyrektor Biblioteki.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali poczęstowani cukierkami oraz zaproszeni do obejrzenia  wystawy pokonkursowej.

DSC 0090 mDSC 0087 mDSC 0088 mDSC 0089 mDSC 0093 mDSC 0099 mDSC 0103 mDSC 0109 mDSC 0123 mDSC 0124 mDSC 0129 mDSC 0140 mDSC 0145 mDSC 0150 mDSC 0151 m

 

Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym Biblioteka Główna oraz jej Filie będą czynne wg. harmonogramu.

Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21
W dniu 23.12.2013 czynna w godz. 8.00-16.00
W dniu 24.12.2013 r. nieczynna
W dniu 27.12.2013 r. czynna w godz. 8.00-16.00
W dniu 28.12.2013 r. czynna w godz. 9.00-14.00
W dniu 30.12.2013 r. czynna w godz. 8.00-18.00
W dniu 31.12.2013 r. czynna w godz. 8.00-14.00

Filia nr 1, ul. Górnicza 12
W dniu 23.12.2013 r. czynna w godz. 8.00-16.00
W dniu 24.12.2013 r. nieczynna
W dniu 27.12.2013 r. nieczynna
W dniu 30.12.2013 r. czynna w godz. 7.30-18.00
W dniu 31.12.2013 r. czynna w godz. 8.00-14.00

Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju1
W dniu 23.12.2013 czynna w godz. 8.00-16.00
W dniu 24.12.2013 r. nieczynna
W dniu 27.12.2013 r. nieczynna
W dniu 30.12.2013 r. czynna w godz. 9.00-17.00
W dniu 31.12.2013 r. czynna w godz. 8.00-14.00

Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4
W dniu 23.12.2013 r. czynna w godz. 8.00-16.00
W dniu 24.12.2013 r. nieczynna
W dniu 27.12.2013 r. czynna w godz. 7.30-15.30
W dniu 30.12.2013 r. czynna w godz. 9.00-17.00
W dniu 31.12.2013 r. czynna w godz. 8.00-14.00

Filia nr 4 w Zakrzowie
W dniu 23.12.2013 r. nieczynna
W dniu 24.12.2013 r. nieczynna
W dniu 27.12.2013 r. czynna w godz. 10.00-16.00
W dniu 30.12.2013 r. czynna w godz.10.00-16.00
W dniu 31.12.2013 r. czynna w godz.10.00-15.00

W dniu 24 grudnia 2012 r./Wigilia/ Biblioteka Główna oraz Filie będą nieczynne.

W dniu 31 grudnia/Sylwester/ Biblioteka Główna, ul. Bożniczna 21

Filia nr 1, ul. Górnicza 12

Filia nr 2, ul. Obrońców Pokoju 1

będą czynne w godz. 8.00 -15.00.

Filia nr 3, ul. Jaśminowa 4 oraz Filia nr 4 w Zakrzowie w dniu 31 grudnia /Sylwester/  będą nieczynne.

Podczas trzeciego spotkania DKK dla młodzieży, które odbyło się 18 grudnia 2012 r. dyskusja toczyła się na temat książek Agnieszki Tyszki.
Agnieszka Tyszka jest z wykształcenia polonistką. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Wydała kilka książek dla dzieci. Jej bajki ukazywały się w telewizyjnej "Jedyneczce".
W 2005 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę pt." Róże w garażu".

Podczas grudniowego spotkania dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu książek. "Miłość bez konserwantów" oraz "Wyciskacz do łez".

"Miłość bez konserwantów" to historia gimnazjalistki Neli Solińskiej, którą możemy poznać w powieściach "M jak dżeM" i "Kawa dla kota".
Książka uczy optymizmu oraz wyrozumiałości , pokazuje także, że dzięki wsparciu bliskich da się rozwiązać największe nawet problemy

"Wyciskacz do łez" to przeżycia Marianny- uczennicy katolickiego gimnazjum prowadzonego przez siostry zakonne.. Jej ojciec nie żyje, a matka robi karierę i nie poświęca ani chwili na rozmowy z córką. Dziewczyna nosząc czarne ubrania wyraża swój bunt wobec świata, czuje się zagubiona i bardzo samotna. W książce możemy odnaleźć przemyślenia Św. Antoniego oraz wiele dowcipów.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 29 stycznia 2013 r. o godzinie 15.00.
Tematem dyskusji będą książki z imieniem w tytule.

alt alt   alt alt

 

W dniu 13 grudnia 2011 roku odbyło się dwudzieste szóste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło dziewięć klubowiczek.
Tematem naszej dyskusji była książka Didera Van Cauwellarta „Objawienie" oraz lektury własne.

Dider Van Cauwellart to francuski pisarz, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów. W 1994 roku otrzymał prestiżowa nagrodę Goncourtów za powieść „Bilet w jedną stronę".

„Objawienie"to książka utrzymana w konwencji "dan-brownowskich" powieści osnutych wokół historii i tajemnic Watykanu. Jest to połączenie historycznych faktów i wydarzeń z literacką hipotezą oraz intrygą kryminalną. Pikantna i sensacyjna fabuła tej powieści nawiązuje do autentycznych wydarzeń i faktów.

Jest ciekawym głosem w literackiej dyskusji na temat współczesnego kryzysu wiary i religijności. Interesująca lektura dla miłośników sensacji, intrygi i tajemnicy.

Z lektur własnych klubowiczki przeczytały:

1. Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje",

2. Beaty Kępińskiej „Sielsko i diabelsko",

3. S. Argova „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?",

4. Paulo Coelho „Alef",

5. Agnieszki Lis „Samotność we dwoje".

Na następne spotkanie zapraszamy 17 stycznia 2012 roku. Omawiać będziemy dowolnie wybraną książkę Józefa Ignacego Kraszewskiego.

      

 

 

 

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza     

na spotkanie  w dniu 14 grudnia   2010 r. (wtorek) na godz. 12.00 w MGBP

w Łęcznej ul. Bożniczna 21.

  Rozmawiać będziemy o książkach : Moniki Szwai „Zupa z ryby Fugu” oraz Janusza Wiśniewskiego „Zbliżenia”.

 

W dniu 16 listopada 2010 r. odbyło się czternaste spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

 Spotkałyśmy się w dziesięcioosobowym składzie.

Dyskutowałyśmy o książce Ewy Kuryluk  „Frascati”.

Autorka jest pisarką, eseistką, malarką, historykiem sztuki.

Frascati to adres warszawskiej kamienicy, w której po wojnie zamieszkała rodzina Ewy Kuryluk:

 Ojciec – Karol zwany Łapką, minister kultury, ambasador Polski w Austrii.

Matka – Maria czyli Miriam Kohany, Żydówka z zamożnej rodziny z Bielska, uratowana w czasie wojny przez swojego przyszłego męża.

Brat – Piotr, wybitnie utalentowany student fizyki i tłumacz z języka niemieckiego, który po śmierci ojca zachorował psychicznie.

Podporą Kuryluków były ich zwierzaki: chomik Goldi i cocker-spaniel Zaza.

 ”Frascati” to kontynuacja „Goldiego” – finalisty literackiej Nagrody Nike.

Trudno opisać tę książkę; brak jest w niej chronologii, zostają tylko obrazy. Ewa Kuryluk zawarła w niej bogactwo wydarzeń i losów. „Frascati” to książka trudna, ale mądra. Autorka w niezwykle poruszający sposób opisuje powojenne losy swojej rodziny i domu, który na długie lata stal się azylem i piekłem jednocześnie. Zderza stalinowską szarzyznę z atmosferą domu, w którym bywają artyści światowej sławy, a tę pozornie idylliczną atmosferę z mrocznymi tajemnicami domowników.

W książce znajdziemy wiele mądrych i celnych zdań, jak np.: „Wojna przekreśla za jednym zamachem cały regulamin moralny, cały dorobek cywilizacji, żadne dziesięć przykazań nie stawia jej tamy”, „Póki na całym globie idzie przez nocny park z kompleksem moralnym, choć jedna osoba dobro nie przegrało.”

 

Na następne spotkanie zapraszam 14 grudnia 2010 r.

Dyskutować będziemy o książkach: Moniki Szwai „Zupa z ryby Fugu” i Janusza Wiśniewskiego ”Zbliżenia.”

                                                                                  

 

W dniu 16 listopada 2010 r. odbyło się czternaste spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

 Spotkałyśmy się w dziesięcioosobowym składzie.

Dyskutowałyśmy o książce Ewy Kuryluk  „Frascati”.

Autorka jest pisarką, eseistką, malarką, historykiem sztuki.

Frascati to adres warszawskiej kamienicy, w której po wojnie zamieszkała rodzina Ewy Kuryluk:

 Ojciec – Karol zwany Łapką, minister kultury, ambasador Polski w Austrii.

Matka – Maria czyli Miriam Kohany, Żydówka z zamożnej rodziny z Bielska, uratowana w czasie wojny przez swojego przyszłego męża.

Brat – Piotr, wybitnie utalentowany student fizyki i tłumacz z języka niemieckiego, który po śmierci ojca zachorował psychicznie.

Podporą Kuryluków były ich zwierzaki: chomik Goldi i cocker-spaniel Zaza.

 ”Frascati” to kontynuacja „Goldiego” – finalisty literackiej Nagrody Nike.

Trudno opisać tę książkę; brak jest w niej chronologii, zostają tylko obrazy. Ewa Kuryluk zawarła w niej bogactwo wydarzeń i losów. „Frascati” to książka trudna, ale mądra. Autorka w niezwykle poruszający sposób opisuje powojenne losy swojej rodziny i domu, który na długie lata stal się azylem i piekłem jednocześnie. Zderza stalinowską szarzyznę z atmosferą domu, w którym bywają artyści światowej sławy, a tę pozornie idylliczną atmosferę z mrocznymi tajemnicami domowników.

W książce znajdziemy wiele mądrych i celnych zdań, jak np.: „Wojna przekreśla za jednym zamachem cały regulamin moralny, cały dorobek cywilizacji, żadne dziesięć przykazań nie stawia jej tamy”, „Póki na całym globie idzie przez nocny park z kompleksem moralnym, choć jedna osoba dobro nie przegrało.”

 

Na następne spotkanie zapraszam 14 grudnia 2010 r.

Dyskutować będziemy o książkach: Moniki Szwai „Zupa z ryby Fugu” i Janusza Wiśniewskiego ”Zbliżenia.”

Uprzejmie informujemy, że w dniach 24 grudnia 2009 /Wigilia/
oraz 31 grudnia 2009 /Sylwester/ Biblioteka Główna oraz jej filie będą nieczynne.

W dniu 24 listopada 2009 r. odbyło się piąte spotkanie w ramach
DKK, na które przybyło 9 pań.
Tematem naszej dyskusji były utwory Zbigniewa Herberta.

Dzień wcześniej gościliśmy w naszej bibliotece- siostrzeńca poety - Rafała Żebrowskiego, który wygłosił wykład na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Herbert jest jednym z najlepszych polskich poetów współczesnych..
W swojej poezji nawiązuje do antycznych korzeni europejskiej tradycji kulturalnej i etycznej. Do najsłynniejszych jego utworów należy cykl wierszy o panu Cogito.
„Przesłanie Pana Cogito” jest chyba najbardziej znanym i cytowanym wierszem.. Głównym przesłaniem utworu jest wezwanie odbiorcy do heroizmu nieoczekujacego nagrody za swoje czyny. Podmiot liryczny nawołuje adresata do odwagi, gniewu wobec krzywdy i poniżania innych, odwagi skazanej na przegraną. Owa przegrana nie jest bez wartości, to dziedzictwo kulturowe Europy nadaje jej wartość.
Wiersz zawiera wiele odwołań do: greckiej mitologii, Biblii, do postawy św. Franciszka, bohaterów eposów i filmu.
Drugim omawianym utworem był wiersz pt. „Kamyk”.
Przedmiotem analizy poety jest kamyk, który po prostu jest i na którego nie zwracamy uwagi. Poeta mówi, iż jest „stworzeniem doskonałym”. Stworzeniem? Doskonałym?.
Może doskonałość kamyka bierze się stąd, ze kamyk się do nikogo nie porównuje w przeciwieństwie do człowieka, pilnuje swoich granic. Co więcej poeta wspomina o jego zapachu, wydaje się więc uzasadnione stwierdzenie, iż podmiot liryczny wywyższa ów przedmiot nad człowiekiem.  Można wywnioskować, ze człowiek, który boi się odrzucenia, ośmieszenia nie daje się „oswoić’ otaczającym go normom, tracąc przy tym swoją indywidualność.

Rozmawiałyśmy także o esejach „Barbrzyńca w ogrodzie”, których tematem są konkretne miejsca i rzeczy oraz eseje historyczne. Jest to podróż współczesna i w czasie. Eseje te są wielką pochwałą podróżowania i mogą się stać przewodnikami po sztuce i cywilizacji europejskiej.
Utwory Zbigniewa Herberta są trudną lekturą aczkolwiek mądrą i interesującą.

Na następne spotkanie zapraszamy w przyszłym roku -19 stycznia 2010 roku, a tematem naszego spotkania będą nasze ulubione lektury.


 

W dniu 24 listopada 2009 r. odbyło się piąte spotkanie w ramach
DKK, na które przybyło 9 pań.
Tematem naszej dyskusji były utwory Zbigniewa Herberta.

Dzień wcześniej gościliśmy w naszej bibliotece- siostrzeńca poety - Rafała Żebrowskiego, który wygłosił wykład na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Herbert jest jednym z najlepszych polskich poetów współczesnych..
W swojej poezji nawiązuje do antycznych korzeni europejskiej tradycji kulturalnej i etycznej. Do najsłynniejszych jego utworów należy cykl wierszy o panu Cogito.
„Przesłanie Pana Cogito” jest chyba najbardziej znanym i cytowanym wierszem.. Głównym przesłaniem utworu jest wezwanie odbiorcy do heroizmu nieoczekujacego nagrody za swoje czyny. Podmiot liryczny nawołuje adresata do odwagi, gniewu wobec krzywdy i poniżania innych, odwagi skazanej na przegraną. Owa przegrana nie jest bez wartości, to dziedzictwo kulturowe Europy nadaje jej wartość.
Wiersz zawiera wiele odwołań do: greckiej mitologii, Biblii, do postawy św. Franciszka, bohaterów eposów i filmu.
Drugim omawianym utworem był wiersz pt. „Kamyk”.
Przedmiotem analizy poety jest kamyk, który po prostu jest i na którego nie zwracamy uwagi. Poeta mówi, iż jest „stworzeniem doskonałym”. Stworzeniem? Doskonałym?.
Może doskonałość kamyka bierze się stąd, ze kamyk się do nikogo nie porównuje w przeciwieństwie do człowieka, pilnuje swoich granic. Co więcej poeta wspomina o jego zapachu, wydaje się więc uzasadnione stwierdzenie, iż podmiot liryczny wywyższa ów przedmiot nad człowiekiem.  Można wywnioskować, ze człowiek, który boi się odrzucenia, ośmieszenia nie daje się „oswoić’ otaczającym go normom, tracąc przy tym swoją indywidualność.

Rozmawiałyśmy także o esejach „Barbrzyńca w ogrodzie”, których tematem są konkretne miejsca i rzeczy oraz eseje historyczne. Jest to podróż współczesna i w czasie. Eseje te są wielką pochwałą podróżowania i mogą się stać przewodnikami po sztuce i cywilizacji europejskiej.
Utwory Zbigniewa Herberta są trudną lekturą aczkolwiek mądrą i interesującą.

Na następne spotkanie zapraszamy w przyszłym roku -19 stycznia 2010 roku, a tematem naszego spotkania będą nasze ulubione lektury.

 

W dniu 24 listopada 2009 r. odbyło się piąte spotkanie w ramach
DKK, na które przybyło 9 pań.
Tematem naszej dyskusji były utwory Zbigniewa Herberta.

Dzień wcześniej gościliśmy w naszej bibliotece- siostrzeńca poety - Rafała Żebrowskiego, który wygłosił wykład na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Herbert jest jednym z najlepszych polskich poetów współczesnych..
W swojej poezji nawiązuje do antycznych korzeni europejskiej tradycji kulturalnej i etycznej. Do najsłynniejszych jego utworów należy cykl wierszy o panu Cogito.
„Przesłanie Pana Cogito” jest chyba najbardziej znanym i cytowanym wierszem.. Głównym przesłaniem utworu jest wezwanie odbiorcy do heroizmu nieoczekujacego nagrody za swoje czyny. Podmiot liryczny nawołuje adresata do odwagi, gniewu wobec krzywdy i poniżania innych, odwagi skazanej na przegraną. Owa przegrana nie jest bez wartości, to dziedzictwo kulturowe Europy nadaje jej wartość.
Wiersz zawiera wiele odwołań do: greckiej mitologii, Biblii, do postawy św. Franciszka, bohaterów eposów i filmu.
Drugim omawianym utworem był wiersz pt. „Kamyk”.
Przedmiotem analizy poety jest kamyk, który po prostu jest i na którego nie zwracamy uwagi. Poeta mówi, iż jest „stworzeniem doskonałym”. Stworzeniem? Doskonałym?.
Może doskonałość kamyka bierze się stąd, ze kamyk się do nikogo nie porównuje w przeciwieństwie do człowieka, pilnuje swoich granic. Co więcej poeta wspomina o jego zapachu, wydaje się więc uzasadnione stwierdzenie, iż podmiot liryczny wywyższa ów przedmiot nad człowiekiem.  Można wywnioskować, ze człowiek, który boi się odrzucenia, ośmieszenia nie daje się „oswoić’ otaczającym go normom, tracąc przy tym swoją indywidualność.

Rozmawiałyśmy także o esejach „Barbrzyńca w ogrodzie”, których tematem są konkretne miejsca i rzeczy oraz eseje historyczne. Jest to podróż współczesna i w czasie. Eseje te są wielką pochwałą podróżowania i mogą się stać przewodnikami po sztuce i cywilizacji europejskiej.
Utwory Zbigniewa Herberta są trudną lekturą aczkolwiek mądrą i interesującą.

Na następne spotkanie zapraszamy w przyszłym roku -19 stycznia 2010 roku, a tematem naszego spotkania będą nasze ulubione lektury.

W dniu 24 listopada 2009 r. odbyło się piąte spotkanie w ramach
DKK, na które przybyło 9 pań.
Tematem naszej dyskusji były utwory Zbigniewa Herberta.

Dzień wcześniej gościliśmy w naszej bibliotece- siostrzeńca poety - Rafała Żebrowskiego, który wygłosił wykład na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Herbert jest jednym z najlepszych polskich poetów współczesnych..
W swojej poezji nawiązuje do antycznych korzeni europejskiej tradycji kulturalnej i etycznej. Do najsłynniejszych jego utworów należy cykl wierszy o panu Cogito.
„Przesłanie Pana Cogito” jest chyba najbardziej znanym i cytowanym wierszem.. Głównym przesłaniem utworu jest wezwanie odbiorcy do heroizmu nieoczekujacego nagrody za swoje czyny. Podmiot liryczny nawołuje adresata do odwagi, gniewu wobec krzywdy i poniżania innych, odwagi skazanej na przegraną. Owa przegrana nie jest bez wartości, to dziedzictwo kulturowe Europy nadaje jej wartość.
Wiersz zawiera wiele odwołań do: greckiej mitologii, Biblii, do postawy św. Franciszka, bohaterów eposów i filmu.
Drugim omawianym utworem był wiersz pt. „Kamyk”.
Przedmiotem analizy poety jest kamyk, który po prostu jest i na którego nie zwracamy uwagi. Poeta mówi, iż jest „stworzeniem doskonałym”. Stworzeniem? Doskonałym?.
Może doskonałość kamyka bierze się stąd, ze kamyk się do nikogo nie porównuje w przeciwieństwie do człowieka, pilnuje swoich granic. Co więcej poeta wspomina o jego zapachu, wydaje się więc uzasadnione stwierdzenie, iż podmiot liryczny wywyższa ów przedmiot nad człowiekiem.  Można wywnioskować, ze człowiek, który boi się odrzucenia, ośmieszenia nie daje się „oswoić’ otaczającym go normom, tracąc przy tym swoją indywidualność.

Rozmawiałyśmy także o esejach „Barbrzyńca w ogrodzie”, których tematem są konkretne miejsca i rzeczy oraz eseje historyczne. Jest to podróż współczesna i w czasie. Eseje te są wielką pochwałą podróżowania i mogą się stać przewodnikami po sztuce i cywilizacji europejskiej.
Utwory Zbigniewa Herberta są trudną lekturą aczkolwiek mądrą i interesującą.

Na następne spotkanie zapraszamy w przyszłym roku -19 stycznia 2010 roku, a tematem naszego spotkania będą nasze ulubione lektury.