Statystyki

2073984
Dzisiaj
Wczoraj
Bieżący tydzień
Ubiegły tydzień
Bieżący miesiąc
Ubiegły miesiąc
Ogółem
206
2216
11104
1355066
20856
48996
2073984

IP: 3.236.8.46
2020-07-10 02:17

W dniu 16 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki „Pod Różą”.
Maj jest miesiącem szczególnym, bo tradycyjnie związanym z książką i czytelnictwem.
Lektura na spotkanie okazała się również nietuzinkowa – ”Książka o czytaniu czyli resztę dopisz sobie sam” Justyny Sobolewskiej. Autorka to krytyk literacki i dziennikarka, córka krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego i historyka literatury Anny Sobolewskiej, wnuczka pisarki Jadwigi Stańczakowej.
„Każdy czytelnik jest, kiedy czyta, czytelnikiem samego siebie”
(Marcel Proust „Czas odnaleziony”)
Wszyscy jesteśmy czytelnikami. Mamy swoje ulubione książki, sposoby układania ich na półkach, miejsca do czytania i wspomnienia związane z czytaniem. Ale samą „anatomią czytania” nie zaprzątamy sobie głowy zbyt często. Bardziej zajmuje nas treść książek. Tymczasem nasze zwyczaje czytelnicze, sposoby ustawiania książek, zakładania stron, ulubione miejsca do czytania – wszystko to mówi o nas wiele. A książki, które czytaliśmy przez całe życie, w naszej pamięci układają się w rodzaj autobiografii. Pamiętamy o pewnych wydarzeniach, uczuciach, przełomach właśnie w związku z lekturami, które wtedy czytaliśmy. Wędrowanie śladem książek czasem otwiera kolejne szufladki w pamięci.
Omawiana lektura to książka o czytaniu i czytelnikach, o filozofii czytania i o różnego rodzaju życiu książki. Zawiera rozdziały o ekscentrycznych tytułach, zaskakujących fabułach, rodzajach uzależnień od czytania, a także mnogości książek, które znamy, i takich które nie powstały.
Każdy rozdział książki zakończony jest miejscem na notatki, co pozwala czytelnikowi dopisać swój komentarz. Książka posiada bogatą bibliografię do każdego rozdziału.
Temat książki pozwolił nam na prowadzenie ożywionej dyskusji nawet dla tych, którzy jej nie przeczytali. Ta książka składa się z głosu wielu czytelników, nasz głos również został przedstawiony w rozmowie.
Czytelnik jest w tej szczęśliwej sytuacji, że ma nie tylko swoje życie, ale dzięki literaturze może przeżyć o wiele więcej.
Na następne spotkanie zapraszam 20 czerwca 2018 roku. Temat: dowolna lektura.

min dsc 0508min dsc 0515min dsc 0516min dsc 0517min dsc 0513