Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Droga Polski do niepodległości była długa i ciężka. Mimo licznych powstań, bitew i oporu przeciwko zaborcom, dopiero w 1914 roku pojawiła się nadzieja na odzyskanie ojczyzny. I wojna światowa, w której wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze, stała się szansą na niepodległość. Po dwóch przeciwnych stronach stanęli zaborcy – Rosja naprzeciw sojuszu Niemiec i Austro-Węgier.
11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący wojnę . W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Czcimy pamięć tych, którym zawdzięczmy własne państwo. Rok 2018 wyznacza szczególną granicę , gdyż jest to okrągła 100. rocznica wydarzeń, których skutkiem był powrót naszego kraju na mapę Europy.
Prezydent RP Andrzej Duda powiedział „Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia.”
Biblioteka Główna przy ul. Bożnicznej również włączyła się w obchody tak doniosłego wydarzenia. Przygotowana została wystawa pt. „Droga do niepodległości 1914 – 1918”. Wyeksponowano materiały oraz książki związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości.

1 copy23 copy4 copy56 copy