Rok 2016 został ogłoszony przez Senat Rokiem Henryka Sienkiewicza w związku z przypadającą 100. rocznicą śmierci pisarza.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy".

Henryk Sienkiewicz w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy.

Za całokształt twórczości Sienkiewicz w 1905 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski.

Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać – powiedział pisarz.

Z tej okazji w Bibliotece Głównej przy ul. Bożnicznej została zorganizowana wystawa pn. „Henryk Sienkiewicz. Życie i twórczość.”

Wyeksponowano zarówno materiały znajdujące się w zbiorach biblioteki jak też pozyskane od osób prywatnych.

Wystawa składa się z 5 plansz, na których umieszczono fotografie, cytaty, kalendarium życia i twórczości pisarza i 4 gablot, gdzie umieszczono książki Henryka Sienkiewicza, publikacje o życiu i twórczości pisarza, film, książki mówione.

dsc 0892 m

dsc 0891 m

dsc 0890 m copy

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.